OTEC – HLAVA RODINY

Na jún sme sa vždy všetci tešili. Koniec školského roku, teplo a oslava Medzinárodného dňa detí (MDD). V Sydney je všetko naopak. Ochladzuje sa, škola nekončí a ani oslavovať nie je čo. Vráťme sa na chvíľu na Slovensko a do Čiech.
Tretia júnová nedeľa patrí výhradne hlave rodiny. Deň otcov je známy po celom svete a jednotlivé krajiny ho oslavujú v rozličných dátumoch. U nás sa tento sviatok pripomínal v deň Sv. Jozefa. Pod vplyvom Spojených štátov sa však začal oslavovať v júni. Na Slovensku a v Čechách nie je veľmi rozšírený, ale postupne si nachádza miesto v kalendári skoro v každej rodine. V Austrálii si na oslavu Dňa otcov počkajú ešte tri mesiace.

Sviatok hlavy rodiny nie je výmysel uplynulého storočia, o jeho odozvách a rôznych podobách sa dozvedáme aj zo stredovekých listín z územia dnešného Nemecka alebo Rakúska, keď sa na počesť otcov konali pod záštitou cirkvi celé procesie. Od roku 1700 bol sviatok ponímaný skôr ako hold statusu rodiny, v ktorej mal otec nezastupiteľné rolu živiteľa a ochrancu. V novoveku bol Deň otcov už skôr raritný dôvod na pánsku slávnosť priateľov.

Existuje niekoľko verzií o tom, kde a kto po prvý raz slávil tento sviatok. Jedna z nich hovorí, že to bolo v roku 1910 v Spokane, v štáte Washington v USA. Iniciátorkou myšlienky bola Sonora Smart Doddová, ktorú vychoval po matkinej smrti sám otec - Henry Jackson Smart. Bol veteránom občianskej vojny a po smrti svojej mladej ženy sám vychoval šesť detí. Nahradil im lásku oboch rodičov a bol príkladom obetavosti a starostlivosti. Tento muž sa narodil práve v júni a preto sa jeho dcéra rozhodla zasvätiť mu prvý Deň otcov. V tento deň sa konala zvláštna omša, ktorá bola venovaná otcom.

S prvými pokusmi o začlenenie osláv otcovstva do kalendárov začal prezident Calvin Coolidge v roku 1924. Myšlienku oživiť pamiatku hrdinstva otcov priniesli aj prvé mierové dni po druhej svetovej vojne. Svojho dňa sa dočkali v USA muži, až keď do kresla prezidenta zasadol Lyndon B. Johnson v roku 1966. Ten v Bielom dome podpísal proklamáciu o sviatku a stanovil deň oslavy na tretiu nedeľu v júni. Voľno na oslavy však dostali Američania až v roku 1974 od prezidenta Richarda Nixona.
Zmyslom Dňa otcov je pripomenúť si dôležitú úlohu otca v rodine a pri výchove detí podľa možností v ideálnej kompletnej rodine. Preto do trojice rodinných sviatkov, májového Dňa matiek a júnového Dňa otcov, patrí v júni Medzinárodný deň detí a niekde aj Deň rodiny.

Nezabudnite v tento deň na svojich otcov, veď aj vďaka nim ste na svete. Kvetmi tohto dňa sú ruže. Červené sa dávajú živým otcom a biele na uctenie pamiatky zomrelých otcov.

- it, ju -

Kam dál?