DESTINÁCIA NOVÝ ZÉLAND, JUŽNÝ OSTROV (2. časť)

DESTINÁCIA NOVÝ ZÉLAND, JUŽNÝ OSTROV (2. časť)

Svetoznámy Milford Sound, Doubtful Sound a ostatné fjordy na juhozápade ostrova sú súčasťou Fiordland National Park s rozlohou 1,25 mil. ha. Vďaka výnimočným formám krajiny a špeciálnej úlohe pri demonštrácii zemskej evolučnej histórie bol Fiordland v roku 1986 vyhlásený za „World Heritage Area“. Všetko začalo pred dvoma miliónmi rokov, keď na Zemi nastalo dramatické ochladzovanie podnebia. Doby ľadové sa striedali s teplejšími dobami medziľadovými. Sneh, pokrývajúci celý Fiordland, sa menil na ľad a ľad v dolinách, ako napr. v doline Milford Soundu, tvoril ľadovce. Tie sa rožširovali a ustupovali, prehlbovali údolia a erodovali horninu na ceste k oceánu až vznikli úzke a strmé doliny, ktoré po poslednom ústupe ľadovca zaplavilo more. Na Novom Zélande, podobne ako aj v Nórsku, či všade inde na svete, ich voláme fjordy. Ten Milfordský sa zarezáva 22 km do pobrežia a je lemovaný vysokými štítmi zrkadliacimi sa na hladine ocenánu (najvyšší Mitre Peak má 1695m). Priemerný ročný úhrn zrážok je tu viac než 6000mm, čo robí túto oblasť jednou z najvlhkejších na svete s vodopádmi, kam len oko dovidí. Daždová voda zafarbená tanínom a inými organickými látkami z pôdy tvorí 2-3 m hlbokú „šošovku“ na povrchu morskej hladiny a pôsobí ako svetelný filter, čím umožňuje morským živočíchom a rastlinám, prispôsobeným na tmavé podmienky vo veľkých hĺbkach, žiť v oveľa plytšej vode (tzv. horných 40m). Tieto unikátne morské druhy možno pozorovať v Milford Deep Underwater Observatory. A keď hovoríme o zvieratkách, majte oči na stopkách, lebo všade naokolo sa pohybujú chránené tulene, Fur Seals, cez deň často vylihujúce na skalách. Niekedy sa prídu ukázať aj delfíny a celkom mimoriadne zavíta na návštevu veľryba.
Postup výletu loďou cez Milfordský fjord je jednoduchý. Stačí si rezervovať „cruise“ v Te Anau alebo Queenstowne, najlepšie pár dní vopred, zaparkovať na parkovisku kúsok od prístaviska, vyzdvihnúť si lístok, nalodiť sa a vstúpiť do sveta krásy a tajomna. Ak vám náhodou v Queenstowne povedia, že všetky plavby na nasledujúci týždeň sú obsadené, nepodliehajte panike. V Te Anau lístky, akoby zázrakom, zoženiete. Keď sa náhodou stane, že budete musieť deň-dva počkať, vyberte sa na jeden z fantastických „trekov“ v tomto jedinečnom národnom parku (najznámejšie sú milfordský a keplerský). Krátke túrky sa dajú urobiť aj na ceste do Milfordu – a pribaľte si repelent proti otravám, muchám „sandflies“.
Z magických fjordov vedie jediná cesta, cesta na juh. Nezabúdajte, Nový Zéland je rozlohou porovnateľný s Veľkou Britániou, takže cestovanie si treba aspoň zhruba časovo rozložiť. Cestovatelia, ktorých nenaháňa čas a majú na Južný ostrov viac> >než dva týždne, sa môžu vybrať do južného Invercargillu a po východnom pobreží do Dunedinu. My ostatní sa musíme uskromniť a pobrať sa spätným okruhom cez Te Anau, Queenstown a nádherné „laid-back“ letovisko Wanaka pozdĺž pobrežia Tasmánskeho mora na sever od krajiny Westlandu.
Westland, domácimi výstižne nazývaný Wetland, je drsná a divoká krajina medzi Tasmánskym morom a Južnými Alpami. Je známa ľadovcami (Fox a Franz Josef), s mestečkami s vyše 100-ročnou históriou zlatej horúčky, ťažbou dreva a uhlia a vzácneho nefritu. Z nefritu, ktorý tu nazývajú „greenstone“ alebo „jade“, sa ručne vyrábajú nádherné šperky, typické pre Nový Zéland. Na dlhých kilometroch cesty v divočine okrem oposumov a zopár zatúlaných oviec či teliat, ktoré vám môžu vbehnúť do cesty, nemusíte stretnúť živú dušu. Bush pri ceste je taký hustý, že budete musieť počkať na najbližšie toalety. Jednou z mnohých atrakcií cestou na sever za slnkom a plážami sú Pancake Rocks pri Punakaiki, alebo najdlhší húpací most Nového Zélandu nad Buller River (160m).
