Vždy maj úsmev na tvári :)

Vždy maj úsmev na tvári :)

Hneď na začiatku by som chcela povedať, že nájsť si prácu v Sydney nie je tak ťažké, ako sa hovorí. Stačí sa riadiť pár základnými radami a úspech je zaručený. Ja sama som si ešte pred odletom spísala resumé (životopis), čo je stručný prehľad pracovných skúseností na jednu stranu A4. Ak idete do Sydney študovať angličtinu a k tomu plánujete pár dní práce, pravdepodobne budete pracovať niekde v reštaurácii, kaviarni či rýchlom občerstvení. A práve skúsenosti z tohoto prostredia najviac ocení Váš budúci zamestnávateľ. Ak ste vždy pracovali len "hlavou", nebála by som sa si nejakú tú pracovnú skúsenosť pripísať, v práci Vás väčšinou učia všetko od začiatku, takže ide len o to urobiť dobrý prvný dojem.

Prácu si snažte nájsť čo najskôr, kým máte dosť času, ako som to urobila ja. Do ruky som zobrala asi dvadsať resumé a vyrazila do ulíc. Bývala som v okrajovej časti Sydney, kúsok od jedného veľkého nákupného centra, kam som zamierila ako prvé. Začala som od prízemia a postupne som sa dostala až do posledného poschodia. S úsmevom na tvári som sa zastavila v každej kaviarni či reštaurácii a pýtala som sa, či nehľadajú niekoho na prácu. Všade boli veľmi milí, vzali si resumé a povedali, že ho odovzdajú šéfovi. Nikde však žiadny veľký záujem neprejavili. Aj napriek tomu som sa nenechala odradiť a týmto spôsobom som prešla celé nákupné centrum. Svoju prácu som nakoniec našla ešte v ten deň v rýchlom občerstvení s pizzou a cestovinami, ktoré sa nachádzalo vo Food Courte spomínaného obchodného domu. Pôvodne som do tohto obchodu vôbec nechcela ísť, pretože sa mi na prvý pohľad veľmi nepáčil, ale nakoniec som tam vošla a urobila dobre! Zastihla som tam šéfa, ktorý v tej dobe niekoho hľadal. Prezrel si moje resumé, chvíľu sa so mnou rozprával a po chvíli som dostala zásteru, košelu, čiapočku a na druhý deň som nastupovala!

Aby som pravdu povedala, nie je asi úplne normálne, že si prácu nájdete hneď v prvý deň, no ja som mala štastie. Ale ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným! A preto sa budem ešte raz opakovať a zhrniem to najdôležitejšie:
- Spísanie si resumé (životopisu), v ktorom spomente hlavne manuálne práce
- Pri hľadaní sa pýtaj všade a každého, nebudte moc vyberaví
- A to najdôležitejšie, maj vždy úsmev na tvári!

Prajem veľa šťastia pri hľadaní práce!

Kam dál?