VÝCHODNÉ POBREŽIE ZA 1500 AUD

Máš v pláne cestovať z Cairns do Sydney? Nechceš minúť veľa “dolkov”? Chceš vidieť všetko dôležité a skúsiť niečo nové? Nemáš s kým cestovať, resp. nemáš auto? Plánovanie cesty ťa odrádza od výletu? Ak odpoveď na akúkoľvek z týchto otázok je ÁNO, potom tento článok je určený práve tebe.

1) V prvom rade si cez internet zarezervuj jednosmernú letenku do Cairns s niektorou z leteckých spoločností, odporúčam Virgin Blue. Platí pravidlo: „Kto prv príde, ten prv berie.“ Ak teda chceš ušetriť niekoľlko desiatok dolárov, kúp si tvoju vstupenku do Quensland-u v dostatočnom predstihu, aspoň dva mesiace. Ja som s tým trošku otáľal, a tak som bol potrestaný vyššou cenou. AUD 120 za jednosmernú je však “bargain”. Samozrejme, že majú rôzne akcie a dá sa zohnať aj lacnejšia. Ak zvládneš túto ľahkú časť plánu, s tou ľahšou nebudeš mať najmenšie problémy.

2) Navštív cestovnú agentúru Travellers Contact Point. Nachádza sa na 7. poschodí Dymocks Building, 428 George St. Všetko, čo potrebuješ priniesť so sebou je banková karta s kreditom asi AUD1000, resp. hotovosť a študentská karta, ktorá ti poslúži na vystavenie ISIC alebo obdobnej karty, ak ešte jednu nemáš. O všetko ostatné sa s radosťou postarajú zamestnanci uvedenej „cestovky“. Bol by som veľmi rád, keby ste mali to šťastie a dostali sa k super agentke Alex. Tá baba bola stvorená na prácu, ktorú robí. Zabezbečí vám úplne, ale úplne všetko (backpacker ubytovanie, aktivity, miesto v Greyhound Bus...), o čo si len zažiadate, teda v medziach slušného správania! Ja som bol s jej prácou viac než spokojný. Osobu s takými organizačnými schopnosťami som skutočne ešte nestretol. Celý môj výlet šiel úplne bez najmenších komplikácií, bez akéhokoľvek zaváhania - jednoducho fantázia.

Čo som vlastne dostal?

- Greyhound Bus Pass, ktorým sa dostanete z Cairns späť do Sydney. Alex alebo hocikto iný vám zarezervuje miesto v autobuse (“no worries”).

- Ubytovanie v backpacker hosteloch (3 noci v Cairns, po jednej noci - Cape Tribulation, Airlie Beach, Harvey Bay, Fraser Island).
Azda za spomienku stojí „ubytko“ v Cairns. Nocoval som v príjemnom backpacker-i s veľmi dobrým buffet-om za AUD8, ale asi 15 min. chôdze od centra. Odporúčam preto Caravella Backpackers 77, úplne v City. (Je tam ešte jeden backpacker hostel Caravella 149. Ten je mimo mesta, tak to nepopleť.) Spolu s posteľou v klimatizovanej izbe a pripojenou kúpeľňou za AUD20 na noc dostanete aj kupón na malé jedlo vo WoolShed pub, ktorý sa dá “upgrade-núť” za AUD5, a potom si môžete pochutnať na čomkoľvek.
Ešte jedna poznámka - nezáleží, kde sa váš hostel nachádza, ľudia “z tour” vás vždy vyzdvihnú a privezú späť.

- jednodňový výlet na Great Barrier Reef, kde som si vyskúšal potápanie a snorkelling. Ja som robil iba IntroDive, nie certifikát, ktorý je oveľa drahší a trvá viac ako jeden deň. IntroDive znamená asi 20 minútový ponor do hĺbky 10 m. Potom sa môžeš rozhodnúť, či sa ti to páči a urobíš si licenciu ako ja.

- White Water Rafting na Tully River. Jedná sa o splavovanie divokej rieky, (“good fun”). Inštruktor Fisherman bol legenda. On robil celú show viac zaujímavú a zábavnú. Pozdravte ho, ak sa náhodou pre to rozhodnete.

- dvojdňový výlet do Cape Tribulation, približne 2,5 hodiny minibusom severne od Cairns. Ak ste nikdy predtým neboli v dažďovom pralese, toto je jedinečná príležitosť. Budete plávať vo fresh water creeks, pozorovať krokodílov na Daintree River, uvidíte jašterov, hadov... Tí dobrodružstva viac-chtiví môžu urobiť výstup na Mt. Sorrow (1375m). Upozorňujem, že to nie je žiadna prechádzka Hyde Park-om. Dosť náročný výstup, preto ho začnite skoro ráno, okolo piatej, aby ste boli späť pred obedom. Sú tam aj ďalšie miesta hodné prechádzky, teda ani tí lenivejší neodídu naprázdno.

- Sea rafting. Mnoho ľudí “sail-uje” na Whithsunday Island. Ja som nemal toľko času a White Heaven Beach som chcel vidieť. Preto som za jeden deň urobil to, čo obyčajne trvá tri - návšteva aboriginal cave, snorkelling a obed na spomínanej pláži. Odporúčam ísť radšej na severnú časť pláže ako na južnú. Ak uvidíte obrázok, pochopíte prečo.

- dva dni na Fraser Island. Toto bolo najlepšie zo všetkého. Krásna nedotknutá príroda, neuveriteľne čistá voda v lokálnych jazerách s bielym pieskom po celom obvode, obrovské piesočné duny, nekonečne dlhé pláže... Ak existuje na zemi raj, tak toto je určite jeho definícia. Uprednostnite organizovanú “tour” pred “self-guided 4WD”, ktorá je síce lákavejšia, ale vyhnete sa problémom ako porucha auta, denné varenie jedla, študovanie kam ísť, čo vidieť...

Moja ďalšia zastávka bola v Brisbane. Tu som bol už odkázaný sám na seba, teda žiadne “guided tours”. Bol to taký návrat do civilizácie. Pretože som v hlavnom meste Quenslandu nikdy predtým nebol, venoval som svoj jediný deň pozeraniu pamätihodností. “Lovely city”, akoby anglický muž povedal. Zbytok dňa do polnoci som strávil pri lagúne na druhej strane mesta cez Brisbane River. Na druhý deň som pokračoval v návrate do Sydney. Už ma čakali len dve zastávky, a to Gold Coast a Byron Bay. Trošku ľutujem, že som sa nezastavil na pár hodín v DreamWorld, medzi Brisbane a Gold Coast, kde si milovníci adrenalínu môžu vyskúšať rôzne “crazy” atrakcie.
Na Gold Coast a v Byron Bay som viac-menej preležal celé dni na pláži. Neznamená to však, že tam nie je čo robiť. Ja som sa však stretol so starou známou, a tak sme celé dni len “kecali”, pili a jedli. Aby sme však nepribrali, v Byron Bay sme urobili túru na najvýchodnejší bod Austrálie, a to bola bodka za dvojtýždňovým skúmaním východného pobrežia.

Na záver chcem len dodať, že cieľom tohto článku nie je propagovať niektorú zo spomenutých spoločností. Týchto pár riadkov má poslúžiť ako vaša orientácia pri rozhodovaní sa čo robiť a vidieť medzi Cairns a Sydney.

Enjoy your holiday!
-w-

Kam dál?