Od fjordov a ľadovcov sme sa pomaličky dostali do letnej pohody pieskových pláží s vínkom a morskými špecialitkami v oblasti slnečného Nelsonu. Popri cestách môžete zbadať nestrážené prístrešky pri ovocných sadoch s nachystanými balíčkami ovocia s cenovkou a pokladničkou, kam máte vhodiť požadované peniažky. Parádička, to je život! Miestni obyvatelia sú úžasne milí ľudia a vždy vám radi poradia a pomôžu, prípadne dovezú či prepravia. Okrem toho, Nový Zéland je pripravený pre turistov a v každej oblasti alebo mestečku je Informačné centrum s množstvom cenných rád, brožúriek a máp. Samozrejme, zadarmo. Cestovanie je pohoda a pôžitok. Kempingy sú väčšinou plne vybavené, jediným strašiakom pri stanovaní je počasie. Aj v lete je, hlavne na západnom pobreží, veľmi chladno. Hostely sú príjemné a ceny sa pohybujú okolo 15-23 NZD na osobu za noc. V Nelsone môžem odporučiť výborné ubytovanie – Paradiso Backpacker. Bazénik, sauna a odparkovaný starý autobus vo dvore. Autobus je legenda, bol totiž prvým, ktorý vozil turistov po ostrove a dnes slúži ako perfektné miesto, kde sa môžete zabávať bez zábran až do rána.
Ráno sa treba vypraviť do ďalšej, originálne prekrásnej oblasti, ktorou je Abel Tasman National Park. Vstupnou bránou je Marahau, kde si môžete rezervovať Aqua Taxi (dopredu si zistite časy odchodov) a odviezť sa pri pobreží NP napr. do Torrent Bay za tuleňmi na Tonga Island. Z Torrent Bay je to asi 4-hodinová pobrežná túra cez brutálny prales a nádherné pláže s 8-metrovým odlivom naspäť do Marahau.
Ďalším zážitkom je výlet do Golden Bay (Wharariki beach s dunovými formáciami, Cape Farewell, prípadne Farewell Spit) s medzizastávkou v Takake. Takaka je malá komunita detí Woodstocku a “artisitic types”. Jeden tip pre vás na ubytovanie pre “backpackrov” – Kiwiana s výbornou atmosférou vďaka majiteľke “coolerke hipíčke” Jules. Krátky cyklistický výlet sme podnikli na Waikoropupu Spring, kde vraj vyviera najčistejšia voda “ever”.
Z Nelsonu je to len na skok do vinárskej oblasti> >Marlborough region. V prístave Picton je terminál ferry, ktorá premáva Picton – Wellington a spája tak Južný ostrov so Svereným. Picton je nádherné mestečko ležiace na Queen Charlotte Sound. Skvelá túrka vedie na “The Snout” s výhľadom na unikátne “sounds”, riečne údolia zaplavené morom pri poklese pevniny, alebo zdvihnutí morskej hladiny. Najlahodnejším vínkom na ceste do Blenheimu, podľa našeho konštatovania, bolo Mud House Sauvignom Blanc, ale každý si vyberie to svoje podľa chuti, lebo vinármí a vinárničiek je tu pomaly toľko ako “sklípkov” na Morave.
Našou poslednou zastávkou na Južnom ostrove sa stala Kaikoura na pobreží južného Pacifiku. Bohaté vody oceánu sem, okrem delfínov, lákajú aj jedny z najkrajších grandióznych tvorov na zemi, obrovské veľryby, tzv. “Sperm whales”, pomenované podľa tvaru chvostovej plutvy. Od roku 1987 sa pri brehoch Kaikoury organizujú “whale-watching trips”, ktoré sú dnes take populárne, že si ich treba vopred rezervovať.
Ďaľší diel príbehu o Novom Zélande sa bude odohrávať na Severnom ostrove s gejzírmi a dymiacimi sopkami, tisícročnými stromami menom Kauri, jaskyňami so žiariacimi “glowworms” a ostatnými zvermi, ktoré robia tento ostrov obrovským divom sveta. Konečne sa stretneme s pravými Maormi a pozrieme si geniálne triky použité pri natáčaní trilógie Pána prsteňov v múzeu v modernom Wellingtone.

-text a foto: kh-

Kam dál?