Česi proti Slovákom aj s 10 hráčmi z KHL, medzi nimi Jágr!
PRAHA - Slovenskú reprezentáciu čaká v utorok 4. novembra tvrdý oriešok. Česko totiž v prípravnom stretnutí pri príležitosti osláv storočnice českého hokeja nastúpi v pražskej O2 Aréne nielen s hviezdnym Jaromírom Jágrom z Avangardu Omsk, ale aj ďalšími špičkovými hráčmi pôsobiacimi v Kontinentálnej hokejovej lige.
Podľa denníka Sport by sa v nominácii trénera Vladimíra Růžičku malo objaviť dovedna až 10 hráčov z KHL. Do reprezentačného tímu sa po 18-mesačnej pauze vracia skúsený 33-ročný útočník Petr Čajánek (Dinamo Moskva), trojnásobný majster sveta a pozvanie dostali aj Miroslav Blaťák, Leoš Čermák (obaja Ufa), Zbyněk Irgl, Josef Vašíček (obaja Jarolavľ), Karel Rachůnek (Dinamo Moskva) a trojica z Magnitogorska - s 30 bodmi najproduktívnejší hráč KHL Jan Marek, Tomáš Rolinek a Karel Pilař. Tréner Růžička sa rozhodol, že nebude rozdeľovať hráčov z KHL do rôznych formácií, ale chce im umožniť, aby hrali tak, ako sú zvyknutí v KHL.
“V národnom tíme nechceme trhať ich spôsob hry, aby za tri dni nemuseli meniť svoje zvyky. To by asi nebolo dobré,” uviedol Růžičkov asistent Josef Jandač. Česko po prípravnom zápase so Slovenskom (4. 11.) vzápätí čaká tradičný turnaj Karjala Cup vo Fínsku (6. - 9. 11.).
Micheľ nové pôsobisko tají, reakcie SFZ ho mrzia
Už bývalý medzinárodný futbalový rozhodca Ľuboš Micheľ v rozhovore pre agentúru SITA vyhlásil, že unáhlené reakcie a sklamanie niektorých popredných funkcionárov Slovenského futbalového zväzu (SFZ) z jeho rozhodnutia predčasne ukončiť aktívnu činnosť ho trochu mrzia.
Štyridsaťročný arbiter, ktorý v posledných pätnástich rokoch svojimi výkonmi na medzinárodnej scéne najviac preslávil slovenský futbal, priznal, že takú reakciu vôbec nečakal, lebo o jeho zámere skončiť s aktívnou činnosťou medzi prvými vedel prezident SFZ František Laurinec. Micheľ mu to povedal dokonca ešte skôr, ako toto rozhodnutie oficiálne oznámil rozhodcovským komisiám FIFA a UEFA. “Možno boli reakcie zo zväzu trochu unáhlené a najmä tvrdenia, že som ich sklamal. Neviem však, čím. Veď ja som vedome nikomu neuškodil, ba práve naopak. Za tie roky, čo som pôsobil v pozícii medzinárodného rozhodcu, som za hranicami urobil Slovensku veľmi dobré meno”, povedal Micheľ na margo tvrdení niektorých funkcionárov SFZ, ktoré minulý týždeň priniesli slovenské médiá.
To, že zo zdravotných a osobných dôvodov uvažujem o konci kariéry, vedel medzi prvými prezident SFZ František> >Laurinec. Moje rozhodnutie skončiť s pískaním som považoval za potrebné prednostne oznámiť FIFA a UEFA najmä preto, lebo sa zužoval výber rozhodcov pre MS 2010 v JAR. Nechcel som byť voči kolegom zo zahraničia neférový. Navyše, pokiaľ ide o medzinárodnú listinu FIFA, až do oznámenia som ospravedlnený, lebo som práceneschopný. Na FIFA vedeli, že som mal ísť na operáciu nôh. Keďže na SFZ som nič neposlal, možno som mal svoje rozhodnutie formulovať tak, že končím iba ako medzinárodný rozhodca.”
Štybar je třetí ve světovém žebříčku cyklokrosařů
Třetí místo patří českému reprezentantu Zdeňkovi Štybarovi ve světovém žebříčku cyklokrosařů, který po dlouhé době nevede Belgičan Sven Nijs. Po vítězství ve druhém závodu Světového poháru v Táboře se před něj dostal jeho krajan Niels Albert.
Elitní desítka je téměř výhradně záležitostí cyklokrosařů Belgie, který je v ní šest, a České republiky. Na páté místo se posunul z jedenácté příčky Martin Bína, Radomír Šimůnek je sedmý. Desátou pozici drží Francouz Francis Mourey.
Mezi ženami si upevnila vedení výhrou v Táboře německá závodnice Hanka Kupfernagová, česká reprezentantka Pavla Havlíková je na čtvrtém místě.
Hanušová-Nashová vyhrála závod Grand Prix v cyklokrosu
Česká reprezentantka Kateřina Hanušová-Nashová se v úvodních závodech americké cyklokrosové Grand Prix dvakrát prosadila na stupně vítězů. V Louisville v prvním závodě nenašla přemožitelku, ve druhém podlehla až ve spurtu své klubové kolegyni Georgii Gouldové z USA.Hanušová-Nashová se vedle horských kol chce nyní zaměřit více i na cyklokros. V neděli se ve francouzském Liévinu zúčastní mistrovství Evropy.
Ragby
Ragby je kolektívny loptový šport, ktorý sa objavil na počiatku 19. storočia v Anglicku, kde ho hrali študenti univerzity v mestečku Rugby. K pravidlám futbalu bola pridaná možnosť nosiť loptu v rukách. Hráči sa vždy pred zápasom dohodli, podľa ktorých pravidiel budú hrať. Vajcovitá lopta sa objavila v roku 1851, k prvej kodifikácii pravidiel došlo v roku 1871.
Hrajú dve družstvá, každé po 15 hráčoch. Hrá sa 2 x 40 minút na ihrisku podobnom veľkosti futbalového, na každom konci je bránkové pásmo pre položenie lopty a bránka v tvare písmena H. Cieľom hry je dostať loptu do protihráčovho bránkoviska. Lopta sa prenáša v rukách a môže sa nahrávať iba dozadu, inak dochádza k ofsajdu. Lopta sa môže tiež kopať.
V prípade, že loptu drží protivník, hráč môže protihráča atakovať zložením protihráča na zem, a tým zastaviť jeho posun k bránkovisku. Hráč môže skladať protihráča iba do výšky ramien inak je to nebezpečná hra (faul).
Hráči sú vybavení kopačkami, štucňami, trenírkami a dresom. Je možné mať ešte chránič lýtok, suspensor, chránič ramien, chránič zubov, špeciálnu helmu a priľnavé rukavice bez prstov.
Bodovanie:
• 5 bodov - položenie lopty do bránkoviska
• 2 body - kop do bránky po položení
• 3 body - kop do bránky priamo z hry
Ďalej sú známe ešte tieto typy ragby: rugby league, touch rugby, beach rugby a rugby 7.
Najlepšími družstvami sveta sú národné družstvá Nového Zélandu (All Blacks), Anglicka, Austrálie (Wallabies) a Francúzska.
Najsledovanejšia ragbyová liga na svete je SUPER 14, kde
súperia proti sebe družstvá Nového Zélandu, Austrálie a Juhoafrickej republiky.
-js-