AKTUALITY ZO SLOVENSKA

Minister vnútra Robert Kaliňák potvrdil, že súčasťou komplexnej novely cestného zákona, ktorý pripravuje jeho rezort, bude aj zvýšenie maximálnej rýchlosti na diaľnici. Podľa neho by sa rýchlosť zo súčasných 130 km/h mohla zvýšiť na 160 km/h podobne ako sa o tom v súčasnosti uvažuje v susednej Českej republike.

Úrad pre verejné obstarávanie zrušil výberové konanie na nové európske občianske preukazy. Dôvodom boli neprimerané požiadavky obstarávateľa. Tender vyhlásilo Ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka. Rezort vnútra bude mať dva až tri mesiace na to, aby vyhlásil nový tender. Nové európske občianske preukazy by sme mali dostať do konca tohto roka. Minister Kaliňák, ktorý kritizoval svojich predchodcov za nezvládnuté tendre, tvrdí, že vydávanie občianskych preukazov ohrozené nie je.

Slovenskí ženisti pôsobiaci v misii ISAF v Afganistane sa presunú z Kábulu do Kandaháru. Súhlasila s tým vláda, pričom podľa premiéra Roberta Fica naši vojaci budú pracovať výlučne na leteckej základni v Kandaháre. Slovensko tak vyhovelo požiadavke NATO, ktorá o to požiadala minulý rok. Juhoafganská provincia Kandahár je tradičným zázemím fundamentalistického hnutia Taliban. Nachádza sa asi 700 kilometrov juhovýchodne od hlavného afganského mesta Kábul. V nej v súčasnosti pôsobí okolo 10-tisíc príslušníkov medzinárodných jednotiek z 11-tich krajín.

Mesto Martin sa pripravuje na boj o Európske hlavné mesto kultúry 2013. Pri uchádzaní sa o tento titul chce využiť nielen ľudí z významných kultúrnych inštitúcií v meste, ale aj iniciatívu vznikajúceho občianskeho združenia Čo vy na to – slávny Martin? Po zverejnení možnosti uchádzať sa o titul Európske hlavné mesto kultúry navštívili zástupcovia mesta Martin aj grécke mesto Patras, ktoré bolo v roku 2006 hlavným mestom kultúry. "Zaujali nás niektoré myšlienky, ktoré použili Gréci pri organizovaní tohto roka a chceli by sme ich využiť aj v našej príprave na tento rok," uviedol vedúci odboru kultúry a regionálneho rozvoja Mestského úradu v Martine Alexander Zacharides

-it, ju-

Kam dál?