CESTOVANIE

SEDEM DIVOV AUSTRÁLIE A NOVÉHO ZÉLANDU

Austrália a Nový Zéland stelesňujú prírodný zázrak a zároveň večný cestovateľský sen, ktorý dnes vďaka modernej dopravnej technike ponúka reálne možnosti aj pre Európanov. Tunajšia fauna a flóra sa po stáročia vyvíjali vlastnou exotickou cestou, ktorej výsledky odjakživa fascinovali už celé generácie bádateľov, prírodovedcov a turistov. Ponúkame vám aspoň prvých sedem divov Austrálie a Nového Zélandu.

(30 km severovýchodne od Katherine, medzi mestami Darwin a Alice Springs, Austrália – Severné teritórium)

Katherine Gorge je jednou z trinástich najväčších roklín so šírkou okolo 12 km. Pokiaľ úroveň vody nie je príliš vysoká, je možné požičať si kanoe a naozaj sa nadchnúť krásou tohto miesta. Skalnaté útesy sa formujú medzi roklinami, keď úroveň rieky klesne počas obdobia sucha. Práve tu môžete mať šťastie vidieť sladkovodné krokodíly vyhrievajúce sa na slnku. Krajina v okolí rokliny ponúka nádherne prechádzky.

Uluru

(400 km juhovýchodne od Alice Springs, Austrália – Severné teritórium)

Svetovo najznámejšie Uluru (alebo tiež Ayers Rock) je veľmi pôsobivé, pretože leží na rovnej púštnej planine. Ráno sa určite oplatí vstať už o 6.00 hod. a vychutnať si jeho siluetu zo vzdialenosti 20 km v priebehu postupného východu slnka. Akonáhle na skalné steny tohto osamelého obra dopadnú prvé lúče denného svetla, rozžiari sa najskôr prenikavým červeným ohňom, neskôr prejde k oranžovozlatej až k oranžovopieskovej farbe. Uluru má špeciálny náboženský význam pre Aborigéncov a z tohto dôvodu nie sú niektoré jeho časti pre turistov prístupné. Môžete vyliezť na vrchol tejto skaly a ak sa stále budete cítiť plní energie, odporúčame prechádzku okolo Uluru (približne 9 km), pričom sa dá nazrieť do jaskýň a nadchnúť sa mystickými maľbami Aborigéncov.

(350 km juhovýchodne od mesta Perth, Západná Austrália)

Tento masívny geologický výtvor vyzerá ako perfektná surferská vlna až na to, že tam nie je žiadna voda. Wave Rock je nízky útes (približne 15 m nad morom), ktorý má pozoruhodné farebné vertikálne pásy meniace sa zo šedej farby na svetloružovú. Prechádzka pod previsom "kamennej vlny" patrí najvyhľadávanejším> >turistickým zážitkom. Nachádzajú sa tam aj iné skalné útvary, ako napríklad Hippo´s Yawn (Zívajúci hroch), ktoré sa taktiež oplatí navštíviť.

The Great Barrier Reef

(situovaná pozdĺž severovýchodného pobrežia medzi Rockhamptonom a Cape York, Austrália - Queensland)

Približne 2000 km dlhá Veľká koralová bariéra je najväčším organizmom na zemi sformovaným zo žijúcich tvorov a zároveň je aj jediným žijúcim, ktorý sa dá vidieť z mesiaca! The Great Barrier Reef pozostáva zo 400 rôznych druhov koralov, ktoré môžete vidieť počas „šnorchlovania", alebo z lode so skleneným dnom. Veľa návštevníkov absolvuje potápačský kurz, aby sa tak mohli dostať bližšie ku koralom a k podmorskému životu, pretože farby rýb sú v skutku veľkolepé.

Ako prvý Európan narazil na Veľkú koralovú bariéru (v miestach dnešného mesta Cooktown) v roku 1770 kapitán Cook. V trupe jeho lode Endeavour pri tom vznikla trhlina, ktorú sa mužstvu napokon podarilo utesniť aspoň do tej miery, aby plavidlo ešte stihlo doraziť k pobrežiu pevniny a tam mohlo byť provizórne opravené.

Kaikoura

(180 km severne od mesta Christchurch, Nový Zéland – Južný ostrov)

Kaikoura je malé mestečko na polostrove s prekrásnou zátokou. Od 80-tych rokov, kedy sa pre tisícky návštevníkov stalo pozorovanie veľrýb atrakciou, je vyhľadávanou turistickou destináciou. Toho času bola Kaikoura známa rybárčením a farmárstvom. Keďže voda nie je hlboká a je tam veľká koncentrácia morských živočíchov, ktorými sa veľryby živia, Kaikoura je najlepším miestom na svete na pozorovanie veľrýb v ich priamom životnom prostredí. Niektoré veľryby vážia až 70 ton!

(140 km južne od Hokitika, Nový Zéland – Južný ostrov)

Neexistuje na svete miesto, kde by ľadovce boli tak blízko morskej úrovne a k rovníku. Franz Josef a Fox Glaciers boli sformované v tejto oblasti len preto, lebo hory sú tu strmé i dostatočne vysoké a dažde veľmi časté. Tieto "ľadovcové bystriny" sa pohybujú asi 10-krát rýchlejšie ako väčšina ostatných ľadovcov na zemi (približne 5 m za deň). Zdá sa až nemožné sedieť v subtropickom pralese a pozerať na kopu ľadu!

(220 km severne od mesta Auckland, Nový Zéland – Severný ostrov)

je najväčšia oblasť na svete, kde rastú kauri stromy. Tieto masívne novozélandské stromy sa v minulosti ťažili pre ich vynikajúce drevo (špeciálne používané na stavbu lodí). Dospelý strom kauri môže dosiahnuť až 60 m výšku a priemer kmeňa približne 5 m. Sú tam i pomalšie rastúce kauri stromy, ktoré sú staré asi 1 500 rokov. Najznámejší sa nazýva Te Matua Ngahere, čo znamená "Otec pralesa" – a až keď vidíte niekoho stáť priamo pod ním oceníte jeho skutočnú veľkosť.

-lt-

Waipoua Kauri Sanctuary

The Franz Josef a Fox Glaciers

Wave Rock

Katherine Gorge