VEDA A TECHNIKA

VEDA A TECHNIKA

ISS: fascinujúca cesta tam a späť
Môžeme vlastne odratúvať: už len štyri ďalšie misie raketoplánov. A tá aktuálna mala za sebou tiež jeden smutný zápis, bola pravdepodobne poslednou s nočným štartom do kozmu.
Aj takto možno hovoriť o vesmírnej misii raketoplánu Endeavour, ktorá odštartovala v pondelok 8. februára z mysu Canaveral na Floride. Zajtra, v nedeľu, by mala posádka raketoplánu pristáť späť na Zemi. Endeavour tak zahájil labutiu pieseň amerických raketoplánov, a možno aj blízkozemského vesmírneho programu NASA. Po tom, čo sa americký prezident Barack Obama rozhodol šetriť a škrtol Národnému úradu pre letectvo a vesmír finačné prostriedky, prakticky skončil program Constellation s cieľom vrátiť Američana na Mesiac. Raketoplány tak prišli o svojho nástupcu, rakety Ares a vesmírne lode Orion. Napriek nepriaznivým predpovediam počasia pristál raketoplán Endeavour bez problémov a podľa plánu, nepršalo a bolo bezoblačno. “Dnešné pristátie išlo tak hladko, ako len môžete dúfať,” uviedol manažér pre pristávanie raketoplánov Mike Moses. “Je fajn byť doma. Bolo to úžasné dobrodružstvo,” povedal veliteľ posádky George Zamka po dvojtýždňovej misii.
Raketoplán Endeavour priniesol na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (International Space Station, ISS) modul Tranquility s pozorovateľnou Cupola so siedmimi oknami, ktorá ponúka jedinečný panoramatický výhľad na vesmír a Zem. Počas misie vykonali dvaja astronauti zo šesťčlennej posádky raketoplánu, Bob Behnken a Nicholas Patrick, tri výstupy do otvoreného vesmíru, ktoré spolu trvali 18 hodín a 14 minút. Počas nich napojili a nainštalovali Tranquility a pozorovateľňu, na ktorej oknách otvorili príklopy. Okrem toho opravili systém na recykláciu vody, ktorý sa nachádza na stanici. Misia Endeavour bola prvou z posledných piatich misií raketoplánov Discovery, Endeavour a Atlantis, ktorých prevádzku plánuje NASA tento rok ukončiť.

Google ponúka poštu po novom. Buzz nahradí sociálne siete
Čo robia vaši priatelia a čo sa deje vo vašom okolí? Odteraz vám na tieto otázky odpovie Google priamo v poštovej službe Gmail. Bez toho, aby ste museli akokoľvek meniť svoje návyky a prihlásiť sa na Facebook či Twitter.
Aj keď sa Buzz nápadne podobá na projekt Wave, s ktorým firma už nejakú dobu experimentuje, ide o nástenku, ktorú okrem vás vidia aj vaši vyvolení. Vždy, keď v priečinku Buzz napíšete pár riadkov o tom, čo robíte či ako sa cítite, správa sa zobrazí všetkým vašim priateľom. Nejde však iba o suchý text bez multimédií. Priložiť možno video, fotografie či odkazy na webové stránky. Rovnakým spôsobom sa šíria informácie aj opačným smerom – od vašich priateľov k vám.
Ak si v profile vyplníte aj miesto, kde sa nachádzate, Google vás bude častovať aj správami, ktoré vznikajú vo vašom bezprostrednom okolí. Takže sa na nástenke nedočítate iba o tom, že váš šéf má plné zuby všetkých svojich podriadených, ale aj to, že dnes pred kultúrnym domom bude súkromný podnikateľ z Poľska predávať nekvalitné mäso, ktoré u neho doma nik nechce.Google vám síce predvolí na začiatku priateľov bez toho, aby ste ich museli ručne pridávať, nemusí to však vždy znamenať, že rozhodol správne. Ak nechcete, aby si vaši zákazníci čítali na nástenke o tom, ako dnes kašlete na robotu, preverte si zoznam a vymažte všetky kontakty, ktoré doň nepatria.

Tipy na zaujímavé webstránky:
Koľko minút pre vajíčka? - http://www.eggwatchers.com/
Utajená hudba - http://www.codeorgan.com/
Pokec naslepo - http://www.chatroulette.com/
Zálohujte, kým máte čo - http://www.backupify.com/
V roku vášho narodenia - http://whathappenedinmybirthyear.com/
Obálka s mapou - http://www.mapenvelope.com/

- dg -


Kam dál?