Verejná doprava v Sydney

5 rád, ktoré ti uľahčia využívanie verejnej dopravy v Sydney

  • Pre cestovanie po Sydney a okolí sa používa tzv. Opal Card. Opal Card je miestna čipová karta na verejnú dopravu, ktorá funguje v štýle “peňaženky”, prednabitej karty, z ktorej sa odpočítava kredit. Cena cestovného sa odvíja od prejdenej vzdialenosti. V prípade potreby sa dá v niektorých autobusoch zakúpiť lístok priamo u vodiča. Vlakom je možné cestovať jedine s Opal Card. Dobíjacie automaty na Opal Card sú umiestnené na všetkých väčších vlakových staniciach, dobíjanie je možné aj v novinových stánkoch a obchodoch s označením Opal Card, cez internet či priamo v mobilnej aplikácii Opal Travel. 
  • necestuj na čierno, lístky často kontrolujú priamo policajti/revízori, ktorí môžu pokutovať až do výšky $200
  • najväčšou a najfrekventovanejšou stanicou v Sydney je Central Station, ktorá je uzlom pre mestské, medzimestské aj medzištátne linky
  • na študentskú zľavu máš nárok len ak študuješ na univerzite, ak si študentom odbornej alebo jazykovej školy, kupuj si lístok za plnú cenu

    V Sydney si môžeš vybrať z rôznych druhov verejnej dopravy podľa toho, ktorý ti je najdostupnejší. Najjednoduchší spôsob, ako si naplánovať výlet v Sydney alebo jeho okolí, je navštíviť web NSW Transport alebo si stiahnuť jednu z mnohých aplikácií pre chytré telefóny, napr. Tripview alebo Google Maps. Systém hromadnej dopravy nie je miestami úplne prehľadný, avšak všade je ochotný personál, ktorý ti so všetkým poradí. 

Tip odborníka
Najjednoduchší spôsob, ako si naplánovať výlet v Sydney alebo jeho okolí, je stiahnuť si jednu z mnohých aplikácií pre chytré telefóny, napr. Tripview alebo Google Maps. Andrea, G8M8 Sydney

Autobusy

Sydney Buses poskytujú služby na celom území mesta takmer 24 hodín denne. Autobusy stoja väčšinou "na znamenie". Keď čakáš na zastávke, je dobré kývnuť na vodiča, inak sa môže sa stať, že ti autobus nezastaví. Hlavné autobusové stanice sú umiestnené na Circular Quay, Wynyard, Townhall a Central Station. Informácie ti poskytnú v stánkoch na Circular Quay, Wynyard Station, Queen Victoria Building a Central Station.

Vlaky

Mestká linka: Vlaky City Rail majú v Sydney rozsiahlu sieť, ktorá je v prevádzke takmer od štvrtej ráno až do polnoci na väčšine tratí. Lístky sú o niečo drahšie ako autobusové. Vlakové informačné stánky sú umiestnené na Circular Quay a Central Station.  

Medzištátne a vnútroštátne linky: Central Station je taktiež hlavným uzlom pre linky medzištátnej a vnútroštátnej železničnej dopravy. Informácie o týchto službách sú k dispozícii v stánkoch Central Station alebo na infolinke Country Link 132 232.

Trajekty - Ferries

Trajekty ti umožnia spoznávať malebný Sydney Harbour. Typické zelenožlté "ferries" vyrážajú každé ráno z domovského prístavu Circular Quay do blízkych či vzdialenejších miest vo východných predmestiach (Rose Bay, Watsons Bay), na severovýchodnú Manly alebo na západ, takmer až k prameňu rieky Parramatta. Informačné stánky sú umiestnené na Circular Quay a Manly.

Light Rail - "Električky"

Metro Light Rail "električky" jazdia z Central Station cez Chinatown, Darling Harbour, Star City Casino, Sydney Fish Market a Wentworth Park 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

 

Taxi/UBER

Taxík jednoducho zastavíš priamo na ulici, alebo si ho môžeš rezervovať v predstihu. Taxíky v Sydney sú pomerne drahé, preto ak cestuješ mimo centra, je výhodnejšie ísť autobusom alebo vlakom. Konkurenciou taxíkom je, väčšinou cenovo oveľa výhodnejšia, služba UBER. Pre objednanie UBER je nutné mať stiahnutú mobilnú aplikáciu, kde je nutné si vytvoriť konto a zadať svoje bankové údaje. Potom nie je nič ľahšie než naťukať presnú cieľovú adresu a čakať na vyzdvihnutie.

Doprava z/na letisko - Airport Link

Vlak na letisko v Sydney premáva cca od 5:00 hod. až do polnoci, 7 dní v týždni. Zastávky má na vnútroštátnom i medzinárodnom termináli a všetkých staniciach v centre mesta. Lístok na Airport Link je podstatne drahší ako bežný lístok na vlak, preto ak idete dvaja alebo viacerí, je výhodnejšie ísť taxíkom/UBER. Pre viac informácií môžeš zavolať na číslo 02 8337 8412 alebo navštíviť www.airportlink.com.au.

Verejná doprava v ostatných mestách v Austrálii

Mohlo by ťa zaujímať

 

Kam dál?