Práca v Austrálii

GARANTUJEME ti pomoc pri štarte v Austrálii

Konzultácie so životopisom  
a informácie ako si hľadať prácu.
Z vlastných skúseností vieme, že prácu
v Austrálii si nájde naozaj každý.

5 dôležitých vecí, ktoré musíš vedieť o práci v Austrálii

G8M8 Great Mate ponúka jedinečný Job Service všetkým klientom, ktorí sa rozhodnú pre študijno-pracovný pobyt v Austrálii:

  • možnosť konzultácie pri zostavovaní CV
  • musíš mať daňové číslo - Tax File Number (poskytneme návod ako na to)
  • legálne môžeš začať pracovať od dátumu nástupu na školu
  • 70% - 80%-ná úspešnosť v nájdení si práce je v príprave (životopis, ako hľadať, kde hľadať)
  • môžeš pracovať aj na živnosť (požiadanie je úplne jednoduché a ZDARMA)


Cesta k úspešnému hľadaniu práce v Austrálii

V Austrálii sa musíš vedieť "predať". Aj keď máš medzery v angličtine, ľahko ich zatlačíš do úzadia príjemným vystupovaním a širokým úsmevom. Študenti, ktorí do Austrálie prichádzajú s optimizmom, sú energickí a usmievaví, majú vždy viac a lepšie platené práce ako tí, s vyšším vzdelaním, ale bez motivácie.

Je dostatok práce v Austrálii?

Po príchode do Austrálie sa každý obáva najmä toho, či bude schopný nájsť si prácu okamžite. Študenti G8M8 nemajú žiadne problémy nájsť si prácu. O ponuku sa netreba báť, nezamestnanosť v Austrálii dosahuje menej ako 5%. Vo väčších mestách, ako napr. Sydney, dokonca len 4%. Zo štatistiky vieme, že približne 80% našich študentov si nájde prácu v priebehu prvého mesiaca pobytu. Veľa študentov aj za pár dní. Naozaj každý, kto chce v Austrálii pracovať, pracuje.

Ako sa dostanem k týmto ponukám?

Bohatým zdrojom pracovných ponúk sú internetové stránky, Facebook a pracovné agentúry. Veľa študentov priamo navštevuje podniky so životopisom v ruke a pýta sa na prácu, čo je jeden z najefektívnejších spôsobov. Tí aktívnejší môžu v Austrálii aj podnikať, študentské víza to umožňujú.

Čo musím vedieť predtým, ako začnem pracovať v Austrálii?

Na začiatku je potrebné požiadať o daňové číslo - Tax File Number TFN, na základe ktorého môžeš pracovať. Po príchode do Austrálie od nás obdržíš návod ako na to. Ďalším krokom je otvorenie bankového účtu, pretože väčšina zamestnávateľov výplatu bude posielať práve tam. Bankový účet ti otvorí náš zástupca ešte pred odletom do Austrálie. Potom už stačí len dobre vypracovaný životopis.

Tip odborníka
Ak máš víza na kratšie ako 183 dní, nie si austrálskym daňovým rezidentom. To znamená, že platíš dane niekedy až 2-3-krát vyššie, ako keby si mal víza na dlhšiu dobu. Andrea, G8M8 Sydney

Koľko si zarobím v Austrálii a akou prácou?

Príjmy závisia od práce, ktorú budeš vykonávať. Väčšina našich študentov pracuje v "hospitality" (reštaurácie, bary, kaviarne) a v upratovacích službách. Manuálne zruční si môžu nájsť prácu ako záhradníci, maliari a na stavbách. Priemerná mzda sa pohybuje v rozmedzí AU$20 - $30 na hodinu. Výplatu budeš dostávať týždenne, alebo raz za 2 týždne, tzv. "fortnightly". Dodatočným zdrojom príjmov pre študentov pracujúcich v "hospitality" je prepitné "tips". Zákon umožňuje zahraničným študentom legálne pracovať neobmedzene počas prázdnin a 48 hodín/2 týždne počas štúdia. Výnimkou sú študenti Masters by research a doktoranti (aj ich závislí partneri), ktorí môžu pracovať neobmedzene aj počas štúdia.

Ak sa po skončení štúdia rozhodneš vrátiť domov, môžeš požiadať o vyplatenie nasporeného obnosu dôchodkového poistenia - "superannuation", ktoré by mal za teba zamestnávateľ odvádzať.

Mohlo by ťa zaujímať

Kam dál?