COVER PAGE: Austrálska "reality show"

Tohtoročný Anzac Day bol pre Austrálčanov nielen dňom, v ktorom tradične oslavovali zrodenie svojho národa, ale 25. apríl 2006 sa stal aj začiatkom dvojtýždennej drámy. Žiaľ, pre jedného z trojice aktérov s tragickým koncom. Banské nešťastie v malom tasmánskom mestečku Beaconsfield si totiž svoju obeť vyžiadalo. Následkom zosuvu pôdy v podzemí zostala uväznená trojica baníkov. Telo 44-ročného Larryho Knighta našli po dvoch dňoch, 34-ročný Todd Russell a 37-ročný Brent Webb zostávali aj naďalej nezvestní. Až v  nedeľu, 30. apríla podvečer, zaznamenali záchranári úspech a miesto, kde sa obaja nešťastníci nachádzali, lokalizovali. Tomu, že boli obaja ešte živí, sa skoro nechcelo ani veriť. Táto šťastná, priam zázračná správa, spustila vzápätí mediálnu lavínu a záchrana zasypaných baníkov sa stala v Austrálii najsledovanejšou reláciou. Predpokladalo sa, že ich vyprostenie bude otázkou niekoľkých hodín, a tak sa do Beaconsfieldu nasťahovali všetky reportérske esá v snahe byť prvými, ktorí v priamom prenose prinesú správu o konečnom vyslobodení.


Z lokálneho banského nešťastia, aké sa stávajú všade na svete, sa tak v  Austrálii stal spravodajský hit, ktorý dostal aj svoj akčný názov – „The Great Escape“. Ukázalo sa však, že záchranná akcia je veľmi komplikovaná a v snahe neohroziť životy baníkov, bude napredovať veľmi pomaly. Médiá, ktoré už boli na mieste činu, čakanie na záver akcie vypĺňali podrobnými informáciami o všetkom možnom i nemožnom takmer 24  hodín denne. Priamo z Beaconsfieldu sa nevysielali iba všetky spravodajské relácie, ale táto tematika sa stala dominantnou aj v  raňajších rodinných magazínoch, publicistike, dokonca i v mnohých zábavno-súťažných reláciách.


Po dvoch týždňoch trýznivej neistoty, keď Brant a Todd napokon živí a zdraví 9. mája po “svojej 321-hodinovej šichte” vyšli z bane a pred televíznymi kamerami sa zvítali so svojimi rodinami, si všetci vydýchli. Radostná finálna scéna obletela doslova celý svet a dvaja obyčajní muži z malého tasmánskeho mestečka sa na chvíľu stali slávnejšími než hollywoodske hviezdy. Prítomní reportéri, neskôr i politici a osoby showbiznisu sa snažili dostať do ich blízkosti a priživiť sa na ich sláve. Na druhej strane to ale prospelo i obom zachráneným, ktorí vďaka financiám z exkluzívnych rozhovorov a už asi aj predaným právam na svoj výnimočný príbeh, sa určite nebudú musieť vrátiť späť k svojej nebezpečnej práci.


Todd Russell i Brant Webb sú nepochybne fyzicky i psychicky mimoriadne silné osobnosti a o svojom nedávnom traumatizujúcom zážitku v  rozhovoroch s novinármi dokážu už aj žartovať. Som však presvedčená, že obaja by sa veľmi ochotne a radi zriekli všetkých peňazí, ktoré z  takejto svojej „propagácie“ majú, keby mohli vrátiť čas a túto dramatickú situáciu vo svojom živote nikdy nemuseli prežiť.

-ff-

Kam dál?