CESTOVANIE: Nový Zéland - južný ostrov

Raj cestovateľov, turistov... jednoducho každého. Najlepšia cesta ako spoznať Nový Zeland je prenajť si auto, pretože môžete všade zastaviť, odviezť sa kam chcete a keď máte dávku výdrže spať nejaký ten čas v aute, tak aj cesta ako ušetriť peniaze a minúť ich radšej na iné veci ako backpackery a hostely.

Príchod na Južný ostrov može byť dvoma cestami – letecky, pravdepodobne do Christchurch, alebo ako ja – loďou z Wellingtonu do Pictonu.

Cesta autom z Pictonu cez Nelson do Wesportu je úchvatná. Zo začiatku lemujete pobrežie a naskytuje sa vám prekrásny pohľad na Marlborough Sounds, čo je dávka ostrovov, ostrovčekov, polostrovov a nádherného modrého mora.

Prechod vnútrozemím má tiež niečo do seba, pretože táto časť Južného ostrova sa dá prirovnať ku Škótsku. Pastviny, kratučká zelená trávička, ovce, nízke kopce a bystriny. Wesport je malé mesto na západnej časti ostrova s možnosťou sledovať kolónie tuleňov v Cape Foulwind. Z tejto časti ostrova sa začína prekrásny zážitok zo šoférovania. Lemujete niekoľko stoviek kilometrov pobrežia Tasmanovho mora a nachádzate sa medzi pobrežím a krásnym pohorím zvaným Southern Alps. Tie nádherné scenérie, ktorí sa vám tu ponúkajú sú úchvatné a mňa nútili zastavovať každých pár kilometrov a  vychutnávať si to, čo čo príroda poskytovala.

Punakaiky je dôležitý bod na zastavenie po ceste z Wesportu na juh. Prekrásne vytvarované Pancake Rock - morom, vetrom a časom erodované skaly na pobreží mora. Nádherné vystrekujúce gejzíry vody po prívale vĺn. Greymouth, Hokitika, potom príchod na ľadovce Franz Jozef a Fox Glacier. Oba sú prekrásne. Odporúčam Fox Glacier, pretože je lacnejší. Navyše, vedľa ľadovca Franz Jozef vedie turistický chodník s výletom asi na päť hodín po prekrásnom dažďovom lese a veľa “mirror lakes” kde si, pri pokojnej hladine, môžete ľadovce odfotiť ako v zrkadle. Názov tracku je Roberts Point Track. Je trošku namáhavý, ale stojí zato.

V okolí ľadovcov sa nachádza Lake Matheson - jedno z najnavštevovanejších jazier z hľadiska fotografovania, a tiež je tu výhľad na dva najvyššie vrchy Nového Zélandu – Mt. Tasman a Mt. Cook. Prechod Haast Pass, scenérie, aké nikde na svete neuvidíte. Prekrásne modré rieky s bielym štrkom a  zasnežené vrcholky Southern Alps.

Príhod do Wanaky cez prekrásne modré jazerá uložené hlboko v Alpách. Okolie Wanaky poskytuje niekoľko príležitostí na lyžovanie, napriklad Treble Cone, Cardrona a hlavne Mount Aspiring National Park.

Queenstown je asi najznámejšie mesto Nového Zélandu. Kolíska adrenalínových športov ako rafting, bungee jumping, sky diving, boat jeting a mnoho mnoho ďalších, ktoré vám ponúkajú pomaly v každom obchode v centre Queenstownu. Ja osobne som sa vybral na najväčší bungee s názvom Nevis (134m a vyše 8s voľného pádu). Nepatrí k najlacnejším, ale zážitok prekoná všetko.

Cesta cez vnútrozemie do Te Anau odtiaľ Milford Sounds pre výlet loďou cez Fjordland National Park. Príchod po Southern Scenic Route do Invercargill čo je, po dlhom čase, mesto nejakých rozmerov.

Lemovanie južného pobrežia poskytuje pohľad na kolónie tuleňov, tučniakov a Hooker’s See lions, ale záleží od sezóny a dávky šťastia.

Prechod cez Dunedin a cesta lemujúca pobrežie na východe. Zastávka v Moeraki – nadherné, časom vypracované boulders (guľaté kamene, ktoré sa nachádzajú na zlatožltej pláži a dáva to úchvatný pohľad).

Prechod Christchurchom do Kaikoury vám ukáže opäť silu Nového Zélandu – prekrásne scenérie riek, pohorí a  nádherných údolí s posúcim sa dobytkom a ovcami. Kaikora je prekrásne miesto na sledovanie tuleňov a tučniakov a ponúka aj prekrásny track okolo Kaikoura Peninsula. Možnosť pozorovania veľrýb, tuleňov, delfínov, vodného vtáctva a podobne. Ja som to tiež vyskúšal, ale bol som sklamaný. Pravdepodobne som nemal šťastie a ani sezóna nebola vyhovujúca. Videli sme “až” jednu sperm whale z 30 metrovej vzdialenosti asi 5 minút potom, čo sme 2,5 hodiny krúžili po Tichom oceáne.
Ale jednoznacne – Južný ostrov Nového Zélandu je prekrásny a za štrnásť dní sa tam autom dá kdečo stihnúť a vidieť. Vrelo odporúčam všetkým prírody a zábavychtivým.

-Marek-

Kam dál?