Richard si pre svoje štúdium vybral nezvyčajný Townsville. Austráliu si už za dva roky poriadne zamiloval. Videl tropické pralesy na severe, púšte vo vnútrozemí, eukalyptové lesy na juhu, najkrajšie pláže sveta a koralové útesy Pacifiku. V článku sa dozviete zaujímavosti o jeho živote v Austrálii.
Prvý podnet asi prišiel z TV pozeraním dokumentárnych seriálov o zvieratách žijúcich u protinožcov. Ďalší väčší podnet prišiel od mojej nevlastnej sestry, ktorá v tej dobe žila v Perthe a rozprávala o Austrálii ako o rozprávkovej krajine. Neskôr na gymply som sa rozhodoval, čo ďalej s mojím životom. Keďže som mal to šťastie, že moja rodina ma mohla finančne podporiť, tak som sa rozhodol, že svoje nadšenie pre prírodu posuniem na univerzitu v Austrálii. Začal som teda robiť prieskum ohľadom možností a narazil som na agentúru g8m8, ktorá mi pomohla s vybavením študentských víz a dala mi nejaké tie užitočné informácie. Jedna z najsilnejších spomienok je pre mňa výhľad z lietadla na Austráliu podo mnou a ten pocit, že to o čom som sníval sa v skutočnosti deje (ten pocit sa asi ani nedá opísať slovami, najvyšší stav eufórie je slabé prirovnanie tohto pocitu).
Takže v skratke hlavný dôvod prečo som sa rozhodol pre Austráliu je ten, že Austrália bola vždy mojím snom a mal som odvahu aj prostriedky na to, aby som to zrealizoval. Veľa ľuďom to ego nedovolí, ale ja osobne sa nehanbím priznať, že bez podpory a financií mojich rodičov by som nebol tam, kde som teraz za čo im chcem týmto už asi stý krát poďakovať, ak to budú čítať.
Ak zoberiem do úvahy prvé dni, tak ani neviem kde začať. Agentúre g8m8 som nesmierne vďačný za špičkový zákaznícky servis, ktorý mi pomohol vo veľa situáciách, ale prakticky od momentu kedy som prvýkrát pristál v Austrálii som kopal sám za seba a na všetko som musel prísť sám. Môj semester začal behom 2-3 dní a počas tejto doby som si musel vybrať svoje predmety, aktivovať si bankový účet, vybaviť si ubytovanie, zistiť ako chodia spoje atď. Nič svetoborné samozrejme, ale pre 19 ročného chalana s "priemernou" angličtinou a silným prízvukom, ktorý nemal skúsenosti s pobytom v zahraničí, na druhej strane sveta, to bolo celkom náročné. Vycestovanie do Austrálie bola pre mňa veľká výzva, ten progress, ktorý som videl sám na sebe mi dával energiu a stále ma motivoval vpred. Taktiež jeden z kľúčových faktorov je povaha človeka. Ak je človek hanblivý a introvert tak mu to veľmi nehrá do karát, pretože pomoc je na každom rohu - človek sa len nesmie báť o ňu poprosiť. Ako sa vraví, začiatky sú najťažšie. Keď sa na tie dni spätne pozriem, tak mi to príde ako bežný deň v prítomnosti.
Na austrálsky štýl života som si zvykol rýchlo. Koniec koncov všetko je to tá istá západná kultúra. Človek si ani tak nezvykne ako skôr adaptuje na niektoré veci. Napríklad austrálčania všeobecne sú strašný bordelári (aspoň z mojej skúseností). Tiež to že Austrálčania majú často dosť tvrdý korienok. Keď sa nad tým zamyslím, tak najväčší kultúrny šok bol asi samotný Townsville a ľudia v ňom. Malé mesto, v ktorom nie je nič a je plné "boganov" = sedliakov. Neznášam ho, ale zároveň ho mám určitým spôsobom rád. S austrálčanmi som mal veľmi dobré skúsenosti, ale zároveň som mal možnosť spoznať ľudí, ktorí mali úplne dno charakteru. Všade môže človek naraziť na dobrých aj zlých ľudí, treba si len určiť s kým sa chce človek stýkať a s kým nie.
Začal som so štúdiom bakalára morskej biológie z vyššie uvedených dôvodov. Zbožňujem prírodu a myslel som si, že študovať tento odbor bude super. Koniec koncov, koľko ľudí na Slovensku chce študovať morskú biológiu? Pravdepodobne nikto. Na druhej strane v Austrálii, asi polovica austrálčanov. Odbor je to síce zaujímavý a možnosť učiť sa ho na jednej z najlepších univerzít pre tento obor je super, ale keď sa chce človek neskôr zamestnať v tomto odbore - tam nastáva problém. Preto som zmenil svoj odbor na kultivovanie vodných organizmov "aquaculture". Veľa dobre platených pozícií sa vzťahuje k tomuto odboru, je to zároveň kompromis ako ostať v kontakte s prírodou a zároveň byť dobre platený. Vyučovanie prebieha podobne ako na Slovensku. Prednášky, prax a tutoriály. Človek si len musí zvyknúť na systém, ktorý tu je.
