V Austrálii som prekonal koronavírus Covid-19

V Austrálii som prekonal koronavírus Covid-19

Koronavírus je i v Austrálii v súčasnosti najviac používané slovo v médiách, vo všetkých príhovoroch politikov a zároveň aj bežne používané v konverzáciach obyčajných ľudí. Tento vírus ovplyvnil život ľudí po celom svete a taktiež aj život jedného nášho študenta v Austrálii (muž, 28 rokov), ktorý si želal zostať v anonymite. Chceli by sme vám priblížiť pocity a priebeh celého corona-vírusového procesu z pohľadu nášho klienta počas jeho študijno-pracovného pobytu tu v Austrálii.

Stretol si sa s niekým, o kom vieš, že bol v zahraničí mimo Austrálie alebo cestoval si ty osobne?

Vôbec, prevažne času som bol doma v izolácii pre istotu spolu s mojou priateľkou. Obaja vieme, že som mal pľúcne problémy v minulosti a nechceme nič riskovať.


Kedy si začal pociťovať príznaky? Aké to boli a ako sa prejavili?

Začalo to asi 3 týždne dozadu ako úplne normálna chrípka. Mal som závraty a pocit horúčky (ale nebola nameraná), hlieny, hnačku a únavu. Po jednom týždni sa pridala strata čuchu a chuti, vrátane ťažšieho dýchania. Vtedy som vedel, že niečo nie je v poriadku.


Aké boli tvoje ďalšie kroky?

Ako prvé som zavolal doktorke, ktorá ma poslala na testovanie. Nebol som si istý či je to správne, nakoľko som nemal kašeľ a ani horúčku.


Ako prebieha testovanie na Covid-19?

Testovanie prebehlo v Mirande na klinike na to určenej. Po príchode som si sadol do kresla a pristúpil ku mne pán, ktorý mi strčil paličku tak hlboko do krku, že ešte večer som na to nemohol zabudnúť. Druhé testovanie mi vykonávala pani a tá šla tak možno o polovicu menej hlboko ako pán pri prvom testovaní. Druhé testovanie už mi nepripadalo také nepríjemné. Zjavne aj preto, lebo som vedel do čoho idem.


Ako dlho si čakal na výsledok?

Prvý test prebehol v sobotu a výsledok prišiel v pondelok a bol 50 na 50, alebo ako oni povedali, “pravdepodobne pozitívny”. Druhý test bol v utorok a výsledok prišiel v stredu doobeda.


Keď si už vedel, že si pozitívny na coronavirus, aké si mal pocity? 

Úprimne, ani som nebol prekvapený pri mojom šťastí, keďže som mal viac vážnych problémov v minulosti. Samozrejme ten pocit, že na to neexistuje liek tiež nie je najlepší.


Po oznámení tejto skutočnosti blízkym, aká bola ich reakcia?

Postupne som obvolal rodinu, pár kamarátov a snažil som sa to v kľude vysvetliť, ale samozrejme mali strach o mňa.


Čo nasledovalo potom? Karanténa - kde, ako dlho?

Na druhý deň sa mi horšie dýchalo a preto som neváhal a okamžite som vytočil “000”. Opýtal som sa ich čo robiť v tomto prípade. Oni následne vyslali sanitku, ktorá bola u mňa do 5 minút. Veľmi oceňujem rýchle konanie záchrannej služby tu v Austrálii. Nakoľko som mal v minulosti pľúcne ochorenie, museli konať naozaj rýchlo a prejsť všetky vyšetrenia. Zobrali ma do nemocnice, kde mi urobili všetky vyšetrenia. Toto testovanie trvalo približne jeden a pol dňa. Z nemocnice ma presunuli do hotela, kde som v karanténe.


Prečo ťa presunuli do hotela a nie do domácej karantény? 

Podľa doktorov sa môj stav zlepšoval a preto ma presunuli do hotela. Momentálne mám menej príznakov ako týždeň dozadu. Dali ma sem z dôvodu mojej zdravotnej minulosti. Mal som trombózu v oblasti brucha, astmu, trombózu v nohe a znova v oblasti brucha a samozrejme aj pľúcnu embóliu. Doktori nechceli nič riskovať a práve preto som pod kontrolou v karanténe. Nemohol som ísť domov, keďže bývam s priateľkou a ostatnými spolubývajúcimi. Každé pľúcne ochorenie je rizikové a hlavne pri coronavíruse tomu treba venovať väčšiu pozornosť.


