Bankový účet v Austrálii

Bankový účet v Austrálii

Čo všetko majú študenti zadarmo?
Jedna z prvých vecí, ktoré si študent vybavuje po prílete do Austrálie, je založenie bankového účtu u niektorej z austrálskych bánk. Dôvodov môže byť niekoľko: požiadavka austrálskeho zamestnávateľa, bezpečné ukladanie úspor, pravidelné platby napríklad za nájom, za internet a iné. Vedenie študentského účtu a náležitosti s ním spojené sú zadarmo, prečo to teda nevyužiť. V následujúcom texte nájdete základné informácie o bankových produktoch pre študentov, vrátane postupu založenia bankového účtu.

Aké doklady potrebujem k otvoreniu študentského bankového účtu v Austrálii?
Pas, ak v ňom nemáte "vízovú nálepku" treba mať vytlačenú kópiu elektronického víza.
• Potvrdenie o zápise na školu CoE (Confirmation of Enrolment). Ako potvrdenie o zápise na školu sa väčšinou uznáva aj študentská karta, na ktorej je uvedená dĺžka štúdia. Treba si strážiť, na akú dlhú dobu máte študentský účet v banke nastavený. Napríklad prídete najskôr študovať angličtinu na jazykovej škole po dobu troch mesiacov (študentský účet je na tri mesiace) a následne sa rozhodnete prejsť na dvojročnú odbornú školu. Po troch mesiacoch štúdia jazykovej školy musíte opäť prísť do svojej banky s potvrdením, tentoraz z odbornej školy a úradník Vám predĺži študentský účet o rok (maximum, čo možno v bankovom systéme nastaviť). Dátum je dobré si poznamenať do diára a za rok prísť opäť s rovnakým potvrdením a predĺžiť si študentský účet o ďalší rok. Ak to neurobíte, zo študentského účtu sa stáva bežný účet a začínajú Vám automaticky nabiehať poplatky za vedenie účtu. Niektoré banky vyžadujú pri zakladaní účtu inicializačné vklad - od symbolického 1 AUD až po 500 AUD. Odporúčame ihneď pri založení účtu tam nejakú hotovosť vložiť, nezačínať s nulou, aj keď to konkrétne banka nebude priamo vyžadovať. To sa môže hodiť, ak v budúcnosti plánujete využívať niektoré ďalšie produkty banky a banka si bude kontrolovať Vašu históriu účtu. Vklad možno ihneď nasledujúci deň vybrať, ak peniaze potrebujete. So zriadením účtu sa neoplatí príliš otáľať. Po pol roku od Vášho príchodu do Austrálie už môžu byť okrem pasu, víza a CoE vyžadované ďalšie doklady ako je napr. austrálsky vodičský preukaz, nájomná zmluva a pod.

Ako prebieha samotné zriadenie účtu?
Ak si chcete samotné zriadenie účtu maximálne zjednodušiť, možno si základný formulár vyplniť na internetovaj stránke banky dokonca už pred odletom do Austrálie. Toto za Vás urobia agenti ešte na Slovensku. Úradníkov v bankách sa netreba obávať, aj keď Vaša angličtina je na slabšej úrovni.

Debetná bankomatová karta
Ako už bolo spomenuté, ku každému študentskému účtu dostanete platobnú kartu. Môže sa jednať o základnú, nazývanú Keycard, ATM card alebo EFTPOS card (Electronic Funds Transfer at Point of Sale). S tou sa dá platiť v obchodoch a vyberať hotovosť v bankomatoch ATM (Automated Teller Machine) alebo pri pokladniach. Ďalším variantom je debetná karta. Dostanete ju aj zadarmo, automaticky alebo na požiadanie. Jej použitie je rozšírené o možnosť platieb po internete a ručenia napríklad pri požičanie auta z požičovni. Tzn. ako kreditka s tým, že nemôžete čerpať z účtu do mínusu. V súčasnosti poskytujú debetnú kartu zadarmo všetky banky z "Veľkej päťky".

Ďalšie zvýhodnené produkty pre študentov
Za úvahu stojí Sporiaci účet (Saver Account) zriadený k hlavnému účtu. Prevody na neho a z neho cez internet sú úplne zadarmo. Nemožno z nich priamo vyberať a ak áno, tak s polatkom. Posledných niekoľko mesiacov prebiehajú v médiách reklamy na tieto účty. Banky sa predháňajú s ponukami úrokových sadzieb (4,25% a viac). Kalkulácia na nich prebieha denne. Tzn. ak si z neho prevediete peniaze, ktoré následne za niekoľko dní vrátite, nezruší sa vám úrok za celý mesiac, ale len zníži o počet dní, počas ktorých ste mali prevedené. Ak si budete chcieť poistiť svoje veci proti krádeži alebo poškodeniu napríklad pri cestovaní, prípadne uzavrieť zdravotné poistenie, určite si preštudujte okrem poisťovní, aj ponuky bánk, ktoré sú prinajmenšom konkurencieschopné.

Akú banku si vybrať?
V Austrálii je tzv. "Veľká päťka" najväčších bánk v poradí od najväčšej The Commonwealth Bank of Australia, NAB (National Australia Bank), Westpac Banking Corporation, ANZ (The Australia and New Zealand Banking Group Limited) a St. George. Rozdiely v ponukách pre študentov sa u týchto bánk príliš nelíšia. Ak niektorá z nich príde s niečím novým, je rýchlo nasledovaná konkurenciou. Odporúčame zriadiť si účet, aspoň u dvoch rôznych bánk. Jednou z výhod potom je vlastníctvo dvoch rôznych kariet, ktoré možno nezávisle používať keď pôjdete cestovať po Austrálii a okolitých štátov, kde pokrytie pobočkami bánk a ich ATM býva iné ako v Sydney. Napríklad pri St. George môžete mať v Sydney pocit, že je veľmi rozšírená banka. Tento pocit však rýchlo stratíte, akonáhle opustíte hranice New South Wales. Na druhú stranu treba povedať, že St. George vzájomne zdieľa ATM bankomaty s Westpac, ktorý má slušné pokrytie po celej Austrálii. ANZ je výhodná pre cestovanie po Zélande, kde je najväčšou bankou.

Zrušenie účtu pred ukončením pobytu v Austrálii
Pokiaľ plánujete ukončiť pobyt v Austrálii, je nutné zrušiť účty v bankách predtým, ako odletíte domov. Dôvodov je hneď niekoľko. Skôr či neskôr sa prestane jednať o študentský účet a začnú Vám nabiehať poplatky. Austrálske banky nemajú priame pobočky v Česku alebo na Slovensku, takže si ešte síce môžete po nejakú dobu kontrolovať účet na diaľku, ale už nebudete v priamom kontakte s bankou. Medzitým sa Vám však môže stať, že sa Vám z účtu odpočíta napr. zabudnutá štvrťročná platba za fitness. Ak si účet zrušíte ešte v Austrálii, opustíte krajinu s istotou, že pri prípadnej budúcej návšteve Austrálie nebudú po Vás austrálski úradníci vymáhať prípadné nedoplatky, vzniknuté na účte a navýšené o úroky za niekoľko rokov. Zrušenie účtu je záležitosťou dvoch minút a budete k nemu potrebovať pas a bankovú kartu.

Na záver upozornenie k prevodom z ČR a SR. V medzinárodnom bankovom styku sa nepoužíva IBAN ako v Európskej Únii, ale SWIFT kód.

Kam dál?