Cestovanie po Austrálii

Pomôžeme vám splniť cestovateľské sny o Austrálii

Biele pláže, rozľahlosť austrálskeho vnútrozemia, krásne národné parky. Austrália ponúka tak veľa, čo si vybrať?

Väčšina z nás prichádza do Austrálie s cestovateľskými snami, ktoré je niekedy po príchode treba zredukovať vzhľadom k časovým, finančným a iným možnostiam. Pre ľahšie rozhodovanie sme vám pripravili tento článok, v ktorom sme vybrali destinácie s popisom prečo ich navštíviť.

Najzaujímavejšie cestovateľské destinácie

Náš "koktail" obsahuje pláže a časť podmorského života Východného pobrežia, červené púšte a polopúšte austrálskeho Outbacku no a tiež samozrejme tropické dažďové lesy a majestátne skalné útvary s vodopádmi v Kakadu National parku. Po ceste by ste mali vidieť aj typické austrálske zvieratá klokana, koalu, emu, krokodíla, ťavu alebo psa Dinga a zoznámiť by ste sa mali i s miestne domorodou (aboriginskou) kultúrou.

1. Uluru (Ayers Rock), Kata Tjuta (Olgas), Kings Canyon, Alice Springs


Uluru je najznámejšia zo všetkých symbolov Austrálie. Nachádza sa v Červenom vnútrozemí Austrálie, teda v oblasti, ktorá je významne spojená s kultúrou Aborigincov. Máte tu možnosť spoznať toto domorodé obyvateľstvo bližšie, vidieť ako žijú. Ak už ste raz prišli do Austrálie, túto časť kontinentu by ste si nemali nechať ujsť. Ďalšie zaujímavé miesto v blízkosti sú Coober Pedy - staré centrum ťažby opálov, ktoré je stále aktívne. Ľudia tu bývajú vo vyhĺbených štólach.

2. Veľký bariérový útes, Whitsundays Islands a Fraser Island.

Cestovanie na Fraser Island a Whitsundays očami nášho zástupcu na na Slovensku Radoslava. Článok nájdete tu.

Veľký bariérový útes  (Great Barrier Reef) je najväčší koralový útes na svete, ktorý je dlhý vyše 2 500 kilometrov. Zložitosť tohto ekosystému je porovnateľná s tropickým dažďovým pralesom. Je to jedno z najkrajších miest na potápanie na svete. Uvidíte tu až štyristo druhov koralov, poskytuje útočisko až pätnástim stovkám druhov rýb a plávať tu môžete spoločne s delfínmi či morskými korytnačkami. Nad útesom sú Whitsundays Islands, to je celkom 74 ostrovov, ale len niekoľko je obývaných a sú na nich prevažne hotelové rezorty. Súčasťou výletov loďou je šnorchlovanie alebo potápanie a návšteva ostrovov s bielym pieskom. Vyráža sa väčšinou z Airlie Beach, ktorá je vsupnou bránou na ostrovy. 

Fraser Island je najväčší pieskový ostrov na Zemi s rozlohou 1 630 km ². Tu máte najlepšiu príležitosť vyskúšať si auto s náhonom na všetky štyri kolesá, ktoré sa tu dá požičať. Je tu nedostatok spevnených ciest a prebytok piesku, vrak lode, 200 sladkovodných jazier, smrteľne nebezpečné prúdy v mori, ľudožravé žraloky a nebezpeční dingovia. Proste ideálny pre jedincov s dobrodružnejšou povahou, ktorí majú radi táborenie, rybárčenie a turistiku.

3. Kakadu National Park

Je jedným z najväčších a najkrajších národných parkov sveta. Park je významný hneď z niekoľkých dôvodov. Je neobyčajne bohatý často aj na ohrozené živočíšne a rastlinné druhy.

Sú tu dve extrémne klimatické obdobia - obdobie sucha a obdobie dažďov. Obdobie dažďov začína v decembri s príchodom monzúnu a trvá až do neskorého apríla. V tej dobe tu spadne 90% ročných zrážok a takmer každý deň výdatne prší. Hladina riek sa zdvihne až o niekoľko metrov, rieka sa vyleje z pôvodného koryta a zaplaví rozsiahle oblasti mokradí.

Do Kakadu sa jazdí predovšetkým za krokodílmi, a to krokodílmi voľne žijúcimi, ktoré sú tu zastúpené dvoma druhmi - sladkovodným (Freshwater), celkom plachý a len zriedka k videniu, a morským (saltwater), agresívny a útočný, ktorý je schopný zabiť človeka. Dorastá dĺžky 3 - 7 metrov a môže vážiť až jednu tonu. Oba druhy sa vyskytujú v celej oblasti parku, a preto často nájdete nápisy zakazujúce vstup do vody a blízkosti brehov riek.

4. Great Ocean Road

Veľká oceánska cesta (Great Ocean Road) lemuje takmer 200 km nádherného pobrežia a je považovaná za jednu z najkrajších ciest na svete. Zradné vody okolo tejto cesty ukrývajú až 80 vrakov lodí, ktoré možno pri rozbúrenom mori zahliadnuť. Celá pobrežná časť je chránená ako park Port Campbell National Park. Prudké a neskrotné príbojové vlny tu vo vápencových útesoch vyhlodali jaskyne, rokliny, oblúky a morské sochy vyčnievajúce nad hladinou.

Cesta vedie pozdĺž zrádnych a vysokých útesov. Nádherná panoráma a výhľad po celej dĺžke trasy je skutočne jedinečný. Môžete tu zahliadnuť skaly svojím tvarom pripomínajúce hviezdy. Hovorí sa im Dvanásť apoštolov - Twelve Apostles.

Kam dál?