AKTUALITY ZO SLOVENSKA

AKTUALITY ZO SLOVENSKA Švajčiarsko otvára svoj trh pracovníkom nových členských krajínEurópskej únie. Na referende o tejto otázke sa zúčastnilo 53,8 %oprávnených voličov a vládny plán rozšíriť dohodu s Bruselom o  voľnompohybe osôb na 10 novoprijatých štátov EÚ podporilo 56 % voličov.Švajčiarsko tak umožní pracovať na svojom trhu občanom z nových štátovÚnie ak preukážu, že majú v krajine zamestnanie a dokážu sa uživiť.Počet tejto “lacnej pracovnej sily” je však limitovaný a z novýchštátov EÚ bude môcť prísť každoročne za prácou do Švajčiarska iba okolotritisíc ľudí.

Na 6 900,- Sk (zo súčasných 6 500,- Sk) sa od októbra zvyšuje minimálnamzda. Najnižšia hodinová mzda tak bude predstavovať 39,70 Sk. Minimálnamzda je zároveň najnižším vymeriavacím základom pre výpočet poistnéhona sociálne poistenie, takže sa zvýšia aj minimálne platby poistného doSociálnej poisťovne. Samostatne zárobkovo činné osoby budú platiť nadôchodkové poistenie najmenej 1 984,- Sk, najnižšia hranica prenemocenské poistenie bude 304,- Sk.

Po vstupe do Európskej únie sprísnené hygienickénormy znamenali koniec legendárnej slovenskej minerálky Santovka.Storočný závod, ktorý mal okolo stovky zamestnancov, je už minulostou.Krátko po zatvorení závodu ešte minerálnu vodu zo Santovky dočasneprevážali do Slatiny, a tam ju plnili do fliaš. Dnes si minerálku môžuľudia čerpať už iba priamo v  odbernom mieste pred závodom za symbolickúcenu - jednu korunu za liter. Riaditeľ závodu v Slatine však verí, ženepotrvá dlho a výrobu v  santovskom závode opäť obnovia.

Slovenskí tenisti postúpili - po prvý raz v histórii - do fináleDavisovho pohára, keď v Bratislave porazili Argentínu 4:1. Po tomtovíťazstve sa zaradili v rebríčku ITF daviscupových tímov na šiestemiesto. Na čele sú stále tenisti Španielska a Chorváti, naši decembrovísúperi, sú v súčasnosti na štvrtej priečke. Finálový súboj Davisovhopohára sa bude hrať 2. - 4.  12. 2005 a Igor Moška, generálny sekretárSlovenského tenisového zväzu dúfa, že opäť v Sibamac aréne Národnéhotenisového centra v Bratislave. Postup Slovenska do finálenajprestížnejšej tímovej súťaže tenistov označil za jeden z najväčších úspechov slovenského športu a  zaroveň verí, že protiChorvátom nie sme celkom bez šancí.

-ff-

Kam dál?