V novembri bude zrušený zákaz cestovania do zahraničia

V novembri bude zrušený zákaz cestovania do zahraničia

Zákaz cestovania do zahraničia bude budúci mesiac zrušený, pričom premiér Scott Morrison 01/10/2021 odhalil plán znovuotvorenia austrálskych hraníc.

Austrália dnes oficiálne schválila medzinárodné cestovanie a predložila plán na zrušenie zákazu cestovania do zahraničia na november v štátoch, ktoré splnili ciele očkovania (80%). Predseda vlády Scott Morrison oznámil nový rámec, ktorý budú musieť štáty splniť, aby sa mohli dohodnúť na opätovnom otvorení medzinárodného cestovania.

"Je načase vrátiť Austrálčanom ich životy. Zachránili sme veľa životov, ale musíme spolupracovať, aby sme zaistili, že Austrálčania budú môcť získať späť životy, ktoré v tejto krajine kedysi mali.“, povedal pán Morrison novinárom z Canberry.

Morrison uviedol, že Austrália sa blíži k fáze plánu C opätovného otvorenia a tento cieľ dosiahne budúci mesiac, keď bude mať 80% populácie dvakrát očkovaných.

Pred pokračovaním medzinárodných letov je potrebné odstrániť niekoľko prekážok. "Po prvé, potrebujeme úspešne ukončiť skúšobné domáce karantény v Novom Južnom Walese a Južnej Austrálii, aby mohli byť zavedené vo veľkom.", povedal pán Morrison.

"Za druhé, sedemdňovú domácu karanténu môžu absolvovať iba austrálski občania a osoby s trvalým pobytom, ktorí sú úplne očkovaní vakcínou uznanou TGA.". Sinovac a Covid Shield, ktoré boli oba v Ázii široko používané, budú uznávané aj TGA. Štrnásťdňová karanténa bude naďalej platiť pre kohokoľvek, kto nie je úplne očkovaný alebo očkovaný vakcínou, ktorú TGA neuznáva. "Ponúkame tiež komerčné lety Austrálčanom v zámorí do štátov a území Austrálii, ktorí súhlasia so skúšobnou domácou karanténou.", povedal pán Morrison. Predseda vlády tiež uviedol, že Austrália taktiež pracuje na „úplne bezkaranténnom cestovaní s niektorými krajinami, ako je Nový Zéland, keď to bude bezpečné.“.

Po tretie, Austrálčania, ktorí chcú po odstránení obmedzení cestovať do zámoria, budú potrebovať medzinárodne uznávaný doklad o očkovaní. "Toto je dôležitý ďalší krok v národnom pláne.". Žiadne prekvapenie. Povedali sme Austrálčanom - dostaneme sa na 80 percent, môžete krajinu opustiť a znova sa vrátiť.“, povedal pán Morrison. "Pokiaľ ide o národný plán, dodržím dohodu s Austrálčanmi.".

Predseda vlády najskôr oznámil uzatvorenie hraníc 20. marca 2020 všetkým občanom a nerezidentom. Dokonca aj austrálski občania, obyvatelia s trvalým pobytom a ich najbližšia rodina museli po príchode požiadať o výnimku na cestovanie a karanténu v hoteli na 14 dní za cenu viac ako 3000 dolárov. Nové pravidlá pre medzinárodných cestovateľov umožnia cestovanie Austrálčanov s dvojitým očkovaním a budú vyžadovať predletové testy na Covid. Bude to tiež vyžadovať zrušenie súčasných limitov pre medzinárodné príchody, ktoré boli zavedené na zvládnutie domácej karantény.

Minister financií Simon Birmigham uviedol, že dôjde k „opatrnému a postupnému“ opätovnému otvoreniu medzinárodných hraníc, ktoré bude spojené so štátmi, ktoré dosiahnu 80 percentnú dvojitú zaočkovanosť dospelej populácie. "Chceme vidieť vo vzťahu k medzinárodným hraniciam to, že sa nakoniec dostaneme do fázy, keď sa ľudia môžu opäť slobodne a s istotou pohybovať po celom svete.", povedal pre Sky News.

Očakáva sa, že NSW bude prvým štátom a cestujúci si budú môcť vyskúšať možnosť 7-dňovej domácej karantény. Victoria tiež rokuje o opätovnom otvorení medzinárodného cestovania. Zatvorenie medzinárodných hraníc pôvodne platil do 17. decembra, ale teraz bude zrušený o mesiac skôr, ako sa pôvodne plánovalo. Ale keďže štáty vrátane Západnej Austrálie navrhujú ponechať zatvorené dokonca aj štátne hranice, toto rozhodnutie znamená, že Austrálčania budú pravdepodobne môcť odletieť do Paríža skôr, ako budú môcť cestovať do Perthu.

Je to krok, od ktorého sa očakáva, že spustí dramatický nárast letov Qantas do a z Austrálie pred Vianocami a môže byť kľúčom k pomoci tisícom uviaznutých Austrálčanov dostať sa cez letné prázdniny domov k svojim rodinám. Dokonca aj federálny rozpočet predpovedal, že hranice zostanú do značnej miery uzavreté až do júla 2022. Predseda vlády sa pričinil o to, že zatvorenie medzinárodných hraníc zachránil tisíce životov.

"V Austrálii to zachránilo viac ako 30 000 životov.", povedal tento týždeň vo Washingtone. "Tiež sme podnikli kroky na záchranu živobytia.". A naša ekonomika sa výrazne vzchopila. A to aj napriek obmedzeniam, ktoré teraz uplatňujeme. Keď sa otvoria hranice, uvidíme, ako sa naša ekonomika výrazne vzchopí. Našej ekonomike nie je čo vytknúť. Jediná vec, ktorá ju brzdí, sú obmedzenia, ktoré pomáhajú zachraňovať životy.“.

Ale keďže NSW a Victoria sú na dobrej ceste dosiahnuť 80 % dvojitých dávok očkovania do niekoľkých týždňov, Austrália sa môže otvoriť oveľa rýchlejšie. Prebiehajú aj rozhovory medzi predsedom vlády a premiérmi o tom, ako to dosiahnuť čo najskôr. Premiérka NSW Gladys Berejiklianová tento týždeň uviedla, že systém hotelovej karantény je myšlienkou, ktorá už „minula svoje použitie“, pretože štát plánuje zaviesť 7-dňový pilotný program domácej karantény.

"Ak ste úplne očkovaní vakcínou, ktorú naše úrady považujú za účinnú a bezpečnú, budete môcť karanténu vykonávať doma.", povedala pre ABC Breakfast. "Rada by som doma privítala Austrálčanov. Plne zaočkovaní Austrálčania budú môcť karanténu absolvovať doma v Novom Južnom Walese.". A samozrejme premiéri ostatných štátov sa rozhodnú, čo budú robiť oni.

ZDROJE:

https://www.news.com.au/travel/travel-updates/health-safety/international-border-ban-to-be-lifted-in-november/news-story/720147c15b03e0c49eef0a94c69e4b05

https://www.abc.net.au/news/2021-10-01/international-travel-resume-scott-morrison-covid-border-reopen/100506074

Kam dál?