EDITORIAL: Čo nás čaká doma

Vážení čitatelia,

pokiaľ ste z bývalej „Východnej Európy“, verím, že aj naďalej sledujute situáciu na domácej politickej scéne. Vlády, ktoré vládli v našich domovinách boli zamerané predovšetkým na zlepšenie ekonomickej situácie, zníženie štátneho deficitu, vstupu zahraničného kapitálu, atď. Tie sú teraz nahradené vládami populistickými, ktoré zdá sa, svojimi vyhláseniami a „konaním“ tento trend asi neudržia. To sa môže povedať aj o novej slovenskej vláde.

Zostavenie vlády a predčasné voľby sú v súčasnej dobe najfrekventovanejšie slová v českých médiách. Odpoveď: dúhová vláda... aj s komunistami. To sa ešte uvidí. V Čechách stále pokračuje výber tej správnej vládnucej strany, koalície strán. Osobne by ma zaujímalo, ako by sa k tejto dlhotrovajúcej situácii vyjadril prezident Klaus pri debate nad sviečkovou a pivom.
V Poľsku, raritné duo identických dvojičiek Kaczynskich na postoch prezidenta a premiéra, je spoločne proti rapídnym reformám voľného obchodu.

No a v Budapešti sa znovu jazdí na ruských tankoch bez poznávacích značiek a s nedostatkom nafty. Žeby premiér až tak zhumpľoval maďarskú ekonomiku?

Hmmm, budú to zaujímavé časy. Po silnom ťahu za úspechom, ekonomickými reformami so silnými, povzbudzujúcimi výsledkami sa centrálne-východný región Európy dočká možno schladenia.

Kam dál?