Inšpiratívny rozhovor: Prečo odísť študovať a žiť do Austrálie?

Inšpiratívny rozhovor: Prečo odísť študovať a žiť do Austrálie?

Prečo odísť žiť do Austrálie? Dozvieme sa od mladučkej Slovenky, ktorá sa nebála odísť za lepším životom rovno na opačnú stranu sveta! Všetkým, ktorí premýšľate o niečom podobnom, ponúkam inšpiratívny rozhovor.

Mohla by si sa nám predstaviť?

Ahojte! Volám sa Viktória, mám 21, vyrastala som na sídlisku v Prievidzi a práve pred rokom som sa rozhodla odísť žiť do Austrálie. Študujem hospitality management, baví ma to, lebo študujem oblasť, v ktorej aj pracujem a plánujem aj v budúcnosti. Našla som tu šťastný život, ktorý vám trošku priblížim v ďalších otázkach.

Čo ťa viedlo k tomu, že chceš odísť žiť do Austrálie?

Keďže som odjakživa milovala cestovanie, spoznávanie krajín a kultúr, stretávanie nových ľudí, rozhodla som sa študovať cestovný ruch na ekonomickej v Bratislave. Zo začiatku som si myslela, že to je to, čo chcem, ale bolo to len niečo, čo sa odo mňa očakávalo. Ísť na vysokú školu, študovať každý deň po škole a víkendy chodiť na brigádu. Po chvíli som zistila, že to musím zmeniť, lebo som nebola šťastná. Začala som rozmýšľať, kedy sa cítim najšťastnejšia. A to je vtedy, keď som sama sebou, cítim sa slobodne, cítim, že to, čo robím a učím sa, ma niekde posúva. I keď som nedokončila štúdium na univerzite, vedela som, že chcem ďalej študovať a keďže milujem leto, palmy a more, rozhodla som sa pre Austráliu!

Ako to celé prebiehalo?

Najprv som išla na prednášku o Austrálii agentúry Greatmate. Hneď som ich kontaktovala a už po prvom stretnutí sme začali riešiť všetky kroky. Napísala som si životopis, motivačný list do školy a na ambasádu, agentúra mi pomohla vybaviť víza, poistenie, letenky a o pár mesiacov som odletela!

 


Čo bolo pre teba najťažšie či už v procese, alebo po odchode?

Okrem panického strachu z pavúkov, haha.. som sa obávala, ako to zvládnem finančne. Našťastie, využila som výhodu študenta, keďže v ten čas som bola stále zapísaná na škole, umožnilo mi to zobrať si študentský úver s nižším úrokom a s mojimi úsporami som zvládla všetko splatiť. Samozrejme, nie je ľahké odísť sám na opačnú stranu sveta, ale od začiatku som sa veľmi tešila na všetko, čo ma tu bude čakať. Bez pochýb som vedela, že odísť žiť do Austrálie je to správne rozhodnutie.

Zvykala si si dlho na nových ľudí, prácu, životný štýl?

Myslím, že ani chvíľu! Prácu som si našla hneď prvý týždeň po príchode, kde som sa hneď cítila ako doma. Na životný štýl som si takisto nemusela dlho zvykať, lebo mi úplne vyhovuje!

Vedela by si mi povedať základný rozdiel medzi Slovenskom a Austráliou?

Hlavnými rozdielmi je hlavne mentalita ľudí, história a ekonomika krajiny. Tieto rozdiely sa odrážajú v správaní a v životnom štýle Austrálčanov. Žijú s otvorenou mysľou, je tu úplne normálne sa začať rozprávať s cudzími, spýtajú sa, či potrebuješ pomôcť sa niekde dostať, pochvália ti, aké máš krásne šaty. Keď sa na niekoho pozrieš, človek si nemyslí, že zazeráš, ale usmeje sa na teba! Hlavne sa tu ľudia cítia bezpečne. Človek môže ísť v noci sám po ulici, nikto ho nenapadne alebo neokradne.

 


Máš rozhodne veľa odvahy, keďže si sa odhodlala odísť žiť do Austrálie sama na iný kontinent. Aké ďalšie vlastnosti máš na sebe rada?

Naučila som sa nehovoriť NIE. Jednoducho som otvorená ku všetkému novému. Zistila som, že netreba nad všetkým moc premýšľať a jednoducho konať spontánne!

Čo by si odporučila človeku, ktorý by chcel odísť žiť do Austrálie alebo hocikam inam?

Aby nemal strach. Aby mal odvahu spraviť zmeny v živote, keď nie je šťastný. Čo z toho keď sa človek nikam neposúva a nerastie?
"Život je moc krátky na to, aby sme sa báli robiť životné zmeny. Preto každý, kto chce cestovať a odísť do inej krajiny: Neboj sa toho, odíď s otvorenou mysľou a srdcom!"


Je niečo, čo ti rozhodnutie odísť žiť do Austrálie vzalo?

Čas s rodinou.

Čo máš na Austrálii úplne najradšej?

Milujem, že tu človek môže byť sám sebou, môže robiť čo chce, obliekať sa ako chce a je to úplne v pohode a normálne! I keď sú tu strašidelne veľké pavúky, za to tu sú krásne papagáje, pláže a výhľady! Kontinent, kde sa stretli všetci ľudia sveta, pracujú od pondelka do piatku – cez obednú prestávku si zoberú jedlo takeaway a idú si ľahnúť na trávu do parku! Nikto sa na nič nehrá, lebo nemusí. Je šťastný so sebou, lebo žije život, ktorý si vybral. Ľudia tu veľa športujú, surfujú, no vedia si oddýchnuť. Chodiť bosý je tu úplne normálne a keď sa nepozdravíš a nepoďakuješ šoférovi autobusu, je to drzé.

 


Čo by si si priala, aby bolo doma na Slovensku rovnaké alebo podobné ako v Austrálii?

Priala by som Slovensku lepšiu vládu, ekonomiku, čo by spravilo ľuďom život ľahším a šťastnejším. Potom by sa ľudia viac usmievali, boli by priateľskejší, nezávideli by druhým a nesúdili ostatných! Priala by som si, aby boli ľudia viac otvorení, s nadhľadom a pozitívnejší. Milujem Slovensko, je to krásna krajina a som hrdá Slovenska! Ale zatiaľ to nevidím na krajinu, kde by som chcela stráviť zvyšok života. Myslím, že naša mentalita ľudí a životná úroveň sa tak skoro nezmení.

Zdroj: https://plotpoint.sk/odist-zit-do-australie/

Kam dál?