Verejná doprava v Sydney

5 rád, ktoré ti uľahčia využívanie verejnej dopravy v Sydney

  • lístky si kúpiš priamo na ktorejkoľvek stanici, v sieti obchodov 7-11, Convinience Store alebo Newsagent, v autobusoch si môžeš kúpiť lístok aj priamo u vodiča
  • nekupuj jednorazové lístky, sú veľmi nevýhodné. Jazdi na týždenný lístok alebo si kúp lístok napr. na 10 jázd
  • Sydney je rozdelené na "pásma", preto ak cestuješ ďalej mimo centra, uisti sa, že tvoj lístok je platný aj v danom pásme
  • necestuj na čieno, lístky často kontrolujú priamo policajti ktorí môžu pokutovať až do výšky AU$ 200
  • najväčšou a najfrekventovanejšou stanicou v Sydney je Central Station, ktorá je uzlom pre mestské, medzimestské aj medzištátne linky
  • na študentskú zľavu máš nárok len ak študuješ na univerzite, ak si študentom odbornej alebo jazykovej školy, kupuj si lístok za plnú cenu

V Sydney si môžeš vybrať z rôznych druhov verejnej dopravy podľa toho, ktorý ti je najdostupnejší. Najjednoduchší spôsob, ako si naplánovať výlet v Sydney alebo jeho okolí, je navštíviť dopravné informácie alebo zavolať na 131 500. Nemaj strach, že si by sa v Sydney stratil. Systém hromadnej dopravy je jednoduchý a úplne prehľadný s ochotným a pomocným personálom. Všetky stanice máš jasne označené s ceduľami na nástupištiach, kam idú dané vlaky. Na rušných autobusových staniciach je niekedy tzv. "bus marshall" ktorý koriguje cestujúcich.

Tip odborníka

Gabriela G8M8 SydneyPočas pracovných dní v centre mesta jazdia takmer všetky autobusy na tzv. prepaid systém. To znamená, že lístok musíte mať zakúpený vopred. Ten sa dá kúpiť vo väčšine novinových stánkov. Gabriela, G8M8 Sydney

Autobusy

Sydney Buses poskytujú služby na celom území mesta takmer 24 hodín denne. Autobusy stoja väčšinou "na znamenie". Keď čakáš na zastávke, je dobré kývnuť na vodiča, inak sa môže sa stať, že ti autobus nezastaví. Študenti si väčšinou kupujú "travel pass" na 10 jázd. Viac infomácií o autobusových lístkoch nájdeš tu. Hlavné autobusové stanice sú umiestnené na Circular Quay, Wynyard, Townhall a Central Station. Informácie ti poskytnú v stánkoch na Circular Quay, Wynyard Station, Queen Victoria Building a Central Station.

Vlaky

Mestká linka: Vlaky CityRail majú v Sydney rozsiahlu sieť, ktorá je v prevádzke takmer od štvrtej ráno až do polnoci na väčšine tratí. Lístky sú o niečo drahšie ako autobusové. Môžeš si zakúpiť jednosmerný, spiatočný alebo týždenný. Po polnoci premávajú z hlavnej stanice v Sydney "Night Ride Buses" do všetkých miest, kde jazdia aj vlaky. Vlakové informačné stánky sú umiestnené na Circular Quay a Central Station. Predajné automaty lístkov sú otvorené 24 hodín. Priamo vo vlaku si lístok nie je možné kúpiť.

Medzištátne a vnútroštátne linky: <span >Central Station je taktiež hlavným uzlom pre linky medzištátnej a vnútroštátnej železničnej dopravy. Informácie o týchto službách sú k dispozícii v stánkoch Central Station alebo na infolinke Country Link 132 232.

Mapa vlakovej siete v celom Sydney na stiahnutie tu.

Trajekty - Ferries

Trajekty ti umožnia spoznávať malebný Sydney Harbour. Typické zelenožlté "ferries" vyrážajú každé ráno z domovského prístavu Circular Quay do blízkych či vzdialenejších miest vo východných predmestiach (Rose Bay, Watsons Bay), na severovýchodnú Manly alebo na západ, takmer až k prameňu rieky Parramatta. Informačné stánky sú umiestnené na Circular Quay a Manly.

Light Rail - "Električky"

Metro Light Rail "električky" jazdia z Central Station cez Chinatown, Darling Harbour, Star City Casino, Sydney Fish Market a Wentworth Park 24 hodín denne, sedem dní v týždni.

Tip odborníka

V centre Sydney jazdí tzv. "Green Bus" s číslom 555. Táto linka je zdarma, nie je potrebný žiadny lístok. Lenka, G8M8 Praha

Monorail

Monorail, jednokoľajová visutá dráha, jazdí v 3-5 minútových intervaloch v centre Sydney. Má osem zastávok a celý okruh trvá asi 15 minút. Je to skôr turistická atrakcia ako spôsob prepravy.

Taxi

Taxík jednoducho zastavíš priamo na ulici alebo si ho môžeš rezervovať v predstihu. Taxíky v Sydney sú pomerne drahé, preto ak cestuješ mimo centra, je výhodnejšie ísť autobusom alebo vlakom. Pre objednávku v predstihu môžeš volať na číslo 133 300.

Doprava z/na letisko - Airport Link

Vlak na letisko v Sydney premáva cca od 5:00 hod. až do polnoci, sedem dní v týždni. Zastávky má na vnútroštátnom i medzinárodnom termináli a všetkých staniciach v centre mesta. Lístok na Airport Link je podstatne drahší ako bežný lístok na vlak, preto ak idete dvaja alebo viacerí, je výhodnejšie ísť taxíkom. Pre viac informácií môžeš zavolať na číslo 02 8337 8412 alebo navštíviť www.airportlink.com.au.

Verejná doprava v ostatných mestách v Austrálii

Mohlo by ťa zaujímať

Kam dál?