Voľný čas v Sydney

Pre tých, ktorí pracujú a študujú, nemôžu cestovať ďaleko, omrzeli ich pláže a chcú vidieť hory a iné zaujímavé veci. Výlet za pár dolárov, na pár hodín a najlepšie, keď ide viac ľudí.

Powerhouse Museum Sydney

Powerhouse muzeum (Dom plný experimentov)

Webwww.powerhousemuseum.com
Lokácia: neďaleko Haymarket, Chinatown, Darling Harbour a Central Station
Cena: $0
Čo so sebou: foťák, dobrú náladu a chuť experimentovať

Toto múzeum má 4 poschodia. Na prvom sa nachádza Cyber world. Všetko, čo viete aj neviete o počítačoch, sa dozviete tu. Uvidíte ako sa robí 3D obraz, pohráte sa s 3D obrazom pomocou obrovských okuliarov. Môžete vyskúšať komunikáciu s počítačom, aj používanie starých štítkových mašín. Každý „nerd“ si tu príde na svoje. Za touto prehliadkou je experimentálna časť: ako sa robia bubliny, čokoláda, energie, chytitíte elektrickú guľu a necháte sa zelektrizovať na elektrickom kresle. Múzeum ponúka možnosť cítiť rôzne vône sveta, vidieť, čo robia chemici a iní vedci. Nasleduje vesmír, tu prejdete okolo Ruského Lunochodu, zažijete beztiažový stav a dokonca vám dovolia dotknúť sa mesačného kameňa (aj keď iba cez sklo). Nachádzajú sa tu taktiež vesmírne toalety, skafander, spací vak a upravené vesmírne potraviny. Iba jedna stena a jeden tunel delí tento úžasný vesmír od historickej železničnej stanice, kde si prídu na svoje fanúšikovia dopravných prostriedkov - teda hlavne ich predchodcov. Čerešnička na torte je 3D svet, kde si dokonca môžete rozložiť piknik na interaktívnom stole! Samozrejme nie je všetko len o vede a technike, hlavne zástupkyne nežného pohlavia si užijú časť venovanú dizajnu, ktorá je bezpochybne pastvou pre oči. Toto múzeum určite nie je nudné, ale náučné. Prekvapí vás hravosťou, experimentami a interaktívnym prístupom.


Featherdale Wildlife Park

Featherdale Wildlife park (otvorená ZOO)

Web: www.featherdale.com.au
Lokácia: Medzi Blacktown a Doonside (vlakom do Blacktown 725, ktorí zastaví pred bránou parku)
Cena: $35 dospelý, $32 študent
Čo so sebou: kamaráta/tku s foťákom a dobrú náladu


Po príchode do Austrálie mnohí z nás očakávajú, že hneď po opustení letiska im do cesty skočí nejaký klokan. Predsa ich je tu viac ako ľudí. Po zistení, že bežne stretnete len veľké papagáje Kakadu, dotieravé vtáky Ibis a po večeroch netopiere, predpokladáme, že sa vyberiete do ZOO. Určite by sme vám odporučili Featherdale Wildlife Park, pretože tu si môžte pohladkať koaly a nakŕmiť klokany a emu úplne zadarmo! Väčšinou si za to ZOO totiž účtujú extra poplatky. Okrem nich si môžete obzrieť ďalší symbol Austrálie: tasmánskeho diabla. K jeho ohrade treba ísť o štvrtej poobede a pozrieť si ako takéto zviera bojuje o večeru, celkom životu nebezpečné pre ošetrovateľa. Táto ZOO má presne vypísané časy, kedy sa kŕmi ich zver a ošetrovatelia vám odpovedia na otázky. O 10.15h je to večne otrávený a spiaci krokodíl, 10.00h a 14.30h Echidnasy alebo po našom ježura, o 10.30h a 15.45h tučniaky, o 11.00h pelikány, 14.45h netopiere a o 15.15h dingovia. Určite si pozrite väčšinu z nich, je to oveľa zaujímavejšie, ako len také obzeranie spiacich zvierat. V ďalších klietkach sú dingovia – bieli aj svetlohnedí, kazuáre, veľký austrálsky 50kg svišť – wombat a zvieratká wallabies. Na záver len toľko, záhrada nie je veľká, čo však môže byť výhoda, lebo nie je preplnená a určite uvidíte to, čo chcete vidieť a so zvieratkami sa dá vyhrať do sýtosti.

 

Blue Mountains

Blue Mountains National Park

Web: www.bluemts.com.au
Lokácia: severozápadne od Sydney (vlakom do Katoomby alebo Wentworth Falls cca 2 hodiny)
So sebou: príjemú spoločnosť, dobrú obuv, malé občerstvenie a veľa energie

Blue Mountains dostali svoje meno podľa oparu, ktorý pochádza z eukalyptov. Sú vzdialené dve hodiny vlakom od Sydney a sú jednou z vyhľadávaných turistických atrakcií v Austrálii. Chodníky, schody vytesané do kameňa, rebríky, ktoré sprevádzajú turistov cez kaňony pomedzi bujnú vegetáciu a nádherné vodopády tvoria úžasnú prírodnú scenériu. Na svoje si prídu aj horolezci, nakoľko skalné útesy poskytujú veľa príležitostí k ich zdolávaniu. Najslávnejšie miesto na Blue Mountains sú skaly nazývané Three Sisters (Tri sestry). Podľa dávnej legendy domorodcov žili tri sestry 'Meehni', 'Wimlah' a 'Gunnedoo' v Jamison Vellay ako členky kmeňa Katoomba. Tieto krásne sestry sa zaľúbili do troch bratov z kmeňa Nepean, ale zákon im zakazoval uzavrieť manželstvo a rozpútala sa vojna. Život sestier bol vo vážnom ohrození, tak miestny čarodejník ich premenil na skaly, aby ich ochránil. Tento čarodejník bol v bitke zabitý a keďže iba on mohol zaklínadlo zrušiť, tri sestry ostali v tejto ohromujúcej štruktúre navždy ako spomienka na tento spor pre ďalšie generácie. Pre neúnavných odporúčame krásnu turistickú trasu Wentworth Falls, výlet k vodopádom cez skaly a prales s neopakovateľným výhľadom. Taktiež si obzrite lokálne mestečko Katoomba ktoré dýcha svojou jedinečnou atmosférou.

Kam dál?