MOJA PRÁCA - MOJE HOBBY

Pricestovali ste nedávno do Austrálie? Študujete na odbornej alebo jazykovej škole a neviete, ako využiť svoj voľný čas? Ideálnym riešením je nájdenie si práce.

Päť dôvodov, prečo si nájsť prácu:

- peniaze,
- zdokonaliť sa v angličtine alebo v inom cudzom jazyku,
- spoznať ľudí z rôznych kútov sveta,
- získať pracovné skúsenosti,
- získať kontakty.

Hovorí sa “Work Hard, Play Hard”. Keď sa pracuje, tak poriadne, keď sa zabáva, tak do kolien. V Sydney to platí dvojnásobne.

Zopár informácii pre tých, ktorí pricestovali včera alebo predvčerom:

Vo vašom pase sa momentálne nachádzajú študentské víza. Ak chcete pracovať, musíte požiadať o pracovné povolenie cez internet. Poplatok za pracovné povolenie je AUD 60*. Nezabudnite zájsť na imigračný úrad - Department of Immigration and Multicultural Affairs, kde vám do pasu nalepia novú nálepku s vízami (presnú adresu imigračného úradu nájdete na konci článku).

Pracovné povolenie vás oprávňuje pracovať počas štúdia maximálne 20 hodín týždenne. Cez školské prázdniny môžete pracovať neobmedzene čo znamená, že môžete pracovať viac ako 20 hodín. To je jeden z dôvodov, prečo sa väčšina medzinárodných študentov, ktorí pracujú, teší na prázdniny.

Študenti väčšinou pracujú na čiastočný úväzok (part time) alebo príležitostne (casual).

Okrem pracovného povolenia budete potrebovať aj daňové číslo (Tax File Number), ktoré slúži na evidenciu a odvod daní. O daňové číslo požiadate prostredníctvom internetu. Za jeho vydanie neplatíte žiadny poplatok. Do 28 dní od podania žiadosti vám toto číslo príde poštou, ale už počas tohto “čakacieho” obdobia môžete pracovať (na základe žiadosti o daňové číslo). So žiadosťou o pracovné povolenie a  daňové číslo vám radi pomôžu vo vašej agentúre a po absolvovaní povinných formalít môžete sústrediť všetku svoju energiu na hľadanie práce.

Na začiatku si položte otázku, čo očakávate od samotnej práce a  aké sú vaše priority. Chcete sa zdokonaliť v angličtine? Hľadajte prácu, v ktorej každodenne prichádzate do kontaktu s ľuďmi. Chcete si zarobiť peniaze na cestovanie? Porozmýšľajte o možnosti zamestnať sa v  reštaurácii alebo na stavbe. Chcete získať skúsenosti vo svojom odbore, ktorý ste študovali na Slovensku? Požiadajte o pomoc personálnu agentúru a snažte sa splniť podmienky, ktoré agentúra vyžaduje.

Ak ste si práve uvedomili, že súčasné zamestnanie nespĺňa vaše očakávania, nastal čas, aby ste si nášli novú prácu. Na vlastnej koži som sa presvedčila, že nájsť si prácu v Sydney nie je vôbec ťažké. Ja osobne som si ju našla až príliš rýchlo. Jedného slnečného dňa uprostred zimy som sa rozhodla konečne si nájsť nejaký zdroj obživy. Chcela som pracovať ako čašníčka ale nechcelo sa mi osobne oslovovať jednu reštauráciu za druhou. Uprednostnila som počítač vo vyhriatej agentúre a hľadala zaujímavé inzeráty. Na zopár ponúk som reagovala zaslaním štrukturovaného životopisu. Za necelú polhodinu mi zavolal manažér jednej reštaurácie, či by som sa nemohla zastaviť večer na tréning. Pravdepodobne ho zaujal môj životopis. Perfektne vypracovaný životopis je vašou vizitkou a zároveň vstupenkou k pracovným ponukám. Ak vám chýba prax, neuškodí, keď si určité skutočnosti prikrášlite a  prispôsobíte podľa potreby. Jedná sa o prax pri pomocnej alebo nekvalifikovanej práci. Nepoznám nikoho, kto by nedokázal umyť riad, upratať alebo obslúžiť niekoho. Len si spomeňte ako ste pomáhali mame v  kuchyni alebo ste možno niekedy priniesli milovanej osobe raňajky do postele? To sú tiež praktické skúsenosti.

Prácu si môžete hľadať “od stola” alebo v teréne. Od stola znamená, že využívate noviny (Sydney Morning Herald, Daily Telegraph, Slovak and Czech Herald), internet a telefón. Nejaké pracovné ponuky môžete nájsť aj na nástenkach v školách a univerzitách. Užitočným zdrojom informácii sú tiež spolužiaci, kamaráti a známi. Pri hľadaní práce vám môžu pomôcť aj personálne agentúry.

V teréne hľadáte prácu osobne. Postupne oslovujete potenciálnych zamestnávateľov a rozdávate kópie životopisu. V tomto prípade sa jedná najmä o prácu v pohostinstve a hoteliérstve. Veľmi dôležitý je úsmev na tvári a príjemné vystupovanie. Presvedčte vašich potenciálnych zamestnávateľov o vašej snahe, ochote a flexibilite. Nevzdávajte sa. Nebojte sa pýtať a pýtajte sa> >všade, všetkých a na všetko. Ak sa niektorému zamestnávateľovi zapáči váš životopis, pozve vás na tréning alebo pohovor. Pýtate sa, či vás prijme? Záleží na len vás a  vašich schopnostiach.

Kde hľadať?

