Moje rozhodnutie odísť študovať do Austrálie bolo veľmi spontánne

Moje rozhodnutie odísť študovať do Austrálie bolo veľmi spontánne

  Ondrej nastúpil na školu koncom januára. Rozhodol sa študovať sociálne média,

  marketing a komunikáciu. Pre štúdium si zvolil Goldd Coast, kvôli priateľom,

  ktorých na Gold Coaste už poznal a taktiež kvôli počasiu. 

 

1.Bolo vycestovanie do Austrálie tvoj dlhodobejší plán alebo to bolo impulzívne rozhodnutie?

Čo sa týka vycestovania do Austrálie bol to taký môj menší sen, ale vždy som mal v pláne žit určitú dobu v zahraničí, spoznať iné kultúry, vidieť nové miesta, spoznať nových ľudí. Pochádzam z malého mesta na Slovensku a po neúspešnom ukončení VŠ som sa hľadal a nevedel som čo  chcem. Vedel som však, že nejakú dobu nechcem byť na Slovensku. Určitú dobu som strávil v Nemecku a vo Švedsku, neskôr som bol pracovne na Islande. Práve tam som si začal písať s kamarátom, ktorý už v tom čase bol v Austrálii. A tak mi dal chrobáka do hlavy, prečo to neskúsiť tiež. Keby som mal túto odpoveď zhrnúť do jednej vety tak v podstate rozhodnutie odísť do Austrálie bolo spontáne. Vedel som, že chcem žiť v zahraničí ale nikdy by ma nenapadlo, že pôjdem na opačnú stranu zemegule.  

 

2. Čo bolo pre teba po prílete do Austrálie najťažšie?

Kedže som tu stále pomerne krátku dobu tak práve teraz po 2-3 mesiacoch prichádza na mňa homesick a začínam si uvedomovať že tu ešte pár mesiacov ostanem a domov tak skoro neprídem. A práve to je asi to najťažsie. Chýba mi rodina a priatelia zo Slovenska. Čo sa týka konkrétne Austrálie najťažšie pre mňa je sa tu určitým štýlom zaradiť a nájsť priateľov, ktorí mi budú vyhovovať ich spôsobom života. Austrália je veľmi pestrá čo sa týka rôznorodosti ľudí. Sú tu ľudia z celého sveta. Na Slovensku si priateľstvo budujete celý život a tu začínate od nuly. Ak je však človek otvorený novým vzťahom a ľuďom tak sa tu priatelia hľadajú veľmi jednoducho.  

 

3. Prečo si si zvolil štúdium na Goldd Coaste?

Prvotne som chcel ísť do Sydney ale vedel som, že začiatok bude jednoduchší ak pôjdem študovať tam, kde už mám priateľov. O Gold Coaste som počul prvýkrát až od kamarátov, ktorí boli nadšení z tohto mesta a po tom ako som si pozrel fotky na google som sa rozhodol, že pôjdem za nimi. Bolo to aj preto, že v Sydney je počasie veľmi podobné európskemu, nemajú tam síce klasickú poriadnu zimu ako my na Slovensku, ale ja som milovníkom tepla takže počasie na Gold Coaste mi veľmi vyhovuje. V podstate viac ako 9 mesiacov v roku je tu teplota vyššia ako 20 stupňov a väčšina dní je slnečných.

 

4. Naučil si sa angličtinu rýchlejšie a kvalitnejšie ako na Slovensku?

Ako som už spomínal som tu s priateľmi zo Slovenska, na jednu stranu je to super mal som jednoduchý začiatok s väčšinou veci mi pomohli formality ako bankomatová karta, TFN, ubytovanie, práca, vybavenie ID karty v škole a pod. Na druhú stranu je to aj nevýhoda čo sa týka angličtiny.

Prvý mesiac až dva som bol veľmi hanblivý vôbec s niekým v angličtine rozprávať no keď raz toto prekonáte už to ide a dokážete sa veľmi rýchlo do toho dostať. Neviem ako je to v iných väčších mestách, ako je napríklad  Melbourne alebo Sydney, ale konkrétne na GC je veľmi veľa študentov z Južnej Ameriky, Španielska, Talianska a ich angličtina je pomerne jednoduchá a viete s nimi komunikovať bez problémov. Horšie je to s domácimi Australčanmi, ktorí majú veľmi odlišný akcent napríklad od americkej angličtiny, ale za pár týždňov som rozumel aj im.

