Študijný pobyt v Austrálii zo mňa spravil silnejšiu a zodpovednejšiu osobu

Študijný pobyt v Austrálii zo mňa spravil silnejšiu a zodpovednejšiu osobu

Kamile sa v Austrálii veľmi páči a rada sa s nami podelila o svoje zážitky a pocity :)

Ako ti napadlo ísť študovať angličtinu práve do Austrálie a nie niekam inam?

Už na škole som rozmýšľala, že by som niekam chcela odísť a potom sa mi dostal do rúk leták ohľadom štúdia v Austrálii. Austrália je krásna krajina, ktorá ponúka človeku maximum, každý si tu nájde to svoje, či už ide o turistiku, cestovanie alebo ležanie na pláži.

Ako prebiehal celý proces vybavovania v G8M8 Bratislava?

Napísala som mail Radoslavovi Danekovi – zástupcovi za Bratislavský kraj, dohodli sme si stretnutie a všetko sa začalo vybavovať: prihláška do školy, motivačný list, žiadosť o víza, letenka, ubytko. Rado je milý človek, so všetkým mi ochotne pomohol. Bol mi k dispozícii stále, keď som ho potrebovala a bez jeho pomoci by som sa sem možno ani nedostala.


Aké boli tvoje prvé pocity po prílete do Austrálie?

Bála som sa, no tešila zároveň. Bolo to niečo úplne iné, nové. Na ubytovaní bolo veľa priateľských ľudí, takže som si hneď našla veľa kamarátov. Moja prvá spolubývajúca bola z Brazílie a volala sa Maya.


Čím ťa prekvapilo Sydney na začiatku? Mala si nejaké problémy, alebo všetko prebiehalo ľahko?

Čakala som, že Sydney bude úžasné mesto, no realita úplne prekročila moje očakávania. Tak ako mesto tak milo ma prekvapili aj ľudia v ňom. Nepamätám si na žiaden veľký problém, ktorý by som mala. Ak potrebujem poradiť alebo potrebujem pomoc, tak sa bez problémov môžem obrátiť na G8M8 ktoré má kanceláriu v centre Sydney. Inak som si všetko našla na internete. Google Maps bol môj najlepší kamarát na začiatku.


V čom je Sydney odlišné od Bratislavy (mesto, ľudia, prostredie, život)?

Bratislava je v porovnaní so Sydney malé mestečko. Sydney je domovom nespočetného množstva cudzincov a každý sa s každým snaží čo najlepšie vychádzať. Na Sydney milujem Hyde Park, stále cestou do práce obdivujem tie obrovské a krásne stromy. Veľmi sa mi páči ako si Austrália chráni svoju prírodu, zvieratá, ako na piesku či na pláži nenájdete žiaden stánok, lebo je to tu zakázané. Čo sa týka života, tak je oveľa lepši a kvalitnejší, ľudia tu ťažko pracujú ,ale peniaze, ktoré zarobia stoja za to.   


Aké máš ubytovanie a si v ňom s ľuďmi z iných krajín?

Bývam v krásnom byte, s výhľadom na mesto. Mám vlastnú izbu a dvoch spolubývajúcich. Jedného chalaňa, ktorý je z Írska a jedno dievča, ktoré je z Litvy. Všetci traja sme veľmi zaneprázdnení, takže sa vidíme len večer, alebo cez víkendy.


Ako prebieha vyučovanie angličtiny a aké je v porovnaní s tým slovenským?

Chodím do večernej školy, lebo ráno chodím do práce. Mám školu 4 hodiny denne od pondelka do piatku. Vyučovanie prebieha úplne inak ako na Slovensku. Keď na Slovensku niečomu nerozumiete, tak sa môžete kedykoľvek opýtať slovensky čo to znamená. Tu musíte pochopiť všetko v angličtine. Veľmi pomáha aj to, že angličtinu používate celý deň, každý deň. Čo je oveľa lepšie ako jazyková škola na Slovensku, ktorá Vám ponúka kurz iba pár hodín týždenne a všade inde väčšinou rozprávate slovensky. Vyučovanie na mojej škole je rozdelené do levelov, podľa znalosti angličtiny. Každý pondelok máme malý test, ktorým si opakujeme učivo z minulého týždňa. Na konci každého mesiaca máme veľký test (čítanie, písanie, počúvanie a rozprávanie), ktorý nás môže posunúť o level vyššie.  


Si spokojná so systémom výučby a učiteľmi?

Ja som veľmi spokojná, učitelia sú super a aj systém je dobre nastavený. Musím povedať, že gramatike rozumiem lepšie, ako keď mi ju vysvetľovali v škole na Slovensku.


Je ľahké si nájsť prácu popri štúdiu?

Je to veľmi ľahké. Je veľmi veľa ponúk práce v rôznych oblastiach. Prácu si nájde aj človek, ktorý vie veľmi málo po anglicky. Len sa treba snažiť a skúšať všetko.


Aké práce si vyskúšala?

Ja robím v fast foode. Mám to veľmi rada, mám super kolegov a aj manažér je v pohode. Robila som ale aj cleaning či babysitting.


Dá sa v pohode vyžiť z toho, čo zarobíš popri škole?

Dá sa to. Ja mám študentské víza, takže môžem pracovať len 40 hodín za dva týždne, ale v pohode sa dá, z toho čo zarobím, vyžiť.


Čo si najviac užívaš v Austrálii (party, pláže, more, parky, Operu..)?

Ja  si užívam teplo. Milujem to, ako si len tak môžem ísť cez víkend na pláž, ktorú mám od bytu asi 20 minút na pešo. Veľmi sa mi páči, že sa dá bez problémov grilovať rovno pri pláži a nič to nestojí.


Čo je v Austrálii pre teba najťažšie?

Najťažšie pre mňa je asi to, že som tak ďaleko od rodiny, kamošov a priateľa. Inak je Austrália úžasná, mám tu nových kamarátov z celého sveta, krásne ubytovanie a veľa možností, ktoré by som na Slovensku nemala.


Aké veci sú v Austrálii pre teba jednoduchšie a lepšie ako na Slovensku?

Škola a štúdium. Keď som ešte na Slovensku rozmýšľala nad tým ako, budem zvládať školu, tak by mi ani vo sne nenapadlo, že to bude také easy.


Rozšíril ti študijný pobyt v Austrálii obzory? Pozeráš sa na niektoré veci inými „očami“?

Pobyt v Austrálii zo mňa spravil silnejšiu a viac zodpovednejšiu osobu. Naučila som sa byť viac samostatnejšia, spoznávam množstvo nových ľudí, ich kultúru, názor na život a ich spôsob života.


Naplnilo štúdium a pobyt v Austrálii zatiaľ tvoje očakávania?

Zatiaľ v plnej miere, uvidíme ako to pôjde ďalej, ale zatiaľ to je neskutočné, mám super kamarátov, kolegov, učiteľa v škole. Nemám žiaden problém.


Čo by si odkázala ľuďom, ktorí uvažujú o štúdiu v Austrálii a stále váhajú, či to nie je drahé a či sa oplatí ísť až tak ďaleko?

Aby to určite skúsili. Ja som sa tiež bála, ale nakoniec som sa odhodlala, skúsila som to a vyšlo to. Teraz žijem svoj austrálsky sen a neľutujem nič, lebo viem, že tie peniaze, ktoré som do toho investovala sa mi vrátia. Či už skúsenosťami, ktoré týmto pobytom dostanem, priateľmi na celý život z celého sveta, alebo samotnými peniazmi, ktoré sa tu dajú rýchlo zarobiť.


Kamila Vargová
kami.vargova@gmail.com

Kam dál?