Sydney

Sydney je hlavným mestom štátu New South Wales a austrálskym najstarším aj najväčším mestom so 5,3 miliónmi obyvateľmi. Bolo založené v roku 1788. Môže sa pochváliť jedným z najväčších a najkrajších prístavov na svete.

Sydney je pre Austráliu to, čo je Londýn pre Anglicko a Paríž pre Francúzsko. V uplynulých rokoch mesto dostalo Cond Nast cenu za najlepšie svetové turistické mesto. Sydney taktiež vyhralo ocenenie časopisu Business Traveler za najlepšiu svetovú destináciu. Obdiv si získalo aj vďaka svojmu prístavu, prekrásnemu pobrežiu, nádherným plážam, teplému a príjemnému podnebiu a kozmopolitnej kultúre.

Ak chcete vidieť to najlepšie z prístavu Sydney, tak môžete cestovať na trajekte z Circular Quay. Cesta trajektom na Manly je jedna z najlepších ciest ktoré ponúka a predvádza skvelý výhľad na mesto s voľným výhľadom ako na Sydney Harbour Bridge, tak aj na Opera House. Uvidíte aj veľa nábrežných domov, pláží a malých zátok. Trajekt prechádza popri mieste, kde sa voda z Tasmánskeho mora vlieva do Sydney. Krátkou prechádzkou cez promenádu v Manly vás zavedie k Manly Beach, jednej z najkrajších pláži v Sydney.

Na západ od centra Sydney je oddychová zóna Darling Harbour v ktorej je mnoho hotelov, reštaurácií, barov, pubov a nákupných zón. Pre najlepší výhľad na Sydney je určená rozhľadňa na vrchole veže Sydney Tower. Je to vyhliadková veža v centre mesta, ktorá je jednou z najvyšších stavieb na južnej pologuli. Tu môžete vidieť celé mesto ako na dlani. V Sydney sa každoročne koná tiež festival gayov, lesbičiek a tranzvestitov, tzv. „Mardi Gras“.

Sydney je veľké mesto, ktoré má 3 národné parky. Royal National Park na juhu, Kurangai Chase National Park na severe a Blue Mountains National Park na západe. Blue Mountains (Modré hory) sú obľúbeným miestom pre sydneyčanov, pretože sa nachádzajú vo vyššej nadmorskej výške, takže klíma je tam chladnejšia a svieža. V Modrých horách je počas zimných mesiacov možné vidieť aj sneh. Táto oblasť je husto zalesnená, so strmými skalnými stenami a dokonca aj vodopádmi. Farebné papagáje a iné vtáky často prídu blízko k ľuďom, keď hľadajú jedlo.

Ďalej na západ od Modrých hôr sa dostanete na vidiecke New South Wales, ktoré sa skladá zo zvlnenej zelenej krajiny obývanej ovcami a dobytkom, ako aj voľne žijúcimi emu a klokanmi. Mesta ako Bathurst a Orange slúžia ako centrá vidieckeho hospodárstva. Ak budete pokračovať ďalej na západ, krajina sa stáva čoraz viac vyprahnutá a rovinatá.

 • sydney
  sydney
 • sydney6
  sydney6
 • sydney5
  sydney5
 • sydney4
  sydney4
 • sydney3
  sydney3
 • sydney1
  sydney1

Kam dál?