Práca v Austrálii: Ako sa v Austrálii uživiť ako poslíček?

Práca v Austrálii: Ako sa v Austrálii uživiť ako poslíček?

Ahoj grejtmejťáci,

G8M8 se vám snaží co nejvíce usnadnit vaše začátky v Austrálii. Proto jsme pro vás připravili inspirující rozhovor se studentem Jurajem, který dlouhodobě pracuje jako poslíček a kurýr. Všude známý jako červený jezdec.

Přijel/a jsi do Austrálie a nevíš, co by mohlo být tvoje první zaměstnání? Jsi fit, sportuješ, jezdíš rád/a na kole? Nebo si chceš jenom tak přivydělat?

Pak bys právě ty měl/a číst dál.

=========================================================================

G8M8: Ahojky, v prvé řadě proč to srdce?

J: Chcel som sa odlíšiť od ostatných jazdcov. A preto som si nechal prerobiť ruksak na veľké srdce. Austrálska nátura ľudí ma dosť naučila o tom, čo je úsmev bez dôvodu, priateľský pozdrav atď. Hlavná podstata  toho je pripomenúť symbol lásky, ktorý mám pocit, že sa dnes už vytráca a nahrádzajú ho peniaze. Strávil som nejaký čas jazdením a pozorovaním ľudí a seba. Bolo to úžasné. 99,9 % interakcií bolo skvelých, tešil som sa na koho narazím za ďalším rohom.

G8M8: Pro které společnosti ty jezdíš?

J: Jazdím pre Deliveroo, Uber, Crisis a pre Serpa. Čiže štyri.

G8M8: A můžeš mi říct, jaké jsou vstupní požadavky, pokud si představíš, že přijedeš do Austrálie a chtěl bys něco podobného dělat.

J: Musíš mať ABN*, podpísať rôzne papiere a mať výdrž na bicykli. Samozrejme musíš sa vyznať v meste, ale na to si po čase zvykne každý.

G8M8: Pro koho si myslíš, že je tato práce vhodná?

J: Pre chalanov, aj pre baby. Čiže pre niekoho, kto má rád šport. Všetci, ktorí chcú športovať či schudnúť, tak to je spôsob a ešte ťa za to platia.

G8M8: Co jsou největší výhody a nevýhody týhle práce?

J: Nevýhoda je keď prší, to je nepríjemné. A výhoda? Keď je vonku krásne. Nemusíš byť zavretý v kancelárii. Si stále vonku a na slnku. Môžeš byť medzi ľuďmi a každý deň je iný. Nikdy nie je ten deň rovnaký. Asi to je tá najväčšia výhoda.

G8M8: Z těch společností pro které ty jezdíš, které jsi jmenoval,  která je asi tak nejlepší pro začátečníky?

J: Deliveroo je dobré. Ako napr. teraz, keď sa tam zahlásiš ako nový, tak nebudeš mať veľkú výplatu, 8,5 AUD za objednávku. Deliveroo je najlepší čo sa týka kilometrovo aj výplatovo. Uber je dlhý, ale zase zarobíš viac. Napríklad. Jazdíš s Uber celý deň, najazdíš 100 kilometrov, ale zarobíš 400 AUD. Keď jazdíš s Deliveroo celý deň, urobíš 60 kilometrov, ale zarobíš 300 AUD.

G8M8: Ok. A můžeš mi prosím vysvětlit, jak to funguje? Ty jsi placený od kilometru nebo od dodávky?

J: U Deliveroo je platené za objednávku konštantne, čiže fixne. Uber je od kilometrov, čiže od vzdialenosti.

G8M8: Jakým způsobem ty vlastně dostaneš nabídku té práce?

J: Na mobil, na ich aplikáciu, Uber má aplikáciu, tak ako si objednávaš taxi, tak isto je aplikácia aj pre jazdcov. Deliveroo je to isté, úplne jednoduchá vec. Dostaneš iba reštauráciu, ideš do reštaurácie a sú tam nejaké čísla alebo mená zákazníkov, zoberieš jedlo, dostaneš adresu a ideš. A ja mám ešte to Crisis, to robím cez deň a to je v podstate messanger**, čiže to sú obálky, balíky, taktiež veľmi rýchle. Mám 30 min. na doručenie. A za to mám fixný plat.

G8M8: A ty když dostaneš zakázku, máš tam nějakou konkurenci, může ti tu zakázku někdo “vyfouknout”?

J: Nie. Ako samozrejme keď je veľa jazdcov na veľa objednávok, tak nie si busy***, to znamená, že urobíš 2-3 dodávky za hodinu. Ale keď si busy, kľudne i 6 dodávok. Nemôže ti to nikto vyfúknuť, to systém priraďuje. Malo by to byť konštantne priraďované.

G8M8: A můžeš mi říct, jaké jsou zhruba prvotní náklady? Co všetko musíš mít?

J: Bicykel. V Deliveroo ti všetko dajú. Dajú ti ruksak aj nabíjačku. V podstate iba bicykel. Nový bicykel viem kúpiť za 300 AUD. To asi nie je žiadny veľký náklad. Potom už také maličkosti. Samozrejme, pokiaľ odjazdíš 1000 kilometrov za dva týždne, bicykel sa servisuje. A veľa jedla, musíš veľa jesť. Ale je to super, je to taká zábava. Milujem svoj job!

