VÝLET ZA PÁR ...

Pre tých, ktorí pracujú a študujú, nemôžu ísť ďaleko cestovať, omrzeli ich pláže a chcú vidieť hory... Výlet za pár … dolárov, na pár hodín a najlepšie, keď ide minimálne pár ľudí.

Blue Mountains
(Taký malý Austrálsky zalesnený Grand Canyon)
Po zaznení slova Katoomba sme sa vylodili z vlaku a dali sa na cestu ulicou Lurline, ktorá sa ku koncu zmenila na Echo Point road a tá nás doviedla k Echo Pointu. Je to miesto, z ktorého najlepšie vidieť skalný a asi najznámejší útvar týchto hôr - Three Sisters a celú panorámu Blue Mountains. Modré hory sú to kvôli oparu, ktorý sa v diaľke drží nad nimi a sfarbuje ich do modra. Tu začala naša jednodňová horská prechádzka prírodou. Medzi toaletami a gift shopom sme našli cestičku na Giant Starway. Vzhľadom na to, že sme v Austrálii, čiže všetko je tu opačne, aj na túru sa nechodí do kopca, ale smerom dole. Kúsok sme išli lesom a potom sme sa zaradili do radu. Zľaknutí, že takto to pôjde celý čas, sme uvideli ten dôvod… Bola tam dalšia výhliadka Honeymoon Bridge, vytesaný do jednej zo sestier. Krásny výhľad na kaňonovité zalesnené pohorie stál za to čakanie. Na ďalšej ceste dole však skoro nikto nebol, len upotené tváre zničenýh turistov stúpajúcich opačným smerom. Rebríky ako v Slovenskom raji, schody vytesané do kameňov ako na ceste z Machu Picchu v Peru a jedinečná austrálska fauna a flóra. Cesta 861 schodmi nám trvala asi hodinku spolu so zástavkami na fotky. Hore by mala trvať približne 2 hodiny - dá sa však stihnúť aj za 20 min. Potom sme pokračovali doprava cestičkou smerom ku Katoomba Falls a Scenic Railway Station. Bola to príjemná prechádzka eukalyptovým lesom, prerušená potôčikom z Katoomba vodopádu a dobrým miestom na piknik. Scenic Railway je niečo ako zubačka v Tatrách, ale strmšia. My sme však nevyužili jej $10 služby a hore išli pešo. Je to okolo Orphan Rock a pri tomto stúpaní je oddych priamo pri strede vodopádu. Hore nás potom čakala centrálna stanica pre lanovky Scenic Skyway, Scenic Cableway a zubačku Scenic Railway. Cableway modrá lanovka a Railway červená zubačka, dovezie ľudí zhora do údolia ku Pink Boardwalk, drevenej ceste idúcej ku zelenej Scenic Walkway. To je vybudovaný drevený chodník prechádzajúci austrálskym pralesom, s rôznymi prekvapeniami. Skyway - žltá lanovka - ide ponad vodopád, sklaný útes a údolie a skráti cestičku na Echo Point. Naša cesta nasledovala z hornej centrálnej stanice po Feuber steps a potom popri útese na Prince Henry Cliff Walk. Po celkových 4 hodinách sme sa ocitli tam, odkiaľ sme prišli. V gift shope alebo na internete sa dá nájsť mapka celého územia a môže si každý naplánovať cestu po svojom. Je tu viac možností - túra náročná aj ľahká, na celý aj pol dňa alebo len prechádzka lesom a sedenie na lavičke. Pri zmene počasia tu však ľudia radi zablúdia a stratia sa - treba si dávať pozor!
Legenda o Three sisters
Boli dva, nie moc obľúbené kmene. Tri sestry z jedného sa zaľúbili do troch bratov z druhého kmeňa. Starý šaman však ich svadbu nepovolil a zaklial sestry, aby predišiel vojne. Tú však už dávno traja bratia začali a starý šaman v nej zomrel. Nikdy sa nepodarilo nikomu tieto tri sestry odkliať.

Dôležité informácie:
web: www.bluemountainstouristnewspaper.com.au (prečítaj si noviny a pozri mapku oblasti)
Doprava: vlakom - Blue Mountains Line z Central do zástavky Katoomba
Trvanie cesty: vlakom 2 hodiny, túra podľa náročnosti 1-5 hod., cesta späť vlakom 2 hod.Cena: $16.80 - lístok na vlak Day Return! (Central - Katoomba)
So sebou: pevné topánky, nepremokavé a teplé oblečenie, vodu!!!, zíde sa mať aj malú lekárničku

- Lenčiatko =] -

Kam dál?