Veľa ľudí si podľa mňa myslí, že jazyk je najväčším problémom. Pre mňa bola zmena štúdia zo slovenčiny do angličtiny najmenším problémom. Zorientovať sa v univerzitnom systéme v Austrálii bolo pre mňa náročné. Človek sa chce dozvedieť jednu vec a dozvie sa nových 5 pričom stále nevie to, čo chcel vedieť. Kým som sa úplne zorientoval v systéme, tak som bol v druhom ročníku a taktiež aj kvôli tomu som prvý semester prepadol z dvoch predmetov, čo nebol najlepší pocit. Som tu už cez 2 roky a stále sa dozvedám nové veci ohľadom univerzity. Veľmi mi pomohli kamaráti, ktorý mali širší prehľad ako ja. Opäť týmto apelujem na bod, ktorý som už spomenul, pomoc je na každom rohu, len sa treba opýtať.
Moje rozhodnutie pre Townsville bolo na základe univerzity. Pred odletom som ani nevedel, kde Townsville je a popravde ani väčšina veľkomestských austrálčanov nevie. Som rád, že som tu mal možnosť spoznať Austráliu ako takú a nie len to pozlátko metropol. Posudzovať aká Austrália je na základe skúseností zo Sydney/Brisbane/Melbourne je ako povedať, že zbožňujem Slovensko, ale bol som len v Bratislave.
Každý deň je iný dá sa povedať. Záleží, koľko vecí musím urobiť v daný deň, ale pracovné dni sa zameriavam hlavne na štúdium a keď mám čas tak väčšinou ho venujem priateľke alebo s chalanmi vezmeme autá a ideme do terénu, na ryby, fotografovať (hlavne plazy), alebo opravujem akváriá, ktoré potom predávam. Večer nejaký ten netflix a spať. Cez víkendy pracujem v noci a potom polovicu dňa prespím takže cez víkendy sa toho veľa nedeje. Som dosť aktívny človek a nerád sedím dlho na jednom mieste. Nejaký pravidelný harmonogram nemám, ako vravím každý deň je iný.
Vzhľadom na to aké je Townsville malé mesto bol to dosť problém. Rozdal som možno 50 životopisov a nakoniec ma vzali do jedného baru len preto, že tam kamarát pracuje tiež. Pracujem piatky a soboty od zhruba 9 večer do 4 rána. Nie ideálny job, ale stačí na pokrytie základných výdavkov plus niečo aj ušetrím bokom. Taktiež sme super kolektív, čo je veľké plus. Ďalšia vec, ktorá ma živí je oprava akvárií, čo som už spomenul vyššie. V podstate s kamarátom kupujeme poškodené akváriá, ktoré opravíme a následne predáme. Občas, ak ide o nejaký zaujímavý projekt, tak pracujem ako dobrovoľník, čím si získam užitočné kontakty a nejaký ten skill do životopisu.
Veľa vecami. Ťažko povedať, či bolo niečo, čo ma najviac prekvapilo. Veľmi príjemným prekvapením bola iniciatíva ľudí, s ktorými som denne v kontakte. Veľmi progresívny ľudia, ktorí makajú a majú potenciál to niekam dotiahnuť. To je niečo, čo som na Slovensku tak často nevidel. Často krát ma prekvapili až nezmyselné zákony, ktoré tu sú, hlavne čo sa týka dopravy a s tým aj nehorázne ceny pokút. Tiež ma dosť prekvapil fakt, že korálová bariéra je vzdialená aspoň hodinu loďou a nie je hneď na pobreží. Ďalšie príjemné prekvapenie je, že oveľa viac ľudí tu má povedomie o dôležitosti ochrany životného prostredia a ľudia, aspoň tu v severnom Queenslande, sú viac spätý s prírodou.
