Ako ti napadlo ísť študovať práve do Austrálie?
Odjakživa bolo mojím snom precestovať Austráliu. Nechcela som však ísť len na pár týždňov, kvôli vzdialenosti a zase len tak opustiť rodné mesto na 2-3 mesiace som si nemohla dovoliť. Ísť sem žiť, študovať a pracovať bol jeden z mojich bláznivých nápadov, prekvapivo celkom jednoducho zrealizovateľný, ako som nakoniec zistila.
Ako prebiehal celý proces vybavovania v G8M8 Bratislava?
Veľmi profesionálne a kontinuálne. Bolo mi presne povedané čo mám robiť, aby som si ja nič nemusela dodatočne zisťovať alebo sa niečoho obávať a zároveň aby sa zaručila pozitívna reakcia na žiadosť o víza. Na všetky otázky mi bolo okamžite zodpovedané. Celkovo som bola so všetkým nadmieru spokojná.
Nebála si sa, že Austrália je drahá a ideš sama?
Absolútne nie. Vedela som, že Austrália je drahšia, no zároveň sa v Austrálii aj ináč zarába ako u nás. Pred odchodom do Austrálie som žila sama rok v UK, takže toto ma vôbec netrápilo, nakoľko som vedela, že kamarátov si človek nájde všade keď chce. Okrem toho, veľmi povzbudzujúce a inšpiratívne sú aj príbehy iných ľudí, ktorí podobnú skúsenosť zažili. Akonáhle som začala mať čo i len najmenšie pochybnosti, povedala som si, že toľko ľudí to v Austrálii hravo zvláda, prečo by som ja mala byť výnimkou?
Aké boli tvoje prvé pocity po prílete do Austrálie?
Neopísateľné. Trvalo mi niekoľko dní, ak nie týždňov, kým som si konečne uvedomila, že som to naozaj spravila, splnila som si sen a stala som sa súčasťou takého úžasného mesta ako je Sydney. Na nezaplatenie.
Čím ťa prekvapilo mesto Sydney na začiatku? Mala si s niečím problémy, alebo všetko prebiehalo v pohode?
V podstate Sydney dokonale splnilo moje očakávania. Vlastne až na to, že som si myslela, že zima v Sydney bude pre nás teplá, lebo veď Austrália... Omyl! Problémy neboli s ničím, nakoľko všetci sú veľmi ochotní pomôcť, stačí sa len opýtať. Navyše, G8M8 vás na všetko dokonale pripraví, takže si nemusíte robiť starosti s vecami ako SIM karta, kartička na MHD alebo bankový účet, ubytovanie, čo je obrovská výhoda.
V čom je v Sydney odlišné od Bratislavy (mesto, ľudia, prostredie, život)?
Vo všetkom. Vzhľadom na rozlohu a počet obyvateľov sa tieto dve mestá podľa môjho názoru nedajú ani porovnať. V Sydney vás nikto nesúdi, každému je jedno čo máte oblečené, ako vyzeráte, čo robíte a podobne. Jednoducho máte dokonalú voľnosť. Milujem aj mestské parky a keď ľudia v oblekoch sedia na tráve a jedia svoj obed. Všetko sa ale mení v každej jednej časti Sydney. Ja som momentálne v centre, takže to vidím takto. Keď idem ale napríklad na severné pláže, hlavne Manly, je to ako by som prišla do iného sveta. Kompletne iní ľudia, iná atmosféra. Pred tým som bývala v Lidcombe, čo je zase kórejská štvrť, čiže opäť niečo odlišné. Vzhľadom na také množstvo rôznych ľudí a národností žijúcich v tomto meste, si podľa mňa každý vie prísť na svoje.
Aké máš ubytovanie a s akými ľuďmi si v ňom? Našla si si na ubytovaní aj nových kamarátov?
Momentálne bývam v Darling Harbour. Pre mňa dokonalá lokalita, lebo mám pešo do školy, roboty a proste všade. Bývam v krásnom byte s Kórejkou, Japonkou a Filipínčanom a v rámci ubytka máme neobmedzený prístup do gymu, bazénu a sauny. Nie sme ako kamaráti, skôr ako rodina. Pomáhame si, organizujeme spoločné večere a podobne. Sydney je krásne v tom, že čokoľvek si zmyslíte, viete zrealizovať v podstate okamžite. Rovnako je to aj so sťahovaním. Ja tu mám už tretie ubytovanie. Nič nebolo na mojich predchádzajúcich zlé, ale stále som chcela čosi ešte lepšie. A tu len otvoríte napríklad Facebook, ešte v ten deň si dohodnete obhliadku a keď chcete, tak na ďalší deň sa sťahujete. Dokonalé.
Ako prebieha vyučovanie a aké je v porovnaní s tým slovenským? Vedela si hneď od začiatku nabehnúť na systém výučby odborného štúdia Leadership and Management?
Štúdium na College je v porovnaní s univerzitou celkom sranda. Takže nabehnúť na systém výučby ozaj nie je problém a ak aj niečo nie je jasné, všetci zamestnanci sú veľmi milí a ochotní pomôcť. Tento systém mi príde oveľa viac zameraný na prax ako teóriu.
Si spokojná so systémom výučby a učiteľmi?
Ja osobne mám veľké šťastie na dokonalú učiteľku, pri ktorej sa človek ozaj veľa naučí, ale rovnako ak má iné priority, tak nerobí problémy s dochádzkou a podobne. Ale počula som rôzne. Predsa, koľko ľudí, toľko chutí. Niekto do školy vôbec nechce chodiť a tak sa sťažuje keď od neho vyučujúci nebodaj niečo chce a niekto zase naopak, keď už za to platí tak sa chce dozvedieť niečo nové ale učiteľ mu len povie ako spraviť prácu a prejsť do ďalšieho semestra.
