Štúdium v Austrálii nebude nikto ľutovať

Štúdium v Austrálii nebude nikto ľutovať

Lukáš nám ochotne poskytol rozhovor, ako to chodí na študentsko-pracovnom pobyte v najväčšom meste Sydney :)

Prečo si sa rozhodol ísť študovať práve do Austrálie?

Do Austrálie som sa rozhodol ísť študovať na základe toho, že ma nebavila vysoká škola na Slovensku a zároveň na odporúčanie od môjho kamaráta, ktorý v Austrálii študuje. Chcel som odísť niekde veľmi ďaleko od Slovenska.

Ako prebiehalo vybavovanie v G8M8 Bratislava?

Jednanie s G8M8 prebehlo rýchlo. Od Radoslava Daneka som vždy dostal rýchlu odpoveď na všetky moje otázky, kedykoľvek som potreboval 24/7. Komunikatívnosť s agentom a agentúrou všeobecne bola uvoľnená, priateľská a zároveň na veľmi profesionálnej úrovni.

Nemal si strach ísť sám na druhý koniec zemegule?

Strach ma akosi obišiel, no naplno som si uvedomil do čoho som sa "namočil", až keď som pristál na letisku v Sydney :)

Aké boli tvoje pocity v prvé dni v Austrálii?

Moje prvé dni a pocity boli také zvláštne. Musel som si zvykať na podnebie a nové prostredie . Veľmi ma zasiahol Jett-lag , čiže som mal prvé 3-4 dni úplne obrátené a veľa som toho naspal. Ale potom sa všetko urovnalo a dalo do pohybu.

Čím ťa prekvapilo Sydney? Mesto, ľudia, prostredie, život...?

Sydney ma prekvapilo svojou veľkostou, na môj vkus je centrum trochu preľudnené a to cítiť hlavne na vlakových staniciach. Prekvapili ma všade pohodené nákupné vozíky, ale najmä priateľská  mentalita ludí. Vždy keď som sa niekoho opýtal na niečo, tak daný človek nemal problém mi pomôcť a poradiť. Zároveň na to aké je Sydney obrovské, jeho centrum sa dá prejsť pešo. A páči sa mi, ako sú rôzne časti mesta poprepájané. Život je tu veľmi rýchly, no ľudia sú priateľskí a pozitívne naladení.

Aké máš ubytovanie? Sharuješ byt/dom s ľuďmi z iných krajín?

Od prvého momentu som v sharehouse, čiže v podnájme. Sú tam 4 byty a sharujem aj izbu. Pol roka som býval s jedným chalanom z Chile a stali sme sa veľmi dobrí kamaráti. Celkovo výhoda sharehouse bola to, že som spoznal veľmi veľa ľudí z rôznych krajín, poväčšine z Japonska, Južnej Ameriky a občas aj niekoho z Európy. No po polroku som si začal hľadať ubytovanie v inej časti Sydney, bližšie k mojej práci.

Ako prebieha vyučovanie a aké je v porovnaní s tým slovenským?

Vyučovanie je na veľmi vysokej úrovni, ktoré sa so slovenským nedá ani porovnať. Mne ako študentovi fitness začína škola o 9:00 ráno do 12:00, kedy máme teoretickú časť výučby. Pracujeme s videami, prezentáciami, knihou a komunikujeme o rôznych témach. Výučba nie je iba o čistom prednášaní ako na Slovensku, že učiteľ ide podľa knihy. Veľakrát sa stáva, že sa bavíme aj o rôznych témach, ktoré nie sú zrovna na pláne ani v knihe. A to sa mi veľmi páči. Po teórii máme hodinovú pauzu na obed a potom praktickú čast výučby v posilňovni, ktorá je zadarmo a určená školou. Každý term máme nový gym v inej časti mesta. Škola mi končí o 17:00 a mám ju 2x do týždňa.

Je ľahké si nájsť prácu v Sydney?

Prácu v Sydney si nájde každý, kto chce pracovať. Pracovných príležitostí je naozaj veľa. Trošku horšie je zimné obdobie, ale kto chce, nájde si v pohode prácu aj vtedy. Väčšina ľudí pracuje v hospitality, na stavbách, v službách, ako cleaners atď.

Aké práce si vyskúšal ty?

Za môj polročný pobyt v Sydney som vyskúšal už viac prác. Najpravidelnejšia je práca v hospitality, kde pracujem ako barman / čašník. Ale už som aj sťahoval a zariaďoval apartmány, staval stany a konštrukcie na Sydney maratone a pracoval aj v obchode. Čiže dá sa povedať, že som si toho vyskúšal už vcelku dosť :-)

Dá sa popri štúdiu a práci v Sydney aj užiť zábavu a relax na pláži?

Samozrejme dá sa užiť si aj zábavu a relax na pláži, párty a podobne. Občas je to tažké všetko skĺbiť dokopy, ale nie je to nemožné. Nie som moc party type, čiže tomu sa vyhýbam a vo voľnom čase sa snažím čo najviac venovať škole, fitnesu a práci. Samozrejme chodievam s kamaratmi do kina, na obed, večeru atď. A more a pláže sú úžasné :)

Čo je v Austrálii pre teba najťažšie?

Momentálne je pre mňa najťažšie nájsť ubytovanie blízko práce, aj blízko školy. Ale ak to mám zohľadniť všeobecne, tak najťažšia vec je pre mňa to, že mi chýba môj pes :)  A tradičné slovenské výrobky ako hrudkový tvaroh! Haha.

Aké veci sú v Austrálii pre teba jednoduchšie a lepšie ako na Slovensku?

Určite škola. Škola ma veľmi baví a nemám pocit, že do nej chodím nasilu. Nemám z nej ani „nervy“, ako to často majú študenti na Slovensku. A druhá vec je to, ako je práca zaplatená. Samozrejme sa to neda úplne porovnať so Slovenskom, ale hodinová mzda je tu na dobrej úrovni, čiže človek má naozaj pocit, že je patrične ohodnotený za svoju prácu.

Rozšíril ti študijný pobyt obzory? Pozeráš sa na niektoré veci inými „očami“?

Určite mi tento pobyt rozšíril obzory a spravil ma silnejším človekom vo veľa veciach. Byť samostatný doma na Slovensku je jedna vec. No byť samostatný v cudzej krajine, na druhej strane sveta, je niečo čo človeka veľmi poznamená a ovplyvní jeho zmýšľanie a konanie. Človek si viac uvedomuje reálne hodnoty a inak kladie priority.

Naplnila Austrália tvoje očakávania?

Popravde, ja som ani veľmi nevedel čo očakávať, ale povedal by som, že áno. Život je tu rýchly, občas náročný, ale zároveň sa tu dá užiť veľa zábavy a spoznávať nové veci, miesta a ľudí, ktoré človek len tak neuvidí doma na Slovensku.

Čo by si odkázal ľuďom, ktorí uvažujú o štúdiu v Austrálii?

Každému, kto zvažuje štúdium v Austrálii, by som odporučil si vybrať hlavne školu a štúdium, ktoré ho naozaj bude baviť a určite ísť do toho. Ako som povedal, človek spozná a uvidí miesta, ktoré nie sú nikde inde na svete a tie momenty stoja naozaj za to. Slovensko je domov, ale takáto skúsenosť do života je na nezaplatenie a určite to nebude nikto ľutovať. Čiže smelo do toho! :)

Lukáš Mészáros
lukasmeszaros49@gmail.com

Kam dál?