AKTUALITY ZO SLOVENSKA

Novozvolený slovenský prezident Ivan Gašparovič sa už dopustil svojho prvého prešľapu na poli diplomatických zvyklostí. Pred novinármi totiž vyzradil meno budúceho veľvyslanca v Maďarsku, aj keď ho Budapešť ešte oficiálne neakceptovala.

Na prelome júla a augusta sa uskutoční striedanie slovenskej ženijnej jednotky v Iraku. Domov sa v čase od 26. júla do 5. augusta vráti 96 vojakov a do misie odíde 99 príslušníkov ozbrojených síl. Pre zabezpečenie operácie Iracká sloboda je na tento rok z rozpočtu ministerstva obrany vyčlenených vyše 422 miliónov korún. V Iraku pôsobí momentálne 102 príslušníkov slovenských ozbrojených síl. Traja vojaci z misie zahynuli 8. júna na následky mínometného útoku.

Verejnoprávna Slovenská televízia príde o viac ako 40 miliónov korún. Na základe rozhodnutia súdu musí totiž zaplatiť zmluvnú pokutu, úroky a trovy konania v kauze výroby cyklu kriminálnych poviedok Syndróm 219. Paradoxné je, že STV bude platiť ťažké milióny za seriál, ktorý nikdy nebol vyrobený.

Dvojaká spravodlivosť - odsúdenie švédskeho pastora na jeden mesiac väzenia za to, že vo svojej kázni označil homosexualitu za rakovinový nádor spoločnosti, považuje KDH za porušenie ľudských práv, práva na náboženskú slobodu a práva na slobodu prejavu. Ale ku kauze okolo škandálu homosexuálnych radovánok v rakúskom seminári v St. Polten medzi študentmi a ich učiteľmi – kňazmi sa predstavitelia KDH vyjadriť odmietajú.

Slovenská polícia zadržala v obci neďaleko Bratislavy hľadaného občana Českej republiky. Českí policajti aj Interpol pátrali po Vratislavovi K. už niekoľko rokov. Medzinárodný zatykač bol na neho vydaný pre trestný čin prípravy na vraždu novinára českého Blesku a pre trestný čin nedovoleného ozbrojovania. 51-ročného Vratislava K. odsúdili na trest odňatia slobody v trvaní 10 rokov nepodmienečne.  

Vysoká škola múzických umení (VŠMU) v Bratislave v rokoch 2001 až 2002 použila v rozpore so zákonom viac ako 10,454 milióna korún. Z celkovej sumy VŠMU neoprávnene použila 8,324 milióna Sk, ktoré bude musieť vrátiť do štátneho rozpočtu. Hrozí jej za to penále v celkovej výške takmer 5 miliónov Sk. VŠMU navyše nehospodárne použila 2,130 mil. Sk.

-ff-

Kam dál?