 

5. Je odborné štúdium ťažšie/ľahšie? Aký je rozdiel oproti Slovensku?

Čo sa týka štúdia v Austrálii tak zatiaľ mám za sebou prvý term a na základe mojej skúsenosti môžem povedať, že štúdium v Austrálii je pomerne jednoduché. Dostal som skriptá, z ktorých môžem čerpať veľa informácii a je len na mne koľko sa chcem naučiť. Nedá sa ale konkrétne opísať ako štúdium prebieha a či je naročné alebo nie na každej škole je to inak niekde od vás vyžadujú viac niekde je to veľmi jednoduché. Môj najväčší problém na škole je angličtina, pretože pokiaľ nemáte dostatočne dobrú angličtinu je naozaj náročné učiť sa a po anglicky rôzne odborné termíny a podobne. Ale všetko sa dá keď sa chce. V škole berú do úvahy, že vaša angličtina nebude na rovnakej úrovni ako iných študentov, ktorí možno prišli študovať do AU z krajín, kde je angličtina úradný jazyk a tak isto berú na vedomie aj to, že sa stretávate s danými predmetmi prvýkrát.

 

6. Čo sa ti najviac osvedčilo pri hľadaní práce?

Čo sa týka práce mal som začiatok ľahší. Priatelia mi pomohli s robotou a v podstate som mal prácu hneď. Ale vo všeobecnosti tu nieje s robotou problém a dá sa zohnať pomerne ľahko. Samozrejme záleží akú prácu chcete vykonávať. Niektoré práce si vyžadujú pracovný pomer na full time a s tým je problém pretože na tieto pozície firmy vačšinou uprednostia ľudí, ktorí neštudujú a môžu pracovať 5 dni v týždni, ale pri troche šťastia ani toto nebude problém. Čo sa týka prác niekde na stavbe alebo v gastre majú tu aplikácie kde si viete jednoducho nájsť prácu. Myslím, si že okolo 80-90 percent študentov si našlo prácu práve cez tieto aplikácie.

 

7. Za ako dlho sa ti vrátila počiatočná investícia?

Na to aby som sa dostal do austrálie a zaplatil všetky výdavky spojené s tým som potreboval cca 3,5-4 tisíc (poistenie, letenky, škola na prvé 3 mesiace, víza, ubytko na mesiac). Som tu 3 mesiace a myslím si, že cca polovica investície sa mi vrátila. V Austrálii pokiaľ robíte na zmluvu viete pri podaní daňového priznania získať časť daní späť a plus niečo ako dôchodkové sporenie ktoré vám odchádza z každej výplaty takže pri odchode z Austrálie sa vám celá investícia určite vráti a domov neprídete bez peňazí.

 

8. Čo si očakával od pobytu v Austrálii, čo sa ti splnilo a čo nie?

Z vlastnej skusenosti viem, že je lepšie nemať priveľké očakávania a s tým som sem aj prišiel. Musím povedať, že život v AU ma príjemne prekvapil. Ľudia sú tu naozaj veľmi milí a hlavne nikto sa nikam neponáhľa, žijú zo dňa na deň a užívajú si každý deň naplno. Všetci športujú, čo sa mi veľmi páči. Pokiaľ človek pracuje má tu peniaze naozaj na všetko a v obchode nemusí rozmýšľať čo koľko stojí.  Všetko tu funguje a na každý problém je tu hneď riešenie. Všetci sú priateľskí a ochotní pomocť.

 

9. Aké obzory do života ti priniesol tento pobyt?

Nemôžem ešte povedať či mi niečo tento pobyt dal ale cítim na sebe, že oproti Slovensku si tu nerobím starosti naozaj z ničím a užívam si život podstatne viac. Dokážem sa na veci pozerať viac optimistickejšie a to je jedna z vecí, ktorú by som si chcel doniesť domov a viem, že to bude veľké plus oproti ľuďom na Slovensku, ktorí nemali tu možnosť vycestovať alebo jednoducho len nechceli ísť niekde do sveta a vidieť niečo nové. Môžem povedať, že ísť študovať do Austrálie je veľmi dobrá životná skúsenosť. Podľa môjho názoru si okrem vzdelania a angličtiny odnesiete domov oveľa viac. Nový, iný, lepší pohľad na život a práve to je veľké plus, ktoré vás doma bude odlišovať od ostatných.

 

 

 

Kam dál?