Dá sa nájsť prácu popri štúdiu?
Ja mám aktuálne tretie.
Aké práce si už robila?
Čašníčka, čašníčka a keďže som mala aj trošku šťastie, momentálne som projektová manažérka.
Dá sa v pohode vyžiť z toho, čo zarobíš popri škole?
Áno, dá. Hlavne Austrália mi príde ako krajina neobmedzených možností kde sa dá úplne všetko, stačí chcieť.
Čo si najviac užívaš v Austrálii (party, pláže, more, parky..)?
Všetko sa navzájom dopĺňa a tak dokopy vytvára miesto pre nekončiace sa zážitky. Všetko z uvedeného viete absolvovať v priebehu jedného dňa, čo je krásne. Plus si užívam ten pocit slobody, ktorý pravdepodobne vyplýva z toho, že nikto vás otrávený nepošle dokelu, nech riešite čokoľvek (ako sa bohužiaľ často stáva v niektorých európskych krajinách). A to, aspoň mne, dodáva odvahu a pocit, že nič nie je nemožné a hlavne, že človek nie je nikdy na nič sám.
Čo všetko si zažila, videla a precestovala?
Tu zažívam niečo nové každý deň. Ja sa zatiaľ pohybujem len v okolí Sydney ale je tu toho viac než dosť. Či sa človek ide len tak poprechádzať po národných parkoch, surfovať, šnorchlovať, potápať, plávať, kemping, bbq, zoo, akvárium, múzeá, divadlá, kiná.... všetko.
Čo je v Austrálii pre teba najťažšie?
Najťažšie je pre mňa momentálne spojiť sa s rodinou, keďže časový posun už nie je 8 hodín ako počas nášho letného času, ale 10 hodín.
Aké veci sú v Austrálii pre teba jednoduchšie a lepšie ako na Slovensku?
Celkovo komunikácia s ľuďmi a vybavovanie hocičoho je oveľa jednoduchšie a hlavne v mnohých prípadoch príjemnejšie. Ďalšie veci už ani neviem, nakoľko na dobré sa ľahko zvyká a tak niečo už pravdepodobne beriem ako samozrejmosť a budem prekvapená až keď sa vrátim domov, že to veru samozrejmosť nie je.
Aké nové priateľstvá si nadviazala v škole a čo ti prinášajú?
V škole mám asi najbližší vzťah práve s lektorkou, ktorá ma aj zamestnala vo svojej firme a nedávno už padla téma aj na sponsorship! Hneď prvý deň som tam spoznala aj spolužiaka, ktorý je manažérom reštaurácie a tak mi aj ponúkol prácu. Najdôležitejšie je komunikovať a nadväzovať čo najviac kontaktov (nie len v škole), lebo nikdy nievete, kedy sa budete navzájom potrebovať.
Naplnilo štúdium a pobyt v Austrálii zatiaľ tvoje očakávania?
Keďže som absolútne netušila do čoho idem, tak som ani nemala dáke očakávania. Každopádne som vedela že to bude super, a tak aj je. Verím, že človek priťahuje to, na čo myslí a tak s tými správnymi „vibes“ bude všetko ako má byť.
Keby si mala možnosť vycestovať znova, spravila by si niečo ináč?
Absolútne nie. Teda vlastne áno, zbalila by som si teplejšie oblečenie (v júli vie byť fakt kosa).
Spomenieš si na nejaké pikošky, či zvláštnosti Austrálie?
Všetci milujú banánový chlebík. Zvláštny mi príde napríklad tzv. „Lockout“ ktorý znamená, že po 1:30 ráno vás nepustia do podniku. Vtipné mi príde aj to, že keďže je väčšina vlakových staníc pod zemou, v podstate väčšinu centra viete prejsť bez toho, aby ste išli von. Ani domáci si to neuvedomujú lebo tieto podzemné cestičky sa rozširujú kúsok po kúsku ale podľa mňa, bude o pár rokov celé Sydney fungovať pod zemou.
Si spokojná aj so službami G8M8 v Austrálii?
Áno, nadmieru. Kedykoľvek sa tam dá skočiť, alebo len napísať správu, so všetkým vedia ochotne pomôcť. Veľká spokojnosť.
Čo by si odkázala ľuďom, ktorí uvažujú o štúdiu v Austrálii a stále váhajú či to nie je drahé, či sa oplatí ísť až tak ďaleko, či sa nebáť ísť sám a či to stojí za to?
Podľa môjho názoru, ak sa niekto už raz začal pohrávať s myšlienkou ísť a má možnosť, nevyužiť takúto príležitosť by bola naozaj veľká chyba. Ja som sem chcela ísť už dlho a viem, že kebyže nejdem, tak by som to ľutovala do konca života. Treba hlavne myslieť pozitívne, aj keby náhodou išlo všetko zle (čo pochybujem, ale treba predsa len zvážiť každú možnosť), tak sa dá vždy vrátiť, že áno. Človek tak či tak nadobudne nové skúsenosti a aj keby to preňho nebolo to pravé orechové, môže si aspoň Austráliu vyškrtnúť zo zoznamu. Každopádne nepochybujem, že Austrália je krajina, v ktorej si každý vie prísť na svoje a nadobudnúť neopakovateľné zážitky.
Petra Ševčovicová
cheeckys@gmail.com