WHO IS WHO: Cyril Callister a jeho vegemite

Možno meno Cyril Callister nie je v  Austrálii priliš známe, ale výrobok tohto muža v odvetví potravinárskeho priemyslu, v krajine pod Južným krížom, určite. Domáci obyvatelia sú naň patrične hrdí, i keď návštevníci z cudziny väčšinou po prvom ochutnaní nadšení nebývajú. Ale keď viete, čo od výrobku máte očakávať (poriadne slaná chuť) a netešíte sa na „sladký lekvár“, možno neskôr zachutí aj vám.. A možno si ho obľúbite dokonca viac ako samotní Austrálčania a jeho slávu budete šíriť ďalej po celom svete – alebo aspoň v rámci svojej domoviny.

Cyrill Percy Calister sa narodil 16. februára 1893 v meste Beaufort (Chute) neďaleko Ballaratu vo Victorii. Po absolvovaní Grenvill College v Ballarate a Ballarat School of Miners zakončil svoje vzdelanie univerzitným štúdiom v Melbourne.

Svoju pracovnú kariéru začal Callister v roku 1915 v spoločnosti na výrobu jedál a domácich produktov. Čoskoro sa však dal do služieb armády a jeho útvar (Munitions Branch) bol poslaný do Anglicka ako špeciálna pyrotechnická jednotka.

Po skončení vojny zostal až do roku 1919 v Škótsku, kde sa aj oženil. Neskôr sa vrátil späť do Austrálie a nastúpil do svojho predchádzajúceho zamestnania. Časom sa táto spoločnosť spojila s inou malou potravinárskou spoločnosťou a upevnila si tak svoje trhové pozície pre budúcnosť. Keď jej majiteľ, Fred Walker, zdokonalil kvasnicový koncentrát pre maloobchod a jeho potravinová technológia sa na trhu plne etablovala, mohol Callister začať s výskumom a  vylepšovaním kvasnicového procesu využijúc pri svojich experimentoch pivovarské droždie.

Callisterom vyprodukovaný výrobok bol daný na trh v roku 1924 a onedlho sa stal veľmi populárnym a plne akceptovaným. Jeho obchodná značka dostala meno Vegemite.

Fred Walker sa zaujímal aj o metódu konzervovania syrov, a tak Callister, študujúc mikrobilológiu a experimenty v konzervovaní syrov, zdokonalil proces ich výroby. Využil pritom metódu patentovanú Američanom Jamesom L. Kraftom. No a keď sa Walkerovi v roku 1926 podarilo presvedčiť Američana, aby svoju licenciu na výrobu syrov značky Kraft povolil aj pre Austráliu, spoločnosť The Kraft Walker Cheese Co. mohla byť založená. Vedúcim chemikom a výrobným riaditeľom sa, podľa očakávania, stal Cyril Callister.

Ešte v  roku 1925 poslal Callister vzorky svojho Vegemite do Londýna na otestovanie pôsobenia vitamínu “B”. Výsledky testov potvrdili, že Vegemite má vysoký obsah tohto vitamínu, a preto je mimoriadne vhodný pre deti a dojčiace matky.

O rok neskôr, v spolupráci s profesionálnym bakteriológom, začal Callister podrobné štúdium procesu výroby syrov a pôvodný Vegemite tak ešte zdokonalil.

Počas 2. svetovej vojny značná časť firemných zásob slúžila ako proviant pre austrálsku i americkú armádu.

Cyril Callister zomrel v Melbourne 5. októbra 1949 zanechajúc výrazný podiel v austrálskom potravinárskom priemysle v oblasti výskumu a  technológie spracovania a konzervovania syrov.

-ff-

Kam dál?