G8M8: A kdy a kde pracuješ?
J: Celý deň. Robím od 8 rána do 5 večer messangera pre Crisis a potom robím od 5 večer do 8-9 večer podľa toho, ako sa mi chce, tak vozím jedlo. A cez víkendy robím celý deň.

G8M8: A ty se musíš do předu nahlásit, kdy budeš pracovat?

J: V Uber nie, v Deliveroo môžeš aj nemusíš. Podľa toho, v akej zóne pracuješ. Keď si v meste, tak by si sa teoreticky mal nahlásiť na šichtu, ale keď robíš povedzme v Newtowne, tak tam nie. Takže v podstate sa nemusíš nahlásiť. Môžeš sa jednoducho zapnúť a ísť. Nikto ti nebude za to nadávať. Maximálne nedostaneš objednávky.

Kolo srdce

G8M8: A máš nějaký tip jako toho stihnout co nejvíce?

J: Tam ide iba o to, ako si to človek vie naplánovať, tak sa dá zarobiť aj 70 AUD za hodinu, 8 objednávok za hodinu. Ale to fakt musíš vedieť ako. Musíš tým zákazníkom volať už z reštaurácie. Musíš poznať to miesto kam ideš. A samozrejme keď striedaš Deliveroo a Uber. Uber majú niekedy tzv. Promotion shift. A to potom máš o dosť naviac na kilometer než normálne. Takže vieš urobiť za 16 AUD jednu jazdu. Deliveroo má fixnú sumu. Dá sa to striedať. Ja som to jeden víkend vyskúšal a zarobil som za víkend skoro 1000 AUD. Ale 12 hodín som len jazdil. Dá sa to. Dá sa urobiť i veľa kilometrov, môj priemer je 45 - 50 AUD za hodinu.

G8M8: A může se ti stát, že budeš mít nějaký penále, když něco špatně doručíš? Nebo pozdě?

J: To sa mi nikdy nestalo. Viem, že chalani si zobrali jedlo, vypli sa a jedli. Nikdy sa nič nestalo. Samozrejme keď to urobíš trikrát za jeden týždeň, tak asi na to prídu. Ja to beriem zodpovedne, takže nikdy som nemal problém. Teoreticky sa môže stať, že pol hodinu čakáš na zákazníka. Ale to sa ti stane raz za mesiac.


G8M8: Máš tam nějakou možnost povýšení?

J: Asi nie. Volai ma, aby som išiell robiť do officu, ale nechcem. Čo tam budem? Sedieť iba v kancelárii. Mohol som ísť robiť aj učiteľa, ale mne sa to platovo nevyplatilo.

G8M8: A máte tam nějaké pracovní bonusy, já jsem četla, že je někdě free lunch..?

J: To sú veľké company. Oni na to kašlú. Maximálne máme raz do mesiaca nejakú hlúposť. Je to také, v pracovnom čase a to chceš robiť. Takže sú, ale málokedy. V Deliveroo. S Uberom určite nie a s mojou ďalšou company tiež nie.

G8M8: Jak probíhá pracovní pohovor?

J: V Ubere len podpíšeš papier, že vieš odniesť 15 kg alebo podobne. V Deliveroo dostaneš ruksak i skúšobnú jazdu. A tou skúšobnou jazdou nie je ľahké prejsť, lebo tam máš takého učiteľa, ktorý je trošku divný, chodí na červené a tak. A keď neideš za ním, tak ťa vyrazí. Viem, že niektorí neprešli. Deliveroo je strašne mladý. Niekedy robí neskutočné chyby v managemente. Takže ja som mal s nimi veľa opletačiek. Poťahal som ich i po daňových úradoch. Kvôli tomu zvolili kompletne iný spôsob vyplácania jazdcov.

G8M8: Když už jsme u toho, jak probíhá vyplácení?

J: Oni ťa faktúrujú, majú na to systémy. Je to všetko po aplikáciách. V tých aplikáciách vytváraš faktúry. Je to trochu motanica, ale platia.

G8M8: Máš k tomu ještě něco, co bys chtěl dodat?

J: Sú to dobré peniaze, ale zo začiatku je to samozrejme ťažké. Veľmi ťažké, lebo sa strácaš. Urobíš jednu objednávku za hodinu. Ale v konečnom dôsledku, v lete je to veľmi dobrý job. Mne sa stalo, že som 5 mesiacov ležal na Bondi Beach a dostával som 300 dolárov na deň. Je to o tom, ako to vychytáš. Je to fakt super, taký pohodový job. Vypneš aplikáciu a nemusíš na nič myslieť. A peniazmi sa to dá vytiahnuť na skutočnú výplatu.

G8M8: Poslední věc, ty jezdíš podle navigace?

J: Ja už nie. Iba niekedy. Zo začiatku ale budeš musieť jazdiť podľa navigácie, keď niekto príde do Austrálie, tak ju bude potrebovať.

G8M8: Dobro, tak jo. Díky za informace, krásný den přeju.

=========================================================================

*ABN: Australian Business Number, ekvivalent živnosti. http://www.g8m8.sk/studenti-v-australii-si-mozu-urobit-rsa-online

**Messenger: poslíček

***Busy: anglický výraz pro zaneprázdněného člověka/prostředí

_____________________________________________________________________________________________

Pro více informací navštiv stránky: https://deliveroo.com.au/apply .https://www.uber.com
Kam dál?