MESTÁ: Cairns

Cairns, s počtom obyvateľov približne 90 000, je najrýchlejšie rozrastajúcim sa mestom v Austrálii. Mesto bolo založené pred viac ako 100 rokmi, najskôr ako prístav pre nakladanie zlata z vnútrozemia. Nedávny nárast Cairns je z veľkej časti daňou turistickému priemyslu, ktorý závisí od dvoch zázračných prírodných bohatstiev - Veľkého bariérového útesu a tropického pralesa. Iba jedna štvrtina z 1% Austrálie je pokrytá pralesom a väčšina sa nachádza v okolí Cairns. Nádherne čistý piesok pláží je ďalšou atrakciou.

Veľa ľudí prichádza do Cairns potápať sa. Po dvoch až troch dňoch v potápačskom kurze sa môžete ponoriť a prebádať tak útes v celej jeho nádhere. Nachádzajú sa tam stovky rôznych koralov a  vyše 2 000 druhov rýb všetkých veľkostí, tvarov a farieb - to všetko je nezabudnuteľný podvodný svet. Cairns sa stal centrom aj pre iné aktivity - rafting, jazda na koni a bungee jumping. Žiaľ, surfing nie je možný, pretože útes zastavuje naozaj “dobré” vlny. Taktiež je dobre známe ako športové rybárske centrum, sú tam vynikajúce kurzy golfu, ktoré zapadajú do scenérie pralesa a poskytujú možnosti skúseným golfistom.

Viac ako milión turistov prejde ročne cez Cairns a  niekedy je ťažké uzrieť domácich obyvateľov. Percento obyvateľov narodených v Cairns je nízke. Ľudia, ktorí žijú a pracujú v Cairns, tu zostávajú iba niekoľko rokov, možno aj vďaka iným zaujímavým pracovným príležitostiam v rozrastajúcom sa meste. To dodáva Cairns kozmopolitnú príchuť - obyvatelia nie sú tak konzervatívni ako by ste možno očakávali v malom izolovanom meste.

Keď strávite krásny deň na útese, či v pralese, čo sa dá robiť večer? Cairns má niekoľko dobrých nočných klubov a množstvo rôznych reštaurácií, ktoré uspokojujú nárast turistov. Nemôžete opustiť Cairns bez ochutnania jednej zo zaujímavých miestnych špecialít - krokodílie mäso. Krokodíly chovajú na farmách najmä kvôli ich koži, ale ich mäso je tiež vynikajúce. Podobá sa kuraciemu, ibaže s príchuťou ryby.

Premiestňovanie z miesta na miesto v Cairns nie je problém, ak máte požičané auto, autobusy nejazdia až tak často.

Keďže klíma v Cairns je naozaj tropická - teplo je od mája do januára a  veľmi horúco a vlhko je po zvyšok roka - tradičný dom je “posadený” na vysokých drevených podstavcoch, takže vzduch môže cirkulovať a  schladzovať tak obývané priestory. Nanešťastie, keďže tieto domy sú postavené z dreva, často sú napádané mravcami termitmi a vlhkým počasím. V minulých rokoch mnohé z nich boli zbúrané a nahradené apartmánmi. Hoci aj toto ovplyvňuje charakteristickú atmosféru mesta, boli vybudované nové apartmány a moderné budovy, ktoré zapadli s  tradičnou tropickou architektúrou.

Cairns je síce ešte stále malým mestom, ale jeho rast je veľmi rýchly. Austrálčania dúfajú, že sa nájde rovnováha medzi jeho rozvojom a  životným prostredím, ktoré bude i naďalej chránené.

-Ľubica-

Kam dál?