COVER PAGE: Novembrový gamling

Rok čo rok, prvý utorok v novembri, celá Australia žije len jediným - dostihovým gamblingom. Hádam neexistuje žiaden “domorodec”, ktorý by v tento deň dokazál odolať a  nevsadil si aspoň na jeden závod - a pravdepodobne to bude “the race that stops a nation”. Je to neuveriteľné, ale pre túto svoju vášeň sa im celkom ľahko darí získavať i cudzincov. A tak aj človek, ktorý nikdy predtým vo svojom živote netipoval a o konských dostihoch vie asi toľko ako o živote na Marse, obetuje dolariky a na chvíľu sa z neho tiež stáva gambler.

Hovorí sa, že Austrália je krajinou, v ktorej je hazard najviac rozšírený a hracích automatov je v nej niekoľkokrát viac než napríklad v Spojených štátoch. Dokonca v Brisbane je možné vsadiť si na svojho favorita aj v pretekoch švábov. Traduje sa, že táto neresť doplávala na piaty kontinent koncom 18. storočia spolu s prvými trestancami holdujúcimi kartám a kockám.

Melbourský pohár však nie je len obyčajným gamblingom, ale predovšetkým spoločenskou udalosťou. Vo Victorii je “Melbourne Cup Day” dokonca jedným z oficiálnych štátnych sviatkov.

Tieto prestížne medinárodné dostihy sa po prvý raz uskutočnili v roku 1861. Vtedy sedemnásť koní bežalo pre zlaté hodinky a 170 libier v hotovosti. Víťaz zo 7. novembra 2006 si odnesie zlatý pohár v hodnote 75-tisíc austrálskych dolárov a viac než 5 miliónovú hotovosť.

V posledných troch rokoch mal Melbournský pohár jediného šampióna - Makybe Divu, ktorá tak prekonala aj legendárneho Phar Lapa. Na ňu však, verím, čaká lepšia budúcnosť ako na jej slávneho predchodcu, ktorý sa stal obeťou intríg a konkurencia sa postarala o jeho fyzickú likvidáciu. Stalo sa tak 20. marca 1932 v Mexiku, 16 dní po jeho víťazstve v najbohatších pretekoch tej doby. Dnes je už vedecky podložené, že bol otrávený arzénom.

-ff-

Kam dál?