Tých by bolo veľa. Každé dobrodružstvo prinesie nové zážitky. O niektorých by bolo asi nevhodné písať v tomto interview, ale napríklad raz mi kamaráta pri foteni uhryzol jedovatý had okolo 2 v noci asi 50 km od nemocnice - to bol dosť zaujímavý zážitok, ale všetko dobre dopadlo. Celkovo väčšina zážitkov, ktoré majú pre mňa nejakú pamätnú hodnotu sú späté s prírodou. Potom tam už len dodať nejaký rušivý element ako napr nečakaná zmena počasia, alebo nečakané posedenie na krajnici diaľnice o 3 ráno na campingových stoličkách, keď sme čakali na odťahovku pre auto kamaráta, ktoré vzal "do terénu". Ako vravím, tých zážitkov bolo veľa a niektoré sú veľmi zaujímavé. :D
95% Austrálie je to, čo ľudia z miest nazývajú "divokou". Väčšina ľudí (prekvapivo aj veľa austrálčanov) si myslí, že za niečím divokým musia cestovať až niekde k Uluru do stredu Austrálie. Pravdou je, a čo ma pravdepodobne najviac uchvátilo na tomto kontinente je to, že niečo čo sa dá považovať za nádherné, divoké a vyzerá ako z časopisov cestovných kancelárií sa dá vidieť doslova často len pár krokov od mesta. Počas svojho života som precestoval zopár krajín, ale môžem povedať, že krajinu porovnateľnú s Austráliou som ešte nevidel. Takže na otázku, či som zažil tú "divokú" austráliu: snažím sa zostať s ňou v kontakte najviac ako sa dá, pretože práve príroda samotná je tu koruna a klenoty na nej sa dajú objavovať kdekoľvek. Videl som tropické pralesy na severe, púšte vo vnútrozemí, eukalyptové lesy na juhu, najkrajšie pláže sveta a koralové útesy pacifiku. Ešte stále je tu toľko nádherných miest, ktoré chcem vidieť, že človeku príde až banálne koľko ľudí sem pricestuje a nevytiahne päty z toho obkľúčenia mrakodrapov metropol. A presne títo istí ľudia prehlasujú, aká je Austrália nádherná a ako veľmi milujú túto krajinu, ktorú z väčšiny aj tak videli len z malej časti.
Spísal som vám zopár postrehov a skúseností, ktoré mi prišli na um.
Pri výbere agentúry dozri na to, akú má dlhú históriu, pretože čím dlhšia história, tým lepšie skúsenosti, školy, kurzy a špeciálne ponuky. Pozri si počet a kvalitu recenzií na Facebooku a Googly. Ideálna je agentúra s priateľským prístupom čo určite má pobočku v Austrálii.
Austrália je drahá na slovenské pomery, no však na austrálske nie je. Ceny sú tu porovnateľné vzhľadom na výšku mzdy.
Čím väčšie mesto, tým jednoduchšie si je nájsť prácu.
Snažte sa socializovať viac s domácimi ako vyhľadávať Slovákov/Čechov. Dá vám to rozhodne viac.
Nebojte sa pýtať a rozprávať.
Lúčenie s ľuďmi, ktorých máte radi je vždy ťažké a pripravte sa, že pravdepodobne sa dostanete do takýchto chvíľ pomerne často.
Občas sa môže stať, že sa človek zamiluje do niekoho počas svojho pobytu v Austrálii, čo je síce krásne, ale týmto sa vraciam spätne k predchádzajúcemu bodu, raz tej dotyčnej osobe budete pravdepodobne musieť povedať zbohom (z vlastnej skúsenosti) takže si dávajte pozor a tieto veci si vždy radšej 3 krát premyslite skôr ako sa veci dostanú príliš ďaleko.
Taktiež sa pravdepodobne stane, že sa zamilujete do Austrálie samotnej (čo nie je ťažké pochopiť) a tak chcete zvážiť trvalý pobyt. Varujem vás teraz, že zákony túto možnosť robia z roka na rok ťažšou a často krát to nebude hrať vo váš prospech
Auto je veľmi praktická vec hlavne v malých mestách, kde idú spoje 2 krát za deň (napr Townsville)
Si fajčiar? Balík cigariet tu stojí v priemere 22€. Piješ? Fľaša dobrého alkoholu sa pohybuje od tých 30€+ a za také pivo človek v bare zaplatí okolo 6€
Bojíš sa pavúkov a hadov? Nieje to také zlé. Na niečo "znepokojivo veľké" narazí človek pomerne zriedkavo.
Bez ID ťa nepustia do žiadneho baru
Cez leto môže byť aj 40+ stupňov bežne a cez zimu na juhu aj -5. Mysli na to, keď si budeš baliť oblečenie ;)
Veľa krát sa stretneš so silným austrálskym prízvukom, kedy je človeku ťažko rozumieť aj keď rozprávaš perfektne po anglicky.
Nie všade v Austrálii sa dá surfovať.
Bojíš sa anglickej gramatiky? Neboj ;) aj Austrálčania nevedia občas ako sa správne píšu niektoré slová.
Domáce lety sú pomerne drahé. ( čím menšie mesto, tým drahšia letenka.)
Benzín je lacnejší ako na Slovensku/Česku.
Životné náklady vo veľkomeste sú vyššie.
Kontakt: FB https://www.facebook.com/richardjames.korim
Email: richard.element13@gmail.com