Návrat študentov do Austrálie v júli 2020 - Update 15/06

Návrat študentov do Austrálie v júli 2020 - Update 15/06

Prinášame vám novinky týkajúce sa návratu študentov do Austrálie.

Ako uviedol premiér Scott Morrison, Austrália by mohla otvoriť svoje dvere medzinárodným študentom už budúci mesiac. Všetko ale závisí od štátov a otvorenia ich hraníc pre všetkých Austrálčanov, nielen pre zahraničných študentov.  

NSW a Viktória sú jedinými dvoma štátmi, ktoré otvorili svoje hranice a tlačia federálnu vládu, aby umožnila študentom uviaznutým v zahraničí návrat do druhého semestra, ktorý sa zvyčajne začína koncom júla, až začiatkom augusta. Južná Austrália oznámila, že znovu otvorí svoje hranice 20. júla, ale Západná Austrália, Severné teritórium, Queensland a Tasmánia nestanovili dátum zrušenia hraničných obmedzení.

V rozhovore pre médiá po stretnutí národných kabinetov s predstaviteľmi štátov a teritórií v piatok premiér uviedol, že federálna vláda spolupracuje so štátmi a územiami s cieľom umožniť medzinárodným študentom návrat do „veľmi kontrolovaného prostredia", iba na základe vopred schválených plánov. "To je niečo, o čom som si istý, že by sme všetci privítali", uviedol. „Musí sa to však urobiť s primeranými opatreniami na vstup do karantény." 

Podľa slov výkonnej riaditeľky univerzít v Austrálii, postupné púšťanie zahraničných študentov do Austrálie si vyžaduje starostlivé plánovanie a koordináciu medzi univerzitami, vládami naprieč jurisdikciami, zdravotníckymi orgánmi a ďalšími kľúčovými zainteresovanými stranami

Austrálska národná univerzita (ANU) uviedla, že pripravuje pilotný program na „bezpečný návrat našich študentov“ v úzkej spolupráci s vládou ACT a univerzitou v Canberre. Pilot je dôležitým prvým krokom k väčšiemu návratu našich zahraničných priateľov v budúcnosti. V rámci pilotného programu by sa malo uprednostniť vracanie študentov, ktorí už čiastočne absolvovali existujúci kurz a už majú študentské víza, uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej asociácie pre vzdelávanie v Austrálii.

Premiérka NSW Gladys Berejiklian minulý mesiac uviedla, že sa snaží o otvorenie hraníc pre zahraničných študentov v snahe zachrániť regionálne univerzity. V tom čase povedala, že neexistuje žiadny dôvod, prečo by sa povinný karanténny systém používaný na návrat austrálskych občanov a obyvateľov s trvalým pobytom v Austrálii nemohol používať na návrat pre zahraničných študentov. Viktoriánsky premiér Daniel Andrews minulý týždeň tiež povedal, že dúfa, že sa „medzinárodné vzdelanie čoskoro dostane späť“.

Hoci je ešte veľa práce spojenej s návratom medzinárodných študentov do Austrálie, pevne veríme že sa to čoskoro všetko vráti do vytúženého "normálu". 

Váš G8M8 tím

Zdroje: 
https://www.sbs.com.au/news/international-students-could-return-to-australia-next-month-if-states-open-their-borders

https://www.timeshighereducation.com/news/international-students-could-return-july-morrison

Kam dál?