Austrália: Pozitívne zmeny pre zahraničných študentov

Austrália: Pozitívne zmeny pre zahraničných študentov

Nový minister školstva Christopher Pyne oznámil počas svojho prejavu 9. októbra v Canberre plánované zmeny pre medzinárodných študentov. Zdôraznil dôležiť zahraničných študentov pre austrálsku ekonomiku a odsúdil zmeny v študentských vízach v rokoch 2009 a 2010, ktoré mali za následok rapídny úbytok študentov.

Zavedené zmeny z roku 2011 (pracovné víza absolventov vysokých škôl, zrýchlené schvaľovanie víz pre študentov na vybrané univerzity) nepriniesli očakaváné výsledky keďže sa týkali len malého percenta medzinárodných študentov v Austrálii.

Christoper prisľúbil zvýhodnené podmienky pre žiadosti o študentské víza aj pre študentov odborných škôl s dlhou tradíciou a dobrou reputáciou. Vyhlásil, že Austrália je otvorená pre študentov z celého sveta. Austrália potrebuje dynamických ľudí, ktorí si v Austrálii dokončia kvalifikáciu, začlenia sa do spoločnosti a vyplnia žiadané miesta na austrálskom trhu práce .

Štatistiky UNESCO predpovedajú, že počet študentov študujúcich v zahraničí sa počas rokov 2010 až 2020 zdvojnásobí. Austrália má veľké výhody oproti iným krajinám, ktoré sú lákadlom pre študentov z celého sveta a bola by veľká škoda ich nevyužiť.


Ministertvo školstva v spolupráci ministerstvom zahraničných vecí začne pracovať na novom projekte: Colombo Plan, ktorý bude zameraný hlavne na podporu štipendií a výmenných programov. Na záver Christoper Pyrne zopakol dôležitosť atraktívnosti Austrálie pre medzinárodných študentov a je pripravený odomknúť obrovský potenciál, ktorý Austrália skrýva.

Spracované podľa "A new architecture for international education".

Kam dál?