Vánoce v Austrálii - i tady se slaví!

Vánoce v Austrálii - i tady se slaví!

 

Väčšina z nás si Vianoce spojí so zimou, snehom, vareným vínom a vyhrievaním sa pod dekou pri ohni (plápolajúceho v krbe). Dokážete si ale cez Vianoce predstaviť piesok miesto snehu, pláž miesto zachumelených polí a tropické teplo na miesto mrazu ? Ano, aj v Austrálii sa tieto sviatky pohodlia oslavujú. Nieje žiadnou raritou stretnúť na pláži niekoho v obleku Santa Clausa - naopak, na takýto jav tu narazíte pravdepodobne veľmi často.

 

 

Začiatok decembra sa rovná tiež začiatku australského leta. Začínajú tropické teploty a zároveň čas Vianoc a voľna. V týchto dňoch Austrálania robia veci, ktoré majú najradšej : oslavujú sviatky s priateľmi a rodinou, organizujú BBQ a pikniky na pláži alebo v parkoch - a často trávia voľný čas s pohárom ľadového piva v ruke. Taký program nikdy neskalme!

 

 

Najdete tu vianočné vence na dverách austrálskych domov a svetieľka v oknách a na Štedrý deň určite započujete spev kolied v uliciach. Ľudia si zdobia tiež záhrdy a vianočné stromčeky. Koledy započujete v prevedení najrôznejších zborov a kapiel, často krát slová piesní budú zmenené - a to najviac tie časti piesní, v ktorých sa vyskytuje sneh a zima.

 

 

Keď Santa dorazí do Austrálie, dá oddýchnuť svoje soby a miesto nich si osedlá klokany (six white boomers). Zároveň sa prezlečie zo svojeho klasického do niečoho vhodnejšieho pre tropické teploty. Na Boxing Day ide vätšina ľudí navštíviť svojich priateľov a často grilujú na pláži. Organizuje sa slávny jachtársky pretek zo Sydney do Hobartu v Tasmánii, ktorý sa tiež koná na Boxing Day.

 

 

Väčšina rodín sa snaží byť na Vianoce doma. Hlavné jedlo sa servíruje v čase obeda, k večery sa servíruje studené jedlo alebo morské plody ako sú krevety a homáre spoločne s anglickým jedlom. Na štedrý deň sú trhy plné ľudí, ktorý čakajú na nákup čerstvých plodov na Vianoce. Typickou súčasťou Vianoc sú tiež Christmas Crackers.

 

Ak obdobie Vianoc v Austrálii zažijete, pravdepodobne to bude skúsenosť na celý život. Až ked za pár rokov budete sedieť pri krbe na kopcoch zapadnutých snehom, určite si na toto veľké austrálske dobrodružstvo spomeniete.

 

Veselé Vianoce!


Kam dál?