AKTUALITY Z AUSTRÁLIE

V novembri mala Austrália dážď, silný vietor aj sneh

Austrálske tretie najväčšie mesto Brisbane postihli koncom novembra záplavy. Potom, čo v priebehu menej ako šesť hodín padlo okolo 25 centimetrov zrážok museli evakuovať viaceré časti mesta Vláda urýchlene poslala záchranárov ako aj špeciálne jednotky. Po výdatných dažďoch sa cez Brisbane, Sunshine Coast a Gold Coast prehnal vietor rýchlosťou 150 kilometrov za hodinu . Okolo 4000 domácností nahlásilo poistné udalosti vo výške miliónov dolárov. Premiér Kevin Rudd, ktorý navštívil postihnuté oblasti prehlásil,že to pripomínalo “vojnovú zónu.“ 22 novembra sa obajivil aj sneh v niektorých oblastiach juhovýchodnej Austrálie. Nízke teploty spôsobili, že Mt. Buller zaznamenal okolo 20 centimetrov snehu, ale sneh sa objavil aj na iných miestach, čo je nezvyčajné pre túto dobu, tešili sa z neho aj na južbom ostrove Nového Zélandu. Ostáva len dúfať, že počasie sa trošku umúdri.

Austrália má novú “Superstár”

V nedeľu 23. novembra sa Austrália dozvedela, kto bude jej ďalší v poradí už šiesty “Australian Idol“. Na Slovensku poznáme túto spevácku súťaž pod názvom Slovensko hľadá superstár. Veľké finále posledných dvoch finalistov sa konalo v priestoroch Opera House v Sydney a bolo naživo vysielané televíznou stanicou Chanel TEN. Rozhodovalo sa medzi dvoma fešákmi Wes Carrom a Luke Dickensom, kde si nakoniec ľudia vybrali prvého to jest Wes Carra. V novinách sa objavili titulky z nápisom vyhral náš, keďže Wes sa ako 15- ročný presťahoval na Bondi z rodiska Adelaide. Takže po učiteľke spevu Natalii
Gauci z Melbourne bude tento rok ”austrálskym idolom” Wes Carr.

V januári 26. sa bude oslavovať Deň Austrálie aj vítať čínsky Nový rok

Hurá budeme mať predĺžený víkend a to 26. 1, kedy sa oslavuje Deň Austrálie spojený s viacerými sprievodnými podujatiami ako napr. ohňostroj v Darling Harbour, ktorý si určite nenechajte ujsť. Nebude síce taký majestátny ako na Nový rok, ale zato sa nebudete musieť toľko tlačiť, aby ste niečo uvideli. A čo to bude vidieť aj v ostatných častiach Sydney ako aj iných miest, kde sa bude oslavovať príchod roku vola označovaného tiež ako Yi Chou.

Kam dál?