Z MILANOVHO DENNÍKA:

Harbour Bridge - "The climbe of your life!?

Keď som sa spolu s troma kamarátmi rozhodol zdolať Prístavný most - túto unikátnu stavbu v Sydney, museli sme netrpezlivo čakať celé tri týždne, kým nám dovolili vystúpiť na jeho vrchol. Ak máte totiž „zálusk" na lezenie po Harbour Bridge, ktorého výstavba trvala celých 8 rokov, zvyčajne čakáte takto dlho. Ale napríklad počas Vianoc je „bookovacia" doba ešte oveľa dlhšia. Máte však veľký výber a môžete sa rozhodnúť pre ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu. Nám sa podarilo rezervovať lístky na sobotu, 19. júna.

Kvôli bezpečnosti je tu pre vás pripravených nekonečne veľa opatrení. Od dychových skúšok cez kontrolu detektorom kovu až po cvičenie na simulačných rebríkoch. Počas celého výstupu ste istení lanom, preto toľko príprav a opatrení. Na Most si prakticky nemôžete zobrať skoro žiadnu osobnú vec, okrem oblečenia a okuliarov. Žiadne fotoaparáty, kamery a podobné turistické nevyhnutnosti. Je pre vás pripravený overal bez vreciek. Všetky osobné veci si uzamykáte do skrinky.

Začalo sa to všetko okolo 13.00 hodiny. Obliekli sme si rukavice, čiapky, nainštalovali nám na telo vysielačku, slúchadlá, dokonca každý dostal vreckovku na gumičke. Vlastne všetko musí byť pripevnené na tele, aby vám žiadna vec v silnom vetre neuletela. Na ľavej časti istiaceho pásu máte pripnutú bundu, zloženú v taške. Z pravej si, v prípade núdze, môžete vybrať pršiplášť. Obe veci sú pripevnené o istiaci pás, takže ich nestratíte. Dámy, môžete prisť i v lodičkách - neobávajte sa, majú pre vás pripravenú vhodnú obuv.

Približne po hodine, ovešaní a dokonale pripravení, sme sa konečne vybrali zdolávať Prístavný most. Pri tej nedočkavosti sa vám to vidí nekonečne dlho, už-už chcete byť na vrchole. Otestovali sme vysielačky a slúchadlá či všetci počujeme čo nám hovorí sprievodkyňa. Počas cesty nahor sme boli informovaní o histórii Mosta a upozornení, čo robiť. Hneď na začiatku mi prekážalo, že sme sa pohybovali po sieťovine a pod sebou som všetko zreteľne videl. Ak máte podobný problém ako ja, nepozerajte dolu. Najhoršie, čo sa ale mohlo stať bolo, že nám skoro zrušili výlet. Zmrákalo sa a na vrchole bol veľmi silný vietor. Nechceli nám povoliť výstup. Asi po desiatich minútach vietor rozohnal oblaky a mohli sme uskutočniť "the climbe of our life" - ako tvrdí reklama.

Pripútaná 12-členná skupina a sprievodkyňa – tak sme začali svoj životný výstup na preslávený Most. Podobné skupiny lezú jedna za druhou. Výstup bol zaujímavý, aj slnko nás potešilo, vyšlo trocha spoza mráčikov. Stále sme ale cítili chladný vietor, ktorý nechcel utíchnuť. Hotová šou bola, keď sme sa niekoľkokrát cestou zastavili kvôli fotografovaniu spoločne, alebo samostatne s priateľmi, s ktorými sme prišli. Už viem, prečo to celé trvá vyše troch hodín. Samotný akt je oveľa kratší. Z vrcholu Harbour Bridge (134 metrov nad hladinou zálivu) je skutočne nádherný výhľad na Sydney. A nebolo to ani tak hrozivé, ako som očakával. Úplná pohoda a relax - veď to zvládajú aj deti nad dvanásť rokov.

Cesta späť z vrcholu vedie po protiľahlom oblúku, aby sme sa nemíňali s „horolezcami", ktorí lezú nahor. Ešte zopár póz cestou späť a máme Harbour Bridge „vo vrecku". Odhodili sme zo seba všetku „parádu" a dostali bezplatne certifikát o absolvovaní výstupu. K nemu spoločnú fotografiu z vrcholu s celou skupinou. Ak chcete vlastniť aj ostatné fotografie z výstupu, na ktorých pózujete, treba zaplatiť (podľa mňa) vysokú sumu. Možete si ich na záver pozrieť na displeji počítača, no nemusíte si ich kúpiť, je to na vás.

Všetko bolo v cene $175. K tomu zdarmo lístok na výstup na jeden z pilierov mosta a vstup do múzea, nachádzajúceho sa priamo v ňom (vyhliadka a múzeum stojí 8,5 AUS $). V múzeu sa dozviete zaujímavé informácie o výstavbe, histórii a súčasnosti Mosta. Z neho je tiež krásny 360°-vý výhľad na Sydney. Už sme absolvovali aj tento výlet. Môžete tam bezplatne fotiť koľko sa vám len páči. Ale pozor, pilier nie je k dispozícii 24 hodín denne.

Po výstupe sme boli prefučaní, unavení a hladní. Rýchlo sa treba ísť „napapať" do blízkej reštaurácie. Rozhodli sme sa pre thajskú kuchyňu a objednali pikantné jedlo, ktoré veľmi dobre padlo prezimenému telu.

Zážitok z lezenia na most je fantastický, ale či má hodnotu pre tunajšieho slovenského študenta, treba zvážiť. Ja som ho dostal ako narodeninový darček od kamaráta Masu, za čo som veľmi vďačný. Vy si ale určite nájdite čas na výlet na pilier. Tam nepotrebujete žiadnu rezerváciu, stačí sa vybrať na vychádzku. Pochopiteľne vás to vyjde lacnejšie a pritom ešte stále máte možnosť rozhodnúť sa pre kompletnú túru na Harbour Bridge.

Bližšie informácie nájdete na: www.bridgeclimb.com

Ticket hotline (02) 8274 – 7777

-mt-

Kam dál?