Adelaide

Adelaide je hlavným a najväčším mestom štátu South Australia a piate najväčšie mesto v Austrálii. Má 1,3 milióna obyvateľov a je situované na východnom pobreží zálivu St. Vincent na Adelaide Plains. Je to pomerne lineárne mesto s dĺžkou okolo 90 km a šírkou 20 km. Bolo nazvané na počesť kráľovnej Adelaide, ženy kráľa Williama IV. Mesto bolo založené v roku 1836 ako plánované hlavné mesto pre jedinú, voľne osídlenú Britskú provinciu v Austrálii. Plukovník William Light, jeden zo zakladateľov mesta Adelaide navrhol mestskú koncepciu a vybral jeho polohu v blízkosti rieky Torrens. Inšpirovaný Williamom Pennom, Lightov koncept vytýčil Adelaide mriežkové usporiadanie popretínané širokými bulvármi a rozľahlými verejnými námestiami, kompletne obklopené parkom.

Adelaide má stredomorské podnebie, kde väčšina dažďa spadne v zimných mesiacoch. Z austrálskych hlavných miest je Adelaide najsuchšie.

Ako sídlo štátnej správy a komerčné centrum štátu South Australia sa v Adelaide nachádza mnoho vládnych a finančných inštitúcií. Väčšina z nich je koncentrovaná v centre mesta popri kultúrnych bulvároch ako North Terrace, King William Street, ako aj v rôznych iných častiach metropoly. Dnes je Adelaide známe pre mnohé festivaly a športové podujatia, jedlo, víno a kultúru. To ho radí na popredné miesto v oblasti obývateľnosti. Je uvedené v Top 10 rebríčku podľa The Economist ako najviac vhodné miesto pre život.

  • adelaide
    adelaide

Kam dál?