Ako si nájdem prácu v Austrálii

V Austrálii pracuje viac ako 90% všetkých študentov

Prácu si nájdeš cez agentúru G8M8,
pracovné agentúry, odporúčaním
cez kamarátov a známych, 
alebo vlastným hľadaním.

Veľa študentov plánuje, že sa do Austrálie vyberie len pracovať. Takáto možnosť sa je veľmi náročná na podmienky. Pri študentsko-pracovných vízach pracovať môžete začať až po nástupe do školy.

Nájdem si prácu?

Austrália má najsilnejšiu ekonomiku zo všetkých anglicky hovoriacich a dolárových krajín. Silná ekonomika predstavuje dostatok a širokú rôznorodosť pracovných ponúk. Z hľadiska dlhodobých skúseností v našej agentúre môžeme potvrdiť, že prácu v Austrálii si nájde každý. Platí tu pravidlo, kto hľadá, ten nájde. G8M8 ti bude pravidelne zasielať ponuky práce v G8M8 Podio, alebo aj publikovať na stránkach G8M8 na Facebooku:
G8M8 na Facebooku

 

Tip odborníka
Odporúčame ti pridať si G8M8 Great Mate na Facebooku, nakoľko tu často zverejňujeme nielen lukratívne pracovné ponuky, ale aj zaujímavé info a najdôležitejšie novinky. Andrea, G8M8 Sydney

5 dôležitých faktorov, ktoré ti pomôžu nájsť prácu

  • dobre vypracovaný životopis
  • výber správnej oblasti, v ktorej si budeš hľadať prácu
  • adekvátne a práci zodpovedajúce oblečenie, tzv. industry standard
  • pri osobnom hľadaní komunikovať s manažérom, nie so zamestnancami
  • udržuj očný kontakt pri interview, neboj sa komunikovať a najdôležitejšie: maj úsmev na tvári :)

Čo je daňové číslo a prečo ho potrebujem?

Predtým, ako začneš pracovať, je potrebné sa v Austrálii registrovať ako platiteľ daní a zaistiť si daňové číslo, takzvané TFN - Tax File Number. Za vydanie daňového čísla neplatíš žiadny poplatok. Do 28 dní od podania žiadosti ti toto číslo príde poštou. Počas tohto obdobia už môžeš pracovať na základe žiadosti o daňové číslo. O TFN s tebou požiadame v agentúre po prílete. Po absolvovaní povinných formalít môžeš sústrediť všetku svoju energiu na hľadanie práce.

Čím sa mám riadiť pri hľadaní si práce?

Na začiatku si polož otázku, čo očakávaš od samotnej práce a aké sú tvoje priority. Chceš sa zdokonaliť v angličtine? Hľadaj prácu, v ktorej každodenne prichádzaš do kontaktu s ľuďmi. Chceš si zarobiť peniaze na cestovanie? Porozmýšľaj o možnosti zamestnať sa v reštaurácii alebo na stavbe. Chceš získať skúsenosti vo svojom odbore, ktorý si študoval na Slovensku? Požiadaj o pomoc personálnu agentúru a snaž sa splniť podmienky, ktoré agentúra vyžaduje. Ak si si práve uvedomil, že tvoje súčasné zamestnanie nesplnilo tvoje očakávania, nastal čas, aby si si našiel novú prácu. Nájsť si prácu v Sydney nie je vôbec ťažké.

Čo musí obsahovať môj životopis?

Perfektne vypracovaný životopis je tvojou vizitkou a zároveň vstupenkou k pracovným ponukám. Životopis si prispôsob podľa potreby, resp. podľa pozície o ktorú sa chceš uchádzať. Sústreď sa na prax pri pomocnej alebo nekvalifikovanej práci. Nie je asi nikto, kto by nedokázal umyť riad, upratať, alebo obslúžiť niekoho. Len si spomeň. Pomáhal si niekedy mame v kuchyni, alebo si niekedy priniesol milovanej osobe raňajky do postele? To sú tiež praktické skúsenosti.

Tip odborníka
Môžme potvrdiť, že sebavedomé, príjemné vystupovanie, úsmev na tvári a schopnosť "predať sa" ľahko prekryjú nedostatok skúseností, alebo slabú angličtinu. Andrea, G8M8 Sydney

Kde hľadať?

Prácu si môžeš hľadať “od stola” cez internet, alebo v teréne. Od stola znamená, že využívaš noviny (Sydney Morning Herald, Daily Telegraph), Internet (G8M8 Podio, seek.com.au) a telefón. Pracovné ponuky môžeš nájsť aj na nástenkach v školáchuniverzitách. Užitočným zdrojom informácií o voľných pracovných miestach sú spolužiaci, kamaráti a známi. Pri hľadaní práce ti môžu pomôcť aj personálne agentúry. V teréne hľadáš prácu osobne. Postupne oslovuješ potenciálnych zamestnávateľov a rozdávaš kópie životopisu. V tomto prípade ide najmä o prácu v pohostinstve a hoteliérstve. Veľmi dôležitý je úsmev na tvári a príjemné vystupovanie. Presveč potenciálnych zamestnávateľov o tvojej snahe, ochote a flexibilite. Nevzdávaj sa. Neboj sa pýtať a pýtaj sa všade a všetkých.

Mohlo by ťa zaujímať

Kam dál?