Austrália začne s otváraním hraníc koncom roka 2021

Austrália začne s otváraním hraníc koncom roka 2021

Austrália plánuje do Vianoc otvoriť hranice a uvoľniť lockdown použitím vakcinačných pasov.

Rok a pol po tom, čo Austrália zavrela svoje hranice s cieľom obmedziť šírenie COVID-19, odhalila plány na vyskúšanie používania očkovacích pasov pred potenciálnym opätovným otvorením hraníc krajiny do Vianoc. "Austrálska vláda dúfa, že môže otvoriť svoje hranice do Vianoc", povedal v stredu novinárom tamojší minister obchodu a turizmu Dan Tehan, ktorý dáva novú nádej rodinám a priateľom, ktorých oddelila pandémia:

„Súcitím s Austrálčanmi, ktorým bola tento rok odoprená možnosť cestovať do zahraničia,“ povedal Tehan a dodal: „Je to ďalší dôvod, prečo by sa mal každý nechať zaočkovať. Musíme sa držať národného plánu, ktorý umožní otvorenie našej medzinárodnej hranice. Týmto tempom najneskôr do Vianoc.“.

Národný plán dostania sa z lockdownu vidí návrat zahraničného cestovania do Austrálie po úplnom zočkovaní najmenej 80% oprávnenej populácie. Prebieha úsilie o zintenzívnenie očkovacej kampane na splnenie cieľa, pričom vakcínu majú povolenú všetky osoby staršie ako 16 rokov. Podľa televízneho kanála 9news je v súčasnosti iba 48,5% oprávnených dospelých osôb zaočkovaných oboma dávkami.

V rámci prípravy na opätovné otvorenie Tehan už skôr odhalil plány na vyskúšanie očkovacích pasov s krajinami ako je Singapur, Japonsko, Južná Kórea, Spojené kráľovstvo, USA a tichomorské ostrovy. Počas procesu budú očkovacie pasy použité na diplomatické misie v zahraničí, než budú oficiálne sprístupnené širšej populácii.

Podobne ako digitálny certifikát COVID-19 v EÚ, pas bude certifikovať držiteľov status COVID-19. V tomto prípade to bude znamenať, že držiteľ bol úplne zaočkovaný.

Následne, keď Austrália prejde k znovuotvoreniu sa medzinárodnému cestovaniu a systém bude oficiálne zavedený, každý očkovaný v Austrálii bude mať automaticky nárok na očkovací pas. Dostanú QR kód, ktorý bude možné vytlačiť alebo uložiť do smartfónu a skenovať na medzinárodných hraniciach pri cestovaní.

Plne imunizovaní ľudia zo zámoria budú tiež môcť preukázať svoj status očkovania proti COVID-19, aby mohli cestovať do Austrálie, za predpokladu, že boli očkovaní dávkou schválenou austrálskym Ministerstvom zdravotníctva, medzi ktoré v súčasnosti patria spoločnosti Pfizer, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson.

Vláda sa tiež snaží nahradiť povinnú karanténu pre prichádzajúcich cestujúcich pri opätovnom otvorení hraníc domácou verziou karantény a skrátiť obdobie izolácie zo 14 na 7 dní. Ľudia sa môžu rozhodnúť izolovať sa v súkromnom dome s rodinou, priateľmi alebo v ich ubytovaní. Premiérka Nového Južného Walesu Gladys Berejiklianová uviedla, že program domácej karantény by mohol zjednotiť rodiny rýchlejšie a zároveň zachovať bezpečnosť komunity. "Hotelová karanténa bola počas tejto pandémie dôležitou obrannou líniou, ale keď sa blížime k svojim cieľom očkovania, musíme sa pozrieť na nové spôsoby robenia vecí," uviedla vo vyhlásení.

Nový Južný Wales (NSW) medzitým zavádza očkovací pas ako nástroj na zmiernenie niektorých opatrení lockdownu v celom štáte. Cestovný pas umožní očkovaným osobám prístup do vysoko rizikových vnútorných priestorov, kde sa koronavírus môže ľahko šíriť, ako sú reštaurácie, bary a zariadenia starostlivosti. Od 6. októbra bude v regionálnom NSW fungovať dvojtýždňový pilotný program. Napriek tomu, že mnohé detaily ešte nie sú známe, televízny kanál 7News uvádza, že nová funkcia v aplikácii “Service NSW” umožní ľuďom pri registrácii na mieste, kde sa nachádzajú, zobraziť svoj stav očkovania.

Zdroj: https://www.lonelyplanet.com/articles/australia-covid-vaccine-passports

Kam dál?