O nízkonákladovom cestovaní do Brisbane a živote v meste parkov a pláží

O nízkonákladovom cestovaní do Brisbane a živote v meste parkov a pláží

Cestovanie tak trochu na punk, ale plné nezabudnuteľných zážitkov. Lukáš Chvostek je momentálne v Brisbane na jazykovej škole BROWNS a poskytol nám rozhovor o svojej ceste, ale aj o živote v Brisbane.

Aký bol tvoj let do Brisbane? Mohol by si nám ho opísať? 
Samotný let fajn. Najskôr som letel z Prahy do Londýna, kde som mal 2 dni na poznávanie a potom môj let smeroval cez Peking do Brisbane. V Pekingu ma čakal desiať hodinový prestup, tak som to využil k poznaniu mesta.

Ako dlho si cestoval z Prahy do Brisbane? 
Samotný let trval približne dvadsať hodín, ale celkovo to zabralo 4 dni. Avšak návšteva Londýna a zastávka v Pekingu bola úmyselná.

A čo tvoj spiatočný let? 
Ten bude úplne rovnaký. V Pekingu chcem tentoraz stihnúť Veľký čínsky múr. Počul som, že existujú agentúry, ktoré tam návštevníkov berú rovno z letiska, takže by sa to dalo stihnúť.

Aká bola cena letenky Londýn - Brisbane? 
Išlo o akčnú ponuku, takže spiatočná ma vyšla okolo 571€, ale musel som potom ešte prikúpiť let do Londýna, ktorý vyšiel na pár stoviek.

Lukas

Kde v Brisbane bývaš? 
Ešte pred odletom som si našiel na jednom ubytovacom webe spolubývanie za priaznivú cenu. Potom čo moje lietadlo pristálo a ja som sa mal stretnúť so svojím budúcim spolubývajúcim, nastali drobné komplikácie. Takže prvú noc som prespal v hosteli a na druhý deň som aj s veľkým ruksakom išiel do školy.

Skontaktovali ste sa potom? 
Áno, dokonca ma vyzdvihol v škole.

Plánuješ zmenu bývania? 
Premýšľal som, pretože teraz tu poznám viac ľudí. Moji kamaráti hľadajú, ale ja som tu spokojný. Kúpil som si bicykel, takže na ňom jazdím do školy, kde som vždy do pätnástich minút.

Popíš nám stručne Brisbane, prosím. 
Hoci teraz začína zima, tak počasie je príjemné a stále konštantné. Môžem tu nosiť tričko a kraťasy a je tu okolo dvadsať stupňov. Páči sa mi, že v Brisbane je veľa parkov a zelene. Celkovo je tu čisto a hovorí sa, že aj bezpečne. Navyše Brisbane leží v blízkosti pekných pláží.

Líšila sa realita od tvojich predstáv? 
Ja som nemal žiadne predstavy. Keď niekam idem, tak sa snažím o danom mieste zisťovať čo najmenej vecí, aby ma to naopak prekvapilo.

Chodíš na jazykový kurz na škole BROWNS, ako sa ti páči výučba? 
Hrozne moc, pretože triedy sú národnostne nakombinované. Prevažne tu študujú ľudia z Ázie alebo z Latinskej Ameriky a na celej škole sú len 3 Česi.

Lukas Chvostek

Ako sa ti páči štýl výučby? 
Je to úplne odlišné než som bol zvyknutý. Keď v škole hovorím anglicky, tak je učiteľom jedno či robím chyby. Hlavné je, že hovorím. Ide im hlavne o komunikáciu a potom si zhrnieme spoločne gramatiku, aby sme odbúravali chyby.

Učia ťa aj Austrálčania? 
Teraz sme dostali na gramatiku nového učiteľa, ktorý je z Austrálie. Avšak v ďalších hodinách ma učí lektorka z USA a z iných krajín, v ktorých je materinským jazykom angličtina.

Čo spolužiaci? Trávite spoločne čas aj po škole? 
Áno, hneď v prvý deň som sa skamarátil s Japoncom, potom aj s Brazílčanmi a ďalšími ľuďmi z iných štátov. Spoločne sme boli na výlete. Výhodou je, že v Brisbane je veľa agentúr organizujúcich rôzne výlety, takže je možné za pekné peniaze vidieť naozaj kus Austrálie, do ktorej by som sa sám ťažko dostal.

Na čo sa najviac tešíš v rámci tvojho pobytu v Austrálii? 
Chcem prejsť celé pobrežie z Cairns až do Melbourne, ale až počas posledného mesiaca.

Čo ti najviac chýba v Austrálii? 
Mne toho veľa nechýba. Nemám si na čo sťažovať, našiel som si partiu fajn ľudí s ktorými stále niečo podnikáme alebo cvičíme. Som tu naozaj maximálne spokojný. 

Ďakujeme za rozhovor a užívaj si svoj pol rok v Brisbane!

Lukas Chvostek

Lukas Chvostek

Kam dál?