Melbourne

Melbourne je druhé najväčšie mesto Austrálie a hlavné mesto štátu Victoria. Má približne 5 miliónov obyvateľov. Melbourne je pomenované po anglickom šľachticovi a premiérovi Williamovi Lambovi, druhom vikomtovi Melbourne (1779-1848), ktorý pochádzal z obce Melbourne v Derbyshire. Názov Melbourne pochádza zo staroanglického „mylla burne“, čo značí „mlynský náhon“. Európske osídlenie Melbourne sa datuje od roku 1835, keď sa na jeho území začali usadzovať farmári, vracajúci sa z Tasmánie, kde nedokázali nájsť vhodnú pôdu. V 80. rokoch 19. storočia už bolo Melbourne druhým najväčším mestom britského impéria. V tom období bolo v meste vybudovaných množstvo výškových viktoriánskych budov, terasových domov, bulvárov a záhrad obklopujúcich mesto. V rokoch 1901 až 1927 bolo Melbourne hlavným mestom Austrálie. V roku 1927 sa vláda a parlament presunuli do novovybudovaného hlavného mesta Canberra.

Melbourne je zaradené na vrchole rebríčka najviac vhodných miest pre život na svete. Mesto je špecifické tým, že viac ako štvrtina jeho obyvateľov sa narodilo v zahraničí. Má približne 60 kultúrnych skupín hovoriacich 170 jazykmi, čím má toto mesto svoj jedinečný charakter. Vzhľadom k tomu Melbourne obsahuje tisícky reštaurácií s výberom jedla z celého sveta a je uznávané ako kultúrny kapitál Austrálie, pretože sa v ňom organizuje veľa filmových festivalov, veľké výstavy umenia a hudobných osláv. Obyvatelia Melbourne milujú šport. Vznikol tu austrálsky futbal, hra podobná rugby, ktorá je v štáte najpopulárnejším športom. Melbourne Cup je jeden zo svetovo najslávnejších dostihov. Kriket je obľúbený letný šport. Každoročne v januári Melbourne hostí Australian Open, jeden zo štyroch majstrovských tenisových Grand Slamov. V marci Melbourne hostí prvé preteky sezóny Formule 1 Grand Prix.

Melbourne je postavené okolo Port Phillip Bay a rozširuje sa na západ do roviny a na východ do kopcov Dandenongs. Klíma je známa pre svoju nepredvídateľnosť a je náchylná na extrémy - veľmi horúceho alebo veľmi studeného počasia, často oboch aj v rovnaký deň! Na druhej strane je v Melbourne veľké množstvo parkov, čo robí toto mesto krásne.

Melbourne má najväčšiu električkovú sieť na svete. Električky sú uznané ako kultúrne dedičstvo a turistická atrakcia. Federation Square (známy ako Fed námestie) je kultúrne centrum mesta sústredené okolo dvoch hlavných verejných priestranstiev, St. Paul Court a The Square. Je to v štáte Victoria druhá najviac populárna turistická atrakcia. Mesto je často nazývané záhradným, keďže na jeho území sa nachádza nespočetné množstvo parkov a záhrad.

 • melbourne
  melbourne
 • melbourne3
  melbourne3
 • melbourne2
  melbourne2
 • melbourne1
  melbourne1

Kam dál?