Juraj Migaš, slovenský veľvyslanec v Budapešti rokoval na maďarskom ministerstve zahraničných vecí v súvislosti s incidentmi v SR a v Maďarsku. Informoval maďarskú stranu o tom, že vláda SR jednoznačne odsúdila prejavy extrémizmu a neznášanlivosti, ku ktorým došlo v minulých dňoch na území Slovenskej a Maďarskej republiky. Nadmerná publicita, početné vyhlásenia a neprimeranosť reakcií maďarskej strany však, podľa jeho vyjadrenia, prispievajú k vytváraniu atmosféry napätia. Navyše, Slovenská republika registruje internacionalizáciu otázky zo strany Maďarska a jej prenášanie na medzinárodné fórum, čo poškodzuje dobré meno SR.
Veľvyslanec Migaš požiadal tiež maďarskú stranu o vyšetrenie množiacich sa protislovenských prejavov v Maďarskej republike. Zároveň pozitívne ocenil kroky, ktoré urobila maďarská strana v súvislosti s incidentom pred budovou veľvyslanectva SR v Budapešti.
Prezident Ivan Gašparovič pri príležitosti Dňa Ústavy SR odovzdal vysoké štátne vyznamenania 18-tim osobnostiam z oblasti športu, vedy, školstva a kultúry. Nositeľom Radu Ľudovíta Štúra I. triedy sa stali tenista Miloslav Mečíř, diplomat Juraj Králik, lekári Juraj Payer, František Makai a Ján Slezák a “in memoriam” spisovateľ Vojtech Zamarovský.
Rad Ľudovíta Štúra II. triedy si prevzali tenisti Dominik Hrbatý a Karol Kučera, herečka Soňa Valentová-Hasprová, fyzik Július Krempaský, odborník na informačné technológie Milan Dado, bývalý rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Imrich Okenka, lekár Ivan Klačanský, etnológ Ján Podolák, spisovateľ a scenárista Jozef Bob a osobnosť Pražskej jari Božena Fuková.
Rad Ľudovíta Štúra III. triedy získali paraolympionik Ján Riapoš a tenista Michal Mertiňák.
Podľa európskeho štatistického úradu Eurostat mala SR v júli 14-% nezamestnanosť. Vyššiu mieru spomedzi členských krajín EÚ zaznamenalo iba Poľsko (15 %). Najväčším problémom na Slovensku stále zostáva nezamestnanosť ľudí mladších ako 25 rokoch, ktorých bolo až 27,4 %.
Najnižšiu nezamestnanosť v rámci EÚ má Holandsko a Dánsko (3,9 %), za nimi je Estónsko (4,2 %) a Írsko (4,4 %). Eurostat odhaduje, že v júli bolo v EÚ bez práce 17,4 milióna ľudí. V eurozóne počet nezamestnaných dosiahol 11,5 milióna, v USA 4,8 % a v Japonsku 4,1 %.
-it,ff-