Keď ti niekto povie „Dávaj si na seba u protinožcov pozor.“, tak si len pomyslíš: „Ale veď hej, ako ináč...“ To som si myslela aj ja. A ako sa hovorí na Slovensku: „Opatrnosti nikdy nie je dosť”. S týmto už bohužiaľ neblahú skúsenosť mám.
Hľadala som si prácu v Sydney ako každý iný študent. Obchádzala som reštaurácie, roznášala som životopisy, pýtala som sa spolužiakov v škole a samozrejme nevynechala som ani internet. Na viacerých stránkach som si uverejnila životopis a verila, že sa niekto ozve a ponúkne mi prácu. Mojou kamarátskou stránkou, ktorú som navštevovala každý deň, sa stala www.seek.com.au. Z vlastných skúseností zo Slovenska som vedela, že to bude len otázka času, kým mi niekto ponúkne prácu, čo sa aj napokon stalo. Oslovila ma spoločnosť Quinite Enterprises, ktorá trénuje pracovníkov pre spoločnosti ako je Telstra a pod. pre „call centrum“. Obdobnú prácu som pre Slovak Telecom vykonávala na Slovensku a tak som vedela, o akú prácu sa jedná a veľmi som sa potešila.
Mailovala som si so sprostredkovateľom niekoľko dní, kým sa začal tréningový program. Vysvitlo, že sa mám zaúčať v procesoch e-bankingu, čo znamená, že sa musím zaúčať v rôznych procesoch prevodov peňazí, aby som mohla pracovať pre „call centrum“ ako asistentka. Takýchto centier v Sydney existujú stovky a pomáhajú klientom riešiť problémy ohľadne internet bankingu.
Začala som teda s tréningovým programom. Mojou základnou chybou bolo, že som sa nikdy nestretla priamo so sprostredkovateľom. Komunikovali sme prostredníctvom telefónu a e-mailu. Táto údajne sprostredkovateľská firma mi poslala prostredníctvom mailu formuláre na vyplnenie osobných údajov a okrem iného si vyžiadali aj moje číslo účtu. Všetko som vyplnila a formuláre som poslala späť. Bolo mi oznámené, že po odoslaní týchto formulárov, dôjde k osobnému stretnutiu.
Nedošlo! Došlo však k tomu, ako som sa neskôr dozvedela, že takýmto spôsobom získava ruská mafia čísla účtov od študentov, aby mohla prostredníctvom e-bankingu odcudziť peniaze. Buď z účtu študenta, alebo ho zneužijú ako cieľovú stanicu pre doručenie peňazí, čo bol aj môj prípad. Na ničom takom som sa samozrejme s nikým nedohodla. Zazvonil mi telefón v čase, keď som si mala vyzdvihnúť transakčné formuláre z jednej banky, potrebné k zasielaniu peňazí do zahraničia a mužský hlas mi oznámil, že mám na účte určitú čiastku peňazí, ktorú mám transakčne previesť. Kam, to mi oznámi telefonicky. Zdalo sa mi to čudné, ale urobila som, čo mi povedal vo vedomí, že netuším, čie sú to peniaze a nechcem ich na svojom účte mať. Prišla mi správa, že mám peniaze poslať do Ruska. V tej chvíli by sa mi veru krvi nedorezal. Nejednalo sa o žiadnu horibilnú sumu, ale už som cítila, že je zle.
Šla som si po radu do školy a oznámila som, čo som urobila a že mám z celej tej záležitosti veľmi zlý pocit. Akurát v čase, keď sme to rozoberali s vedením školy, mi zazvonil telefón a pracovník z banky mi oznámil, že na mojom účte sa objavili prostredníctvom e-bankingu peniaze a za bleskovkový čas boli aj vybraté v hotovosti. Zástupkyňa školy sa podujala túto záležitosť vyriešiť. Vybavila mi osobné stretnutie s manažérom e-bankingu. Prvé čo mi oznámil bolo, že je to bežná prax ruskej mafie a nedá sa vystopovať. Každý deň rieši okolo 40 takýchto prípadov, nakoľko sa e-banking nedá 100% zabezpečiť. Nakoľko sa nejednalo o veľkú sumu a zaručila sa za mňa zástupkyňa školy a neskôr aj právnička slovenského pôvodu, ktorá ma mimochodom ani len nevidela, všetko nakoniec dobre dopadlo.
Pani právničku Editu som kontaktovala na základe toho, že mi nebolo jasné, čo sa so mnou môže stať po právnej stránke. Banka odškodnila klientov, nakoľko si je vedomá nedostatočnosti ochrany e-bankingu. Musela som zrušiť účet, čo bola nesmierne zdĺhavá záležitosť, ktorá sa ťahala ešte celý mesiac. Manažér e-fraudu ma poprosil aby som upovedomila v rámci svojich možností čo najviac študentov, nakoľko sa momentálne len na www.seek.com.au nachádza asi 30 obdobných pracovných ponúk od ruskej mafie. Všetko sú to nesmierne dôveryhodné ponuky a líšia sa len v malých detailoch. Inak ide o ten istý podvod.
Buďte preto spolubratia opatrní a nenechajte sa zneužiť tak, ako sa to stalo aj mne. A hlavne nikomu neposkytujte číslo účtu, pokiaľ priamo nepodpisujete pracovnú zmluvu. Od celej udalosti ubehli tri mesiace a už mi oznámili asi šiesti Slováci, že im bola ponúknutá taká istá práca. Ako vraví naše príslovie: „Opatrnosti nikdy nie je dosť”.
Chcem sa aj touto cestou poďakovať pani právničke Edite, že bola ochotná mi pomôcť a dokonca sa za mňa aj zaručiť, nakoľko sme sa nikdy ani len nevideli. Peter Kováč mi poskytol jej telefónne číslo. Musím podotknúť, že som sem neprišla prostredníctvom agentúry G8M8 a aj napriek tomu bol Peter veľmi ústretový a neváhal mi poradiť a pomôcť, čo rozhodne nebola jeho povinnosť, ale priateľská služba. Som veľmi vďačná aj manažérovi banky, že to vyriešil aj bez policajných ťahaníc a ušetril ma tak určite nemalých problémov, ktoré nepotrebuje žiaden zahraničný študent.
Ešte raz ďakujem všetkým milým ľuďom, ktorí neváhajú pomôcť cudziemu človeku, ktorý sa ani nevie ako rýchlo ocitol na šikmej ploche.
-sa-