CORONAVIRUS COVID - 19: aktuálne informácie z Austrálie

CORONAVIRUS COVID - 19: aktuálne informácie z Austrálie
 • Radi by sme vám dali pár aktuálnych informácií ohľadom situácie, čo sa týka koronavírusu Covid-19 v Austrálii. Poďme si teda objasniť pár faktov a informácií, čo to vlastne ten koronavírus je. Koronavírusová choroba (COVID-19) je nová choroba, objavená v roku 2019 a nebola u ľudí predtým identifikovaná. Koronavírusy sú zoonotické, čo znamená, že sa prenášajú medzi zvieratami a ľuďmi. Podrobné výskumy zistili, že SARS-CoV sa prenášal z civetkových mačiek na ľudí a MERS-CoV z dromedárnych tiav na ľudí. Niekoľko známych koronavírusov cirkuluje u zvierat, ktoré ešte nenakazili ľudí. Zvyčajné príznaky vírusu sú horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, únava, bolesť tela alebo problémy s dýchaním. Austrália má k 20.3.2020 celkovo 876 nakazených a vyše 100 000 ľudí bolo otestovaných.
 

Austrália zaviedla aktuálne nasledovné opatrenia (platné k 20/03/2020):

 • Uzatvorenie hraníc pre ne-občanov Austrálie od 20/03/2020 o 21:00 hodine večer.
 • Školy (základné, stredné a univerzity) sú nateraz stále otvorené, situácia sa neustále monitoruje a prehodnocuje. Školy pre medzinárodných študentov so zameraním na výučbu anglického jazyka, odborné školy a niektoré univerzity prechádzajú na online výučbu. Toto sa deje na základe ich vlastného rozhodnutia kvôli ochrane a prevencii študentov a zamestnancov.
 • Zákaz všetkých vonkajších akcií pri počte ľudí 500 a viac.
 • Zákaz všetkých vnútorných akcií pri počte ľudí 100 a viac s podmienkou, že ľudia budú od seba vzdialení minimálne 2 metre (čiže do 100m2 sa zmestí maximálne 25 ľudí).
 • Povinná 14 dňová karanténa pre všetkých prichádzajúcich ľudí do Austrálie (aktuálne teda už len Austrálčania a rezidenti Austrálie).
 • Tasmánia zaviedla dodatočné opatrenia pre všetkých cestujúcich do tohto štátu - povinná 14 dňová karanténa bez výnimky.
 
Odporúčame neustále dodržiavať nasledovné opatrenia a hygienu:
 • Umývať si ruky po dobu aspoň 20 sekúnd s mydlom a vodou (najlepšie horúcou).
 • V prípade nemožnosti umytia si rúk, je potrebné používať tekutý dezinfekčný gél alebo vlhčené obrúsky.
 • Zakrývať si ústa a nos pri kašli alebo kýchnutí vreckovkou alebo lakťom.
 • Dodržiavanie odstupu od ľudí minimálne na 1.5 metra a viac.
 • Vyhýbanie sa spoločenským akciám a zhromažďovaniu sa.
 • Ak sa človek necíti dobre, má príznaky ochorenia či chrípky, nechodiť na verejnosť či do práce a neohrozovať tým ostatných.


Situáciu neustále monitorujeme študovaním najnovších vyhlásení. Momentálne je situácia náročná všade vo svete, Austrália je však jedna z krajín s najlepšie vybaveným zdravotníctvom a so špičkovou technológiou. Prísne stráži nariadenia a snaží sa čo najviac zamedziť šíreniu nákazy. Zároveň sa snaží vystopovať všetky zdroje nákazy u ľudí postihnutých týmto vírusom. Tak isto aj pre nás je táto situácia náročná, ale chceli by sme všetkých ubezpečiť, že v Austrálii nevládne chaos ani panika a všetci naši študenti sú v poriadku, bez akýchkoľvek príznakov (podľa našich dostupných informácií). Pevne veríme, že sa situácia začne upokojovať a čoskoro zlepšovať. Budeme v strehu a budeme vás infomovať.

Pre viac informácií:
NSW: https://www.health.nsw.gov.au/Infectious/alerts/Pages/coronavirus-faqs.aspx#1-13
QLD: https://www.qld.gov.au/health/conditions/health-alerts/coronavirus-covid-19
VIC: https://www.dhhs.vic.gov.au/victorian-public-coronavirus-disease-covid-19
TASMANIA: https://www.dhhs.tas.gov.au/publichealth/communicable_diseases_prevention_unit/infectious_diseases/coronavirus
SA: https://www.sahealth.sa.gov.au/wps/wcm/connect/public+content/sa+health+internet/clinical+resources/clinical+topics/infectious+disease+control/novel+coronavirus+%282019-ncov%29+infection+for+health+professionals/novel+coronavirus+%282019-ncov%29+infection+information+for+health+professionals

Kam dál?