Rady a tipy pre cestovanie v Austrálii

Kto navštívi Austráliu a neprecestuje aspoň kúsok z nej, tak ako keby ani v Austrálii nebol. Sydney je krásne a zaujímavé mesto, ale Austrália ponúka oveľa viac. Púšte, pobrežie, more, divokú prírodu, jedinečnú faunu a flóru, dažďový prales, koralový útes.

Na výber máte cestovanie osamote, alebo s niekym. Zábavnejšie je to v partii, užijete si spolu viac srandy. Osamote sa tiež nestratíte a pri cestovaní určite spoznáte mladých ľudí z celého sveta. Cestu si môžete naplánovať buď dopredu, alebo sa postupne rozhodovať kam pôjdete.

Možnosti prepravy

  • autom: výhodné keď vás je viac a môžete sa striedať pri šoférovani (treba mať aj medzinárodný vodičák),
  • vlakom: s kartou ISIC až 30% zľava,
  • autobusom: veľmi dobré a pohodlné sú Greyhound a Premier,
  • lietadlom: Jetstar alebo Virgin blue, veľakrát najlacnejšia a najrýchlejšia možnosť pre dlhé vzdialenosti.

Pri cestovaní si treba dať pozor aby ste stihli svoj spoj. Letiská či vlakové stanice sú častokrát od mesta dosť vzdialené. Lietadlá a autobusy majú presné odchody.

Možnosti ubytovania

Najlepšie na ubytovanie sú "backpackers", čiže hostely pre cestovateľov. Dá sa v nich pohodlne vyspať a stoja 18-60 AUD/noc. Sú od 2-posteľových po 12-posteľové. Najmä od počtu postelí na izbe závisí aj cena. Najvýhodnejšie sú asi 4-posteľové. Nie sú moc drahé a máte tam aspoň aké-také súkromie. Komu ale nevadí veľa ľudí na izbe, tak môže na ubytovaní nejaké peniaze ušetriť. Stravu je najlepšie nakúpiť v supermarketoch. V hosteloch sa dá uskladniť v chladničkách a pripraviť na sporáku.

Nezabudnite si zobrať so sebou pas, mobil, kreditku, peniaze, dostatok vody, pohodlnú obuv, oblečenie do dažďa a užitočné kontaky pre prípad komplikácie.

Užitočné webstránky na cestovanie:

Kam dál?