POHOSTINSTVO
Reštaurácie:
- pomocné práce v kuchyni
(potrebujete minimálne základy angličtiny)
-“runner”, servírovanie nápojov a jedál
(stačia základy angličtiny a pohodlná obuv)
- čašník/čašníčka
(schopnosť komunikovať v angličtine a ochota držať sa hesla
“Náš zákazník – náš pán” )
- barman/barmanka
(rýchly, pohotový, rozumie po anglicky a vyzná sa v miešaní
nápojov)
- hosteska
(veľký úsmev a základy angličtiny stačia)

Kaviarne, cukrárne, predaj zmrzliny a rýchle občerstvenie všade prichádzate do styku so zákazníkmi, takže musíte vedieť komunikovať v  angličtine.
Príležitostné práce v pohostinstve

Spoločenské akcie, bankety, firemené akcie - prácu na nich zabezpečuje pracovná agentúra a schopnosť komunikovať v angličtine a  flexibilita sú nevyhnutné.

Ak sa rozhodnete pracovať v pohostinstve, budete potrebovať RSA (Responsible Service of Alcohol) alebo RCG (Responsible Conduct of Gambling). RSA certifikát vás oprávňuje podávať alkoholické nápoje. Súčasná cena kurzu je AUD 85*. Jedná sa o jednodňový kurz. RCG certifikát budete potrebovať, ak si nájdete prácu v zariadeniach, kde sa nachádzajú hracie automaty. Získanie certifikátu vás vyjde AUD 75*, a tiež ho získate absolvovaním kurzu, ktorý trvá jeden deň.

HOTELIÉRSTVO
Hotely, motely a penzióny
- recepčná/recepčný
(komunikačné schopnosti a pokročilá úroveň angličtiny sú
nevyhnutnosťou, musíte uspieť na pohovore)
- chyžná
(základy angličtiny a obmedzené možnosti zdokonaliť sa v 
angličtine)
- práca v práčovni
(základy angličtiny)
- údržba
(stačí rozumieť inštrukciám a vedieť čo to opraviť)

SLUŽBY
- upratovanie
(základy angličtiny, pracuje sa ráno, večer alebo v noci)
- upratovanie verejných priestranstiev
- upratovanie domov a kancelárií
- administratívne práce a pomoc v kancelárii
(vyžaduje sa pokročilá úroveň verbálnej a písanej angličtiny,
práca s počítačom a strojopis, flexibilita)>
>- informačné technológie a telekomunikácie
(pokročilá úroveň angličtiny je nevyhnutnosťou a predchádzajúce
skúsenosti v tejto oblasti)

OSTATNÉ
- au-pair
(komunikácia v anglickom alebo inom jazyku, predchádzajúce
skúsenosti so starostlivosťou o deti a vodičský preukaz sú
výhodou).
- zdravotníctvo a opatrovateľské služby (pomocné práce a
starostlivosť o chorých, starých a postihnutých v nemocniciach,
domoch dôchodcov a domácnostiach, schopnosť empatie
a komunikácia v anglickom jazyku)
- práca na stavbe
(budete potrebovať WorkCover Construction Induction
Certificate, tzv. Zelenú kartu, cena kurzu sa pohybuje okolo
AUD 110*).
- predavač/ka alebo pokladník/pokladníčka v obchode a
supermarkete
(schopnosť komunikovať v angličtine)
- skladník v obchode a supermarkete
(základy angličtiny)
- sezónne práce (zbieranie ovocia a zeleniny na farmách mimo
Sydney počas školských prázdnin)
- “Internship” (odborná stáž)

Nie vždy si nájdete platenú prácu v odbore, ktorý ste vyštudovali. Záleží na vašich schopnostiach a šťastí. Nič nie je nemožné. Ak ste ochotní investovať peniaze a chcete získať pracovné skúsenosti, odborná stáž v niektorej z austrálských firiem je ich zárukou. Odborná stáž je neplatený tréning vo vybranom podniku a vašou odmenou sú nadobudnuté skúsenosti. Ak chcete získať kvalitnú odbornú prax v Sydney, potrebujete buď peniaze alebo dobré kontakty. Ak máte peniaze, cesta je jednoduchá. International Student Placement Centre je agentúra, ktorá vám zabezpečí odbornú stáž v niektorej z austrálskych firiem za AUD 1300* (1-6 týždňov). Ak peniaze nemáte, skúste osloviť niektoré firmy prostredníctvom emailu. Jednou z možností je aj využitie súčasnej práce. Možno vašu reštauráciu alebo hotel vlastní veľká spoločnosť, ktorá má vhodné podmienky na internship. Stačí sa len opýtať.

Ak si prácu nájdete a nie ste s ňou spokojní alebo ju doslova neznášate, odíťte! Zmena je život. Alebo ju začnite brať s nadhľadom - nie je predsa vašim doživotným povolaním, ale iba prostriedkom na dosiahnutie vyšších cieľov. Verím, že sa vaša práca stane vašim koníčkom a posunie vás o krok vpred.

Poznámky na záver:

* aktuálna cena k 1.11.2006

Adresa imigračného úradu:
Department of Immigration and Multicultural Affairs (DIMIA), Sydney CBD office, 26 Lee Street, Ground Floor, Sydney, NSW 2000

Užitočné internetové stránky zamerané na hľadanie práce:
www.seek.com.au www.careerone.com.au www.traveljobs.com.au www.mycareer.com.au
www.employment.com.au

Práca v pohostinstve: www.pinnaclepeople.com.au

International Student Placement Centre, agentúra zabezpečuje odbornú stáž: www.ispc.com.au

Ak potrebujete RSA, RCG alebo Zelenú kartu:
www.tcptraining.com

RSA kurzy prebiehajú od pondelka do piatku.
RCG kurzy prebiehajú každý utorok, štvrtok a v sobotu.
Kurzy na získanie Zelenej Karty prebiehajú od pondelka do piatku.

Jana

Kam dál?