Aké náklady je možné očakávať na študijno-pracovnom pobyte v Sydney, Austrália?

Aké náklady je možné očakávať na študijno-pracovnom pobyte v Sydney, Austrália?

Sydney v Austrálii je pulzujúce a kultúrne rozmanité mesto známe svojou úžasnou krajinou, svetovými univerzitami a vysokou životnou úrovňou. Pre zahraničných študentov, ktorí plánujú študovať v tejto rušnej metropole, je však nevyhnutné poznať životné náklady, aby mohli efektívne spravovať svoje financie. V tomto článku poskytneme komplexný prehľad životných nákladov v Sydney so zameraním na dopravu, ubytovanie, stravu, oblečenie, potreby pre drogériu a ďalšie relevantné aspekty.

 

Ubytovanie pre študentov:

a) Spoločné izby: Zdieľane ubytovania s ostatnými študentmi je cenovo výhodná možnosť. V závislosti od lokality a kvality sa mesačné nájomné za spoločnú izbu môže pohybovať od 600 do 1000 AUD.

 

b) Apartmány: Prenájom 1-izbového bytu (spálňa + obývačka + kuchyňa) v Sydney môže byť drahý, pričom ceny sa výrazne líšia v závislosti od oblasti. V priemere môžu študenti očakávať, že za základný byt budú platiť približne 1 600 až 2 500 AUD mesačne. K tomu je potrebné počítať s nákladmi za energie (elektrika, plyn), ktoré sa v priemere momentálne pohybujú okolo $100 AUD za elektriku a $60 AUD za plyn. 

 

c) Ubytovne: Ubytovne sú cenovo výhodnou dočasnou možnosťou, najmä pre tých, ktorí práve prichádzajú do Sydney. Ceny za ubytovanie v hosteli sa pohybujú od $30 do $150 AUD za noc v závislosti od izby a lokality.

 

Strava:

a) Stravovanie: Sydney ponúka rozmanitú kulinársku scénu, ale časté stravovanie vonku môže byť nákladné. Priemerná cena jedla v reštaurácii strednej kategórie môže byť približne $20 až $40 AUD. Zahraniční študenti si môžu vybrať aj z ponuky stravovacích zariadení s rýchlym občerstvením (fast food) alebo etnické reštaurácie, čo je cenovo výhodnejšia možnosť.

 

b) Základné potraviny: Nakupovanie v supermarketoch ako Coles, Woolworths alebo Aldi môže študentom pomôcť ušetriť na potravinách. Týždenný rozpočet na potraviny sa môže pohybovať okolo $100 AUD v závislosti od individuálnych preferencií a výberu stravy. Priemerný Austrálčan minie približne $185 AUD za týždeň. Pre aktuálne ceny potravín napríklad v supermarkete Coles si stačí pozrieť ich webstránku: https://www.coles.com.au/.
Prikladáme tiež tu krátky zoznam bežných položiek každodenného nákupu v supermarkete:

 

Mlieko - 2,25 AUD 

Chlieb - 3,40 AUD 

Vajcia - 5,64 AUD 

Kuracie filé (1 kg) - 12,46 AUD 

Hovädzie mäso (1 kg) - 21,91 AUD 

Jablka (1kg) - 4,86 AUD 

Banány (1kg) - 3,83 AUD 

Paradajky (1kg) - 7,12 AUD 

Zemiaky (1kg) - 3,61 AUD 

Voda (fľaša 1,5 litra) - 2,59 AUD

 

Verejná doprava:

Sydney má dobre vyvinutý systém verejnej dopravy, ktorý zahŕňa vlaky, autobusy a trajekty. Karta Opal je najbežnejšie používaným spôsobom platby za verejnú dopravu, ktorý často cestujúcim ponúka pohodlie a zľavy, avšak úplne rovnaké výhody prináša aj platba s debetnou či kreditnou kartou. Približné mesačné náklady na cestovanie verejnou dopravou v rámci Sydney sa pohybujú okolo $150 až $200 AUD, pričom maximálna týždenná tarifa je $50 AUD. Výhody na cestovnom na dajú využívať len v prípade, ak sa používa vždy len jedna a tá istá karta na platbu za cestovné. 

 

Oblečenie:

Cena oblečenia v Sydney sa môže líšiť v závislosti od značky, kvality a od toho, či je nakupované v miestnych obchodoch alebo medzinárodných značkách. Pre študentov s obmedzeným rozpočtom môžu byť second hand obchody a sezónne výpredaje v obchodoch skvelými miestami na nájdenie cenovo dostupného oblečenia. V priemere môžu študenti minúť okolo $50 až $100 AUD mesačne na oblečenie.

 

Drogéria a lieky:

a) Osobná hygiena: Náklady na produkty osobnej hygieny ako šampón, mydlo, zubná pasta atď. môžu dosiahnuť $20 až $30 AUD mesačne, cena záleží na osobných preferenciách. 

 

b) Lieky: Predpísané lieky môžu spôsobiť dodatočné náklady. Zahraničným študentom sa odporúča, aby mali primerané zdravotné poistenie na pokrytie liečebných nákladov.

 

Ostatné náklady:  

a) Zábava a voľný čas: Študenti by mali mať rozpočet na rekreačné aktivity, ako sú filmy, koncerty a spoločenské podujatia. Treba počítať aspoň so $100 až $200 AUD mesačne. Príklady cien:

Lístok do kina: $20-$30 AUD

Zmrzlina: 1 kopček od $4 AUD

Káva: od $4 AUD

Pivo v bare: $8-$11 AUD

Koktejl: $17-$20 AUD.

 

b) Posilňovňa: Mesačné výdavky na členstvo v posilňovni sa pohybujú od 52 AUD na mesiac, výborná stránka na porovnanie cien tu: https://getgymfit.com.au/gyms-in-sydney-cbd/ 

 

c) Mobil: Mesačné výdavky na mobilné služby sa môžu pohybovať od 40 AUD do 150 AUD a viac mesačne, záleží to hlavne na požiadavkách čo má mobilný plán obsahovať. Dajú sa však nájsť aj za oveľa výhodnejšie ceny pod 10 AUD za mesiac. Pozri napríklad na Lebara plány: https://www.lebara.com.au/ 

 

d) Internet: Mesačné výdavky na internetové služby na doma sa môžu pohybovať od 50 AUD mesačne, záleží to od objemu dát a rýchlosti. Stránka na porovnanie internetových plánov: https://www.reviews.org/au/internet/best-cheap-unlimited-nbn-plans/ 

 

Aj keď Sydney ponúka vysokokvalitné vzdelanie a obohacujúce skúsenosti pre zahraničných študentov, je dôležité byť finančne pripravený. Pochopením nákladov na dopravu, ubytovanie, jedlo, oblečenie a ďalšie si študenti môžu vytvoriť dobre naplánovaný rozpočet, aby čo najlepšie využili svoj čas v tomto dynamickom meste a mohli si svoj pobyt čo najlepšie užit bez finančných ťažkostí. Uznávame, že pohľad na tieto ceny môže byť zastrašujúci, treba však myslieť na to, že minimálna mzda v Austrálii je približne 23,23 AUD na hodinu, zatiaľ čo minimálna mzda na Slovensku je 4.023 € na hodinu a v Čechách 103.80 Kč. Preto väčšina ľudí, ktorí sa rozhodnú brigádovať popri štúdiu v Austrálii, zistí, že môžu pokryť svoje mesačné výdavky a v skutočnosti môžu aj našetriť peniaze napriek zdanlivo vysokým cenám potravín a nájmu.

 

Informácie platné k 29/08/2023

Kam dál?