Štúdium v Austrálii by som jednoznačne odporučil

Štúdium v Austrálii by som jednoznačne odporučil

Jakub nám porozprával o svojich zážitkoch zo štúdia, práce a života v Adelaide :)

Prečo si sa rozhodol ísť študovať práve do Austrálie?

Ja som študoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave a v druhom ročníku som prerušil štúdium, aby som mohol ísť do Austrálie. Hlavne to bola vidina si oddýchnuť od bifľovania a memorovania 400 stranových kníh, čo je na Slovensku bežnou praktikou. Samozrejme zažiť niečo nové a postaviť sa na vlastné nohy. Austrália má v porovnaní s krajinami ako USA, Kanada alebo Veľká Británia lacnejšie školy (a samozrejme aj lepšie počasie) a po návrate na Slovensko zamestnávatelia určite ocenia takúto skúsenosť zo zahraničia. Takisto je v Austrálii pomalší, viac pohodový život a je tu menej stresu.


Nemal si strach ísť sám na druhý ko
niec Zemegule?

Určite v začiatkoch som sa bál, že aké to bude v škole, či si nájdem prácu a či sa mi tam bude páčiť. Ale tento strach po pár týždňoch opadol. Je tu veľmi veľa zahraničných študentov, ktorí majú podobný príbeh a v prípade problémov sa vždy máte na koho obrátiť. V prvých týždňoch som sa niekoľko krát ocitol na druhej strane mesta po nastúpení na zlý autobus, keďže verejná doprava tu funguje inak. Ale našťastie existujú mobily, takže to nakoniec dopadlo dobre. Myslím, že sa nie je čoho báť, aj v Austrálii sú ľudia s dvomi nohami a rukami ako aj na Slovensku.

Ako prebiehalo vybavovanie v G8M8 Bratislava?

Vybavovanie prebiehalo rýchlo a bezproblémovo. Ja som taký typ človeka čo si štyri krát kontroluje niečo, aby sa uistil že je všetko v poriadku. V agentúre mi Radoslav Danek všetko s kľudom vysvetlil. Vybavovať dokumenty sme začali v januári a už začiatkom februára som mal schválené víza, takže to bolo veľmi rýchle. Určíte by som odporučil agentúru G8M8 a išiel by som cez nich znova.

Aké boli tvoje pocity prvé dni v Austrálii?

Tak v prvom rade to bola únava, kdeže som mal s prestupmi dokopy 40 hodinový let, ale samozrejme aj radosť že som konečne tu. Druhý deň som hneď išiel do školy, kde mi všetko ukázali, dali rozvrh a povedali ako to tam chodí. Hneď na to som si začal hľadať prácu.

Čím ťa prekvapilo Adelaide ako mesto, ľudia, prostredie, život?

O Adelaide ľudia hovoria, že je to malé mesto, čo je v porovnaní s mestami ako Melbourne a Sydney pravda. Ale má to aj výhody. Nie sú tu také zápchy, pomerne rýchlo sa dokáže človek dostať kamkoľvek chce, ale zároveň stále tu je nočný život po víkendoch, takže sa dá aj zabaviť. Čo ma ešte celkom prekvapilo, tak v Adelaide obchody zatvárajú o 17:00 každý deň a sú otvorené iba reštaurácie, bary a nejaké potraviny, ktoré sú trošku drahšie. Ľudia sú tu veľmi milí a priateľskí. V prvých dňoch po prílete som bol veľmi prekvapený keď ma skoro každý neznámy okoloidúci človek na ulici s úsmevom zdravil. Takéto niečo bohužiaľ na Slovensku nie je. Ako som už spomenul, život je tu v porovnaní so Slovenskom menej uponáhľaný a všetci majú na všetko čas.

Aké máš ubytovanie a sharuješ byt/dom s ľuďmi z iných krajín?

Ja mám trošku neobvyklé bývanie v porovnaní s inými študentmi. Bývam s mojou priateľkou a jej rodičmi v rodinnom dome. Ale samozrejme tu existuje nespočetne veľa možností na bývanie pre študentov.

Ako prebieha vyučovanie a aké je v porovnaní s tým slovenským?

Vyučovanie je dva - tri dni v týždni a prebieha to tak, že učiteľka nám povie niečo k nejakej téme a my potom robíme praktické otázky k tomu. Ešte ani raz sa nestalo, že by sme sa museli bifľovať celé knihy, ako to chodí na Slovensku. Väčšinou robíme projekty a prezentácie v skupinách, čo je celkom sranda a vždy sa na to teším. Je tu oveľa uvoľnenejšia atmosféra kde sú učitelia a spolužiaci veľmi milí.