Koľko ľudí je s tebou v karanténe?

Na izbe som samozrejme sám. Bol som príjemne prekvapený keď mi volali, že majú pre mňa apartmán s obývačkou, kuchyňou, spálňou, mini práčovňou, 2x tv a rýchlym internetom, balkónom, klimatizáciou v každej miestnosti, pracovným stolom, atď.


Ak si niečo objednám z Amazonu a podobne, nechajú mi to pri dverách a zavolajú mi z recepcie. Vždy som mal len dobré skúsenosti s Austrálskou nemocnicou. Perfektný prístup a služby v Austrálii sú väčšinou samozrejmosťou.

Predtým ako som dostal luxusný apartmán mi volali do nemocnice a pýtali sa ma aké je moje povolanie a pre koho pracujem, kto sú moji klienti a rôzne finančné otázky. 

Neviem podľa čoho prideľujú hotel, keďže kamarát dostal inú kategóriu a inde. Všetko hradí nemocnica. Keďže nepracujem a stále musím platiť svoje výdavky, hlavne nájom a veľa iných vecí, ponúkol som im možnosť že kľudne budem doma. Bez mihnutia oka bola odpoveď NIE.


Ako prebieha ďalšia kontrola?

Odkedy som na hoteli, všetko prebieha po telefóne. Každé ráno mi volá doktor ako sa mám, aké sú príznaky, či som spokojný s izbou a hotelom a či niečo nepotrebujem. Ak náhodou niečo potrebujem, mám to do 24 hodín. Ďakujem Austrália, že sa takto staráte o ľudí. Ďalší telefonát je od Health department a tam dohliadajú na to, ako prebieha karanténa a ostatné veci týkajúce sa prevažne domu a ľudí tam.


Aká je liečba? Predpísali Ti nejaké špeciálne lieky, vitamíny?

Žiadna liečba nie je a nikto si nie je istý ani či tieto ochranné pomôcky pomáhajú na 100 percent. To mi povedal aj doktor, ale aj tak s ochotou a úsmevom ma naďalej ošetroval v špeciálnej miestnosti.


Ako máte riešené stravovanie?

Hotel ma zásobuje jedlom. Jedlo je skvelé, ovocné štavy a sladkosti nemajú chybu. Občas mi nechávajú pri dverách viac sladkostí a ostatné pozornosti hotela. Keď som odišiel z nemocnice, tak ešte tam mi dali plnú tašku snacks.

Balíček z nemocnice:


Ovocné šťavy:

Jedlo a chladnička:


Čo by si chcel odkázať našim študentom v Austrálii?

Chcel by som im odkázať aby rešpektovali nariadenia vlády a dodržiavali extra hygienu. To je to jediná cesta vďaka ktorej to dokážeme spomaliť. Pokiaľ neobjavíme účinnú liečbu a zachránime viac životov. Moji spolubývajúci nedodržiavali nič a ja som pravdepodobne na to doplatil. Dúfam, že budem patriť po tomto do tej skupiny ľudí čo to prekonali. 

Ak si zdravý človek, nemyslím si, že budeš v nebezpečí. Väčšina príznakov u mňa bola totožná chrípke, až na moje pľúca. Nezabúdaj, že toto všetko nerobíš len pre seba, mysli aj na ostatných! 

Ekonomika utrpela, ale pokiaľ si nestratil prácu a máš niečo nasporené, nevidím dôvod vracať sa domov. Nezabudni, že keď to všetko skončí, tak pravdepodobne bude ešte viac pracovných miest ako bolo doteraz.

Touto cestou by som sa chcel zároveň poďakovať aj mojej agentúre G8M8 Great Mate, ktorá sa o všetkých svojich študentov v Austrálii naozaj super stará. Čo sa týka priamo osobne mňa, tak nie len teraz, ale aj keď som mal predošlé zdravotné problémy mi vždy ochotne pomohli. Pomohli mi vyriešiť odklad školy a poradili čo treba ako riešiť. Keď sa dozvedeli, že mám Covid-19, ihneď ma kontaktovali či som v poriadku a či mi netreba s niečím pomôcť, naozaj im patrí veľké ďakujem.


Chceli by sme poďakovať za veľmi zaujímavý rozhovor. Držíme ti palce a veríme, že sa čoskoro vidíme u nás v kancelárii v Sydney :)

Kam dál?