Je ľahké si nájsť prácu v Adeladie?

S prácou je to podobne ako všade inde. Kto naozaj chce, tak si prácu skôr či neskôr nájde, len treba hľadať a skúšať všetko rad za radom. Hlavne sa treba chodiť pýtať osobne do podnikov, lebo na posielanie životopisov online som takmer nikdy nedostal žiadnu odpoveď. A keď som nejakú odpoveď dostal, tak to bolo nie. Ale keď prídete osobne tak manažér si všimne vašu odvahu, odhodlanie a to zvýši šance na získanie práce. Ja som si našiel prácu hneď v prvom týždni ako čašník. Je to aj o šťastí a zároveň aj o snahe.

Aké práce si vyskúšal?

Zatiaľ som vyskúšal iba jednu prácu, čašníka a pracujem tam už  vyše 4 mesiace. Ale poznám ľudí, ktorí robia rôzne práce ako napríklad v pekárni, sestrička v nemocnici, vodič, skladník, barman, veterinár, atď. Raz som sa dostal na pohovor do potravín kde bol plat 24 dolárov na hodinu, ale bohužiaľ ma tam nezobrali. Veľkú rolu tu hrá to aké pracovné skúsenosti už človek má.

Je ťažké vyžiť z toho, čo zarobíš popri škole?

To samozrejme závisí od toho akú máš prácu a životný štýl. Ale vo všeobecnosti sa dá vyžiť vpohode a ešte si aj odložiť nejaké peniaze na cestovanie alebo iné aktivity alebo veci. Polovica z mojich spolužiakov si už kúpila auto za našetrené peniaze. V Austrálii sa minimálna mzda pre dospelého človeka pohybuje minimálne 18 dolárov na hodinu a cez víkendy a štátne sviatky je to zhruba dvojnásobok.

Dá sa popri štúdiu a práci v Adelaide aj užiť veľa zábavy a relaxu na pláži?

Keďže odborná škola je vlastne iba dva-tri dni v týždni a práca tiež také dva-tri dni, tak sa dá aj relaxovať. Aj keď Adelaide je považované za malé mesto na austrálske pomery, je tu dosť miest kde sa dá zabaviť. Momentálne je tu zima, tak sa na pláž moc chodiť nedá, ale stále je tu dosť iných možností.

Čo je v Austrálii pre teba najťažšie?

Jednoznačne najťažšie je byť tak ďaleko od rodiny a kamarátov. A samozrejme ešte slovenské jedlo, ktoré sa tu nedá uvariť, lebo tu nie sú také suroviny. A zo začiatku to bola aj jazyková bariéra, ale tá už vymizla.

Aké veci sú v Austrálii pre teba jednoduchšie a lepšie ako na Slovensku?

Prvá vec čo mi napadne je štúdium. Je to jednoduchšie a stále také efektívne, ak nie dokonca ešte viac. Ďalšia vec je zarábanie. Výplaty sú tu týždenne, alebo raz za dva týždne, takže netreba čakať celý mesiac na výplatu. Je oveľa ľahšie a rýchlejšie si tu našetriť a zarobiť.

Rožšíril ti študijný pobyt v Austrálii obzory? Pozeráš sa na niektoré veci inými „očami“?

Určite by som povedal že áno. Naučil som sa lepšie jazyk, našiel si kamarátov z celého sveta a stal sa viac samostatným. Takisto vidím ako sa ľudia z Ázie alebo Južnej Ameriky prispôsobujú tunajšiemu životu. Jednoznačne ma tento pobyt obohatil už teraz.

Naplnila Austrália tvoje očakávanie?

Aj keď niekedy nastanú problémy, to sa stáva všade, ale určite by som povedal že Austrália naplnila a stále plní moje očakávania. Je to krásna krajina s veľa možnosťami, priateľskými ľuďmi a vysokou životnou úrovňou.

Čo by si odkázal ľuďom, ktorí uvažujú o štúdiu v Austrálii?

Pokiaľ má človek takú možnosť a váha či ísť alebo nie, tak jednoznačne by som odporučil ísť. Keď váhaš, tak skús najprv krátší kurz a keď sa ti tu bude páčiť, tak sa môžeš prihlásiť na dlhší. Poznám ľudí ktorí tu už 9 rokov študujú a žijú. Aj keď je tvoja angličtina nie práve najlepšia, tak v škole ti všetko aj 10 krát vysvetlia, aby si to pochopil.

Jakub Cerovský
jcerovsky8@gmail.